مردانگی سمی چیست؟ عواقب و نحوه برخورد با آنها


حتماً جمله «مردی که گریه نمی‌کند» را شنیده‌اید، جمله‌ای که پدران یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما در کودکی به بچه‌ها می‌گفتند. این جمله بیانگر تعریفی کلیشه ای از مردان است. مرد کسی است که احساسات و آسیب پذیری خود را پنهان می کند و همیشه چهره ای قوی و سرسخت نشان می دهد. شاید شما، زن و مرد، فکر کنید که این یک چیز است. مرد باید اینگونه باشد اما باید گفت که جامعه امروزی چنین تعریفی را از انسان نمی پذیرد بلکه آن را برای سلامت روانی انسان مضر می داند. اگر می خواهید بدانید مردانگی سمی چیست و چه عواقبی دارد، این مقاله را بخوانید.


مردانگی سمی یعنی چه؟

مردانگی سمی نوعی فشار روانی بر مردان است که آنها را وادار به تفکر و رفتار به شیوه ای خاص می کند. این افکار، کلیشه های ذهنی و رفتارها اغلب برای فرد و دیگران مضر هستند. تعاریف مختلفی از مردانگی سمی وجود دارد. محققان سه عنصر اساسی مردانگی را به شرح زیر تعریف می کنند:

 1. سرسختی: مردان باید قوی، از نظر بدنی و از نظر عاطفی قوی باشند. مردان نباید احساساتی شوند و همیشه باید با خشونت رفتار کنند.
 2. زن ستیزی: مردان باید تمام احساسات و رفتارهایی که به زنان نسبت داده می شود را کنار بگذارند. به عنوان مثال، یک مرد نباید احساسات خود را ابراز کند یا درخواست کمک را بپذیرد.
 3. قدرت: مردان باید برای قدرت، ثروت و موقعیت اجتماعی تلاش کنند.

طبق این تعریف، اگر مردی این عناصر را نداشته باشد، مرد واقعی نیست. نکته این است که این عناصر لزوماً در همه جوامع یکسان تلقی نمی شوند. به عنوان مثال، یک نگرش یا رفتار ممکن است در یک جامعه مردانه به نظر برسد اما در جامعه دیگر نه. اما باید گفت که سه عنصر پیش بینی شده در بسیاری از جوامع مشترک مشاهده شده است.

نمونه هایی از مردانگی سمی

برای درک بهتر مردانگی یا مردانگی سمی به مثال های زیر توجه کنید:

 • پسری در مدرسه به دلیل رفتارهایی که زنانه تلقی می شود توسط پسران دیگر مورد آزار و اذیت و آزار قرار می گیرد.
 • پسری گریه می کند و پدرش بر سر او فریاد می زند که مردها گریه نمی کنند. در موردی دیگر از او می خواهد که مرد باشد و به هم بچسبد، به این معنا که احساساتش را نشان ندهد.
 • مردی به همسرش می گوید با چه کسی بیرون برود یا چه بپوشد یا نپوشد.
 • یک مرد می ترسد نگرانی ها و احساسات خود را با شریک عاشقانه اش در میان بگذارد زیرا فکر می کند این باعث می شود او ضعیف به نظر برسد.
 • مرد با وجود مشکلات روحی و روانی حاضر به مراجعه به روانشناس نیست زیرا آن را نشانه ضعف و دوری از مردانگی می داند.

از رفتارها و نگرش‌های ذهنی مرتبط با این نوع مردانگی می‌توان مثال‌های بسیار دیگری نیز آورد.

آیا مردانگی به هر شکلی سمی است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به تاریخچه مردانگی نگاه کنیم. آنچه ما مردانگی می نامیم قدمتی به قدمت نسل بشر دارد. اولین انسان های موفق کسانی بودند که ویژگی هایی مانند قدرت بدنی و اراده قوی را با هم ترکیب کردند. آنها می توانستند بر دیگران مسلط شوند و نسب خود را حفظ کنند. اجداد ما با صفاتی مانند خشونت و قدرت بدنی می جنگیدند و شکار می کردند. در نتیجه، برای جامعه بشری اولیه، این ویژگی های مردانه بسیار مهم و ارزشمند تلقی می شد.

این وضعیت قرن ها ادامه داشته است. اخیراً، در دهه های 1980 و 1990، روانشناسان و جامعه مدرن این ویژگی ها را با دنیای جدید ناسازگار می دانند. با این حال، این کلیشه های هزار ساله به راحتی از ذهن پاک نمی شوند. چیزی که مردانگی را سمی می کند فشاری است که این کلیشه ها بر مردان وارد می کنند تا طبق این هنجارها رفتار کنند. اگر مردی احساس کند که فاقد مردانگی است، در این صورت می تواند برای اثبات مردانگی خود دست به رفتارهای تکانشی یا شدید تکانشی بزند. اینجاست که مردانگی برای فرد و جامعه سمی و مضر و گاه خطرناک می شود.

یکی از خوبی های انسانیت مرد بودن است. از این رو داشتن خصوصیات مردانه ذاتاً مضر و سمی نیست، زیرا جزء ذات انسان است. مشکل زمانی مشکل ساز می شود که مردان بخواهند از این ویژگی ها به صورت افراطی و در تضاد با ارزش های جامعه مدرن استفاده کنند. به عبارت ساده، مردانگی سمی زمانی رخ می دهد که این ویژگی ها به عنوان ارزش و با تعریف یکسان برای همه مردان اعمال شود.

مردانگی سمی چگونه گسترش می یابد؟

یکی از ویژگی های این نوع مردانگی که باعث رواج آن در بین مردان جوامع مختلف می شود، ترویج افکار و رفتارهای مثبت و پسندیده آن است. بسیاری از مردانی که از این نگرش ها و رفتارهای سمی پیروی می کنند، آن را امری مثبت و عادی می دانند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که هر چه مردان بیشتر به کلیشه‌های مردانگی اعتقاد داشته باشند، احتمال بیشتری برای انجام رفتارهای پرخطر مانند مصرف مواد مخدر و الکل دارند. علاوه بر این، این مردان نسبت به دیگران سبزیجات بسیار کمتری مصرف می کنند. مردان در این مطالعه، رفتارهای پرخطر یا اشتباه خود را به عنوان هنجارهای عادی مردانه در نظر گرفتند.

عواقب مردانگی سمی چیست؟

پیامدهای مردانگی سمی

پیامدهای مردانگی سمی را می توان در چندین زمینه ارزیابی کرد. در زیر به بخشی از این پیامدها اشاره می کنیم:

1. سوگیری ذهنی بر سلامت روانی و جسمی

مردانگی سمی مراجعه به روانشناس دکتر و معاینه سالانه را امری ضد مردانگی می کند. بنابراین بسیاری از مردانی که درگیر این کلیشه هستند، به جای مراجعه به متخصص و درمان مشکلات، آنها را پنهان می کنند. این مشکل را حل نمی کند. در نتیجه، چنین مردانی برای فرار یا سرکوب مشکل به مصرف مواد مخدر یا الکل و خوددرمانی روی می آورند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که مردانگی سمی مراجعه مردان به پزشکان را در مقایسه با مردانی که نگرش‌های انعطاف‌پذیرتری دارند، کاهش می‌دهد.

از طرفی در این مردانگی صحبت از احساسات مردان برای مردان نامناسب تلقی می شود. بنابراین مردان مبتلا به این کلیشه از صحبت در مورد مشکلات روانی خودداری می کنند. این می تواند منجر به مواردی مانند افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد مخدر و الکل و پرخاشگری بیشتر شود.

2. تعصب در مورد نژاد، جنس و رنگ پوست

یکی از پیامدهای جامعه شناختی مردانگی سمی وجود افکار نژادپرستانه و کلیشه های جنسی و جنسیتی است. مردانی که از این الگوی تفکر پیروی می کنند، نگرش ها و رفتارهای نامناسب بیشتری نسبت به سایر گروه ها دارند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2013 بر روی دانشجویان کالج ایالات متحده نشان داد که مردان آسیایی-آمریکایی در مقایسه با همکلاسی های آمریکایی سفیدپوست یا سیاه پوست از نظر دانشجویان کمتر مردانه هستند.

مطالعه دیگری در سال 2016 روی مردان سیاهپوست آمریکایی نشان داد که مردانگی سمی می تواند منجر به فشار خون بالا و افسردگی در بین آنها شود. این مردان فکر می کنند همیشه باید خشن به نظر برسند. بنابراین به جای استراحت و مراقبت از خود، حتی در شرایط سخت به کار خود ادامه می دهند.

پسرها از هر نژاد و رنگی که باشند می توانند توسط همسالان خود مورد آزار و تمسخر قرار گیرند، اگر طبق آنچه که مردانه نامیده می شود رفتار نکنند.

3. تمایل کمتر برای کمک به دیگران

مردانی که خود را دارای ویژگی های مردانگی سمی توصیف می کنند، کمتر به دیگران در موقعیت های مختلف کمک می کنند. به عنوان مثال، این مردان زمانی که شاهد قلدری و حملات شخصی به دیگران هستند، کمتر مداخله می کنند.

طبق یک مطالعه در سال 2019، مردانگی سمی می تواند از کمک به قربانیان تصادف و مقاومت در برابر مهاجمان توسط مردان جلوگیری کند. مردانی که مردانگی را در قدرت و خشونت می بینند، کمتر در هنگام مشاهده آزار جنسی زنان مداخله می کنند. این تحقیق نشان داد که مردانی که نگرش‌های سمی‌تری به مردانگی دارند، کمتر در چنین موقعیت‌هایی مداخله می‌کنند، به خصوص اگر فکر می‌کنند که مداخله ممکن است ویژگی‌های مردانه‌شان را زیر سوال ببرد.

سایر پیامدهای مردانگی سمی را می توان در کلمات زیر خلاصه کرد:

 • پرخاشگری؛
 • رفتار کنترل جنسی؛
 • سرکوب کردن یا عدم نشان دادن احساسات؛
 • نیاز به کنترل یا تسلط بر دیگران؛
 • میل به خشونت و تشویق؛
 • انزوا؛
 • همدلی کم با دیگران؛
 • علاقه به اوراق بهادار و اوراق بهادار؛
 • شوونیسم و ​​تبعیض جنسی.

چگونه با مردانگی سمی و کلیشه های جنسیتی مقابله کنیم؟

مقابله با مردانگی سمی

فشار اجتماعی، انتظارات نادرست از خانواده، شریک عاطفی و مذهب می تواند مرد را به سمت مردانگی سمی سوق دهد. اگرچه برخی از گروه های اجتماعی، سیاسی و مذهبی برای مردانگی سالم تعاریف و معیارهایی تعریف کرده اند، اما بهتر است هر مردی تعریف خود را از مردانگی ارائه دهد و آن را بر اساس هویت خود الگوبرداری کند.

جامعه مدرن امروز تجربیات زیر را برای مردان مفید و قابل قبول می داند:

 • احساسات مختلف را احساس کنید؛
 • استقلال و اعتماد به نفس؛
 • آسیب پذیری به معنای پذیرش این است که هر انسانی اعم از مرد یا زن ممکن است آسیب ببیند.
 • همکاری و همدلی؛
 • مهربانی
 • سازگاری و تحمل.

رعایت این موارد به معنای کنار گذاشتن ویژگی های سنتی مردانه مانند قدرت بدنی و لجبازی نیست. شاید اگر این ویژگی ها به درستی در زندگی به کار گرفته شود، به مرد یا زن کمک کند تا بر مشکلات زندگی غلبه کند. با این حال، باید مراقب بود که این ویژگی ها بر مردان تحمیل نشود یا کل هویت مردان مشخص نشود.

یکی از راه های مقابله و تنظیم مردانگی سمی، خودشناسی و مطالعه است. هر چه بچه‌ها ارزش‌های جدید مبتنی بر تنوع و تحمل را بیشتر بیاموزند، کمتر در دام مردانگی سمی می‌افتند. تجزیه و تحلیل رفتاری و شناسایی موارد پرخطر توسط معلمان، مشاوران و والدین نیز می تواند به اصلاح رفتارها و کلیشه های نادرست در پسران نوجوان کمک کند.

تجربه شما چیست؟

به عنوان یک زن یا مرد، چه تجربیاتی از مردانگی سمی دارید؟ آیا با مردانی برخورد کرده اید که این ویژگی ها را داشته باشند؟ جامعه ما را چگونه می بینید؟ به نظر شما برای رفع مردانگی سمی و آموزش مردانگی سالم در جامعه چه می توان کرد؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


Buy As - مجموعه فایل های صوتی زبان بدن

ناگفته ها را با کمک زبان بدن بگویید و گوش دهید
دیدگاهتان را بنویسید