مرز خسروی به مرزهای پیاده روی مراسم اربعین امسال اضافه شد


مرز خسروی به مرزهای پیاده روی مراسم اربعین امسال اضافه شد

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از اضافه شدن مرز خسروی به پایانه های ترانزیتی در مراسم باشکوه اربعین شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خبر داد.


به گزارش ایلنا، حمیدرضا شهرکی گفت: هر ساله حرکت زائران اربعین در مرزهای مهران، شلمچه و چذابه انجام شد و امسال نیز بر اساس پیگیری و مذاکرات مراجع ذیصلاح کشورمان و با اعلام ستاد اربعین کشور، مرز خسروی نیز پایانه ترانزیتی محسوب می شود که باید اربعین را نیز به آن اضافه کرد.


وی درباره اقدامات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به مناسبت ایام اربعین حسینی گفت: ساماندهی پایانه های مرزی از نظر امکانات و تجهیزات لازم، افزایش گیت های کنترل گذرنامه، زیرساخت های بهداشتی پایانه ها، تامین آب آشامیدنی شیرین و سیستم های برودتی برای فصل گرما، تجهیز گذرگاه ها به سایبان و نبولایزر و به طور کلی فراهم آوردن تمامی امکانات برای کمک در زمان ازدحام از جمله اقدامات کشورمان برای آسایش و سهولت تردد زائران اربعین حسینی است.

به گفته شهرکی وی افزود: به منظور ساماندهی موج عظیم زائرانی که قرار است امسال پاکستان را به مقصد ایران ترک کنند، پایانه های مرزی میرجاوه و ریمدان در مرز پاکستان در نظر گرفته شد.

وی گفت: برای ایمن سازی و ارتقای سطح امنیتی محورهای منتهی به پایانه های مرزی برنامه ریزی در نظر گرفته شده است تا خدمات رسانی به مسافرانی که به قصد زیارت حرم اباعبدالله الحسین (ع) عازم مرزهای خروجی می شوند، فراهم شود. .

به گفته شهرکی وی گفت: همچنین پیگیری ناوگان حمل و نقل عمومی برای برخی از زائرانی که در این ایام هم در مسیر برگشت و هم در مسیر برگشت می خواهند بدون وسیله نقلیه تردد کنند، بخشی از فعالیت های انجام شده توسط این سازمان است. سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای راهی ایام اربعین حسینی است.

وی افزود: حرکت اعتراضی از دو هفته مانده به اربعین حسینی آغاز می شود و در چند روز اخیر به اوج خود می رسد که باید هفته ای بسیار شلوغ در زمان بازگشت زائران باشد.

معاون سازمان حمل و نقل جاده ای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص ثبت نام اینترنتی زائران تا اربعین حسینی گفت: برای راحتی زائران، ثبت نام اینترنتی توسط سازمان زیارت و حج از طریق سامانه سماح مطرح می شود. برای برنامه ریزی دقیق تر سفر زائران حسینی از اطلاعات این سازمان استفاده خواهیم کرد.

شهرکی با اشاره به آمار و اطلاعات سال 1397 و همزمان با اوج سفر اربعین حسینی گفت: قبل از محدودیت های ویروس کرونا بیش از 3 میلیون نفر خروجی و 3 میلیون نفر برگشت داشتیم و در سال 2018 یک میلیون نفر. و 830 هزار زائر از وسایل نقلیه عمومی در مسیر رفت و آمد استفاده کردند.

وی حداکثر ظرفیت تردد جاده ها را 80 هزار صندلی در هر 24 ساعت اعلام کرد.

شهرکی دوم همچنین درباره علت ورود در مدت زمان کوتاه به ویژه از طریق مرز مهران در مسیر بازگشت از عراق به ایران گفت: همه ساله برنامه ریزی دقیق داخلی مسیر و از دو هفته قبل از مراسم انجام می شود. زائران با آرامش و برنامه ریزی از مرزها خارج می شوند و خروج زائران از مرزها بر اساس برنامه ریزی و تقسیم بندی استان ها صورت می گیرد به طوری که مشخص می شود زائران هر استان باید از کدام مرز عبور کنند اما زمانی که برمی گردند. ، همگی برای عبور از نزدیکترین مرز اقدام می کنند و به همین دلیل مرز مهران شلوغ تر است، بنابراین به مردم توصیه می کنیم برای بازگشت به ایران از تمام مرزهای اعلام شده استفاده کنند.

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه مردم ترجیح می دهند از مرز مهران برای ورود به کشور استفاده کنند و در مرز مهران ازدحام شدید خواهد بود، گفت: 14 هزار اتوبوس در کشور فعال است. از این تعداد در سال 1397 هشت هزار اتوبوس در مرزها به زائران اربعین خدمت می کردند، اما این تعداد با تعداد حاضران مطابقت ندارد، بنابراین برای اربعین امسال در کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد اربعین و ستاد اصلی در در اربعین تلاش می کنیم ناوگان مناسبی برای استفاده در اربعین پیدا کنیم. باید اقتدار نیروهای نظامی و خدمات ایاب و ذهاب کارکنان کارخانه ها و ارگان های دولتی و همچنین ناوگان مینی بوس هایی که زندگی خوبی دارند را استخدام و ساماندهی کنیم. و بتواند تردد ایمن داشته باشد تا ظرفیت حمل و نقل زمینی را در خدمت زائران افزایش دهد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید