مزایای مسیر انرژی چابهار برای روسیه و ایران/ چرا ساخت بندر نکا متوقف شد؟


مزایای مسیر انرژی چابهار برای روسیه و ایران/ چرا ساخت بندر نکا متوقف شد؟

مدیرکل سابق امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت گفت: اگر روسیه بخواهد نفت خود را از طریق سد نکا به خلیج فارس یا عمان و هند برساند، این امکان وجود دارد.


محمود خاقانی در گفت و گو با خبرنگار بازرگانی ایلنا، درباره برنامه روسیه برای استفاده از مسیر چابهار و سیستان بلوچستان برای صادرات کالا و انرژی به هند گفت: هیچ کشوری در دنیا به اندازه حمل و نقل ایران جغرافیای سیاسی، پیوندهای تجاری و ارتباطی ندارد. به همین دلیل در قرون گذشته بسیاری از ابرقدرت ها از جمله روسیه در زمان پتر کبیر و امپراتوری انگلیس یا اسپانیا تلاش کردند ایران را تحت سیطره و استعمار خود درآورند، اما در هر اتفاقی، ایرانیان هرگز با این اهداف موافقت نکردند. تا اینکه دولت ها به این نتیجه رسیدند. آنها به این نتیجه رسیدند که تنها یک راه برای تسلط بر ایران وجود دارد و آن این است که یک اقلیت بر مردم حکومت کنند تا برنامه های این کشورها پوشش داده شود، اما این را در زمان قاجار و پهلوی دیده ایم.


وی ادامه داد: بنابراین روسیه به دستور پتر کبیر همیشه می خواست به آب های گرم خلیج فارس دسترسی داشته باشد و حالا چین هم همین برنامه را دارد: فارس ها دسترسی ندارند، مگر اینکه با هم منافعی را تعریف کنند. این مشکل در سال 1354 در ایران تجربه شد، یعنی شاه با روسیه کنار آمد. به عبارت دیگر، غرب و شرق تصمیم گرفته اند در کشورهایی که دارای منافع مشترک هستند، رقابت نظامی نداشته باشند.


وی افزود: غرب و شرق با هم به تفاهم رسیدند به جز رقابت اقتصادی که در این زمینه یعنی دسترسی به خلیج فارس هیچ مناقشه ای نداشته باشند و حاصل آن ریخته گری آهن اصفهان بود که کوره آن توسط نیروهای ایرانی ساخته شد. روس ها و خط لوله ای به نام «آیگت ایک» از ایران از طریق مرز آستارا به روسیه آورده شد و گاز ایران به شوروی صادر شد. از آن سو، اتحاد جماهیر شوروی با اروپا به تفاهم رسید و گاز از اتحاد جماهیر شوروی به اروپا منتقل شد، بنابراین اتحاد جماهیر شوروی همیشه تامین کننده مطمئن گاز اروپا بود و این قاره نیز مشتری خوبی برای این کشور بود.


مدیرکل اسبق دریای خزر و آسیای میانه وزارت نفت گفت: روسیه و چین اکنون در تولید و صادرات نفت و گاز ترکمنستان و سایر منابع هیدروکربنی آسیای مرکزی و قفقاز با غرب با غرب شریک هستند یا اینکه ما داریم. در میدان شاه دنیز آذربایجان اعلام کرده است که صادرات گاز به اروپا را دو برابر خواهد کرد.


وی ادامه داد: سد نکا برای تجارت نفت خام دریای خزر و خلیج فارس ساخته شد و نفت خام روسیه، ترکمنستان یا قزاقستان وارد سد نکا می شد و ما معادل نفت خام ایران را تامین می کردیم. نفت اما در دولت های نهم و دهم با نظر اشتباه وزیر نفت در آن زمان متوقف شد. بنابراین نظر دیگری مطرح شد که نفت خام ایران را از جنوب به شمال ببریم و از طریق روسیه صادر کنیم که هزینه ها و مشکلات زیست محیطی آن نشان داده است که این طرح امکان پذیر نیست.


وی خاطرنشان کرد: اکنون اگر روسیه بخواهد نفت خود را از طریق بندر نکا به خلیج فارس یا عمان و هند برساند، این امکان وجود دارد، حتی اگر امکاناتی مانند کشتی های بالای 12 هزار در بندر نکا نیاز باشد. تن، بنابراین مسیر صادرات انرژی از روسیه کوتاهتر خواهد بود، اما تعداد محدود است. اکنون نفت خام روسیه در هند پالایش می شود، در حالی که پیش از این نفت خام ایران در این کشور و چین پالایش و به اروپا صادر می شد. بنابراین اکنون روسیه می تواند از این مسیر استفاده کند.


خاقانی گفت: ایران برای عبور نفت خام یا هر کالایی از خاک ایران باید از روسیه مالیات دریافت کند، البته بستگی به مذاکرات دو طرف دارد.


وی ادامه داد: در دولت های هفتم و هشتم طی برنامه ای که برای مبادله نفت دنبال شد، بر اساس حذف دلار یعنی فرآوری نفت روسیه و آسیای میانه در پالایشگاه های ایران و ارسال محصول بود. به افغانستان و آسیا با بیشترین سود در مرکز، و اکنون می توان اروپا را نیز در نظر گرفت، برای تحویل معادل نفت خام ایران از طریق خلیج فارس، این رویه برای ایران سودآور بوده است.


این کارشناس بین المللی انرژی با اشاره به برنامه پالایش نفت خام سنگین ایران گفت: تخمین زده می شود حدود 40 میلیارد دلار یا بیشتر در پالایشگاه ها سرمایه گذاری می شد، اما اگر می توانستیم نفت خام سبک روسیه به ویژه نفت سیبری و بخشی از آن را وارد می کردیم. قزاقستان سرمایه گذاری کوچک 20 میلیارد دلاری برای ترکیب مورد نیاز بود. بر اساس همین مطالعات، بندر نکا ساخته شد و در کنار آن، خط لوله صادرات نفت خام قزاقستان از طریق ترکمنستان و ایران به خلیج فارس نیز مورد بررسی قرار گرفت و اگر این پروژه ها اجرا می شد، ترانزیت و فرآوری آن به ایران کمک زیادی می کرد. سودآوری کرد و حتی ایران را از صادرات نفت خام بی نیاز کرد، اما در دولت های نهم و دهم متوقف شد.


وی گفت: در حال حاضر باید دید در این طرح تعریف منافع ملی از سوی روس ها لحاظ شده و درآمد آن چقدر برای کشورمان است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید