مسجد جامعی: قبرستان بقیع میراث بشری است


مسجد جامعی: قبرستان بقیع میراث بشری است

احمد مسجدجامعی در نشست معرفی کتاب «بهشت بقیع» اظهار داشت: مسئله بقیع را نباید شیعه کنیم، بلکه رویکرد بقیع را اسلامی کنیم. ما نیز از دیدگاه اسلام فراتر رفته و آن را به میراث انسانی تبدیل می کنیم. زیرا این امر در مجامع بین المللی نیز پذیرفته شده است.


به گزارش ایلنا، مراسم افتتاحیه کتاب «بهشت بقیع»; نمایندگی قبرستان بقیع بر اساس منابع و اسناد تاریخی و هنری روز جمعه 27 خرداد با حضور احمد مسجد جامعی (معاون رئیس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی)، حسن تارمراد (معاون علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی و احمد). خامه یار نویسنده کتاب در اتاق فرهنگ مرکز کنگره ملی.


احمد مسجد جامعی; قائم مقام دایره المعارف بزرگ اسلامی با بیان اینکه اگر با نگاه کنونی عربستان به تاریخ بقیع می نگریستیم، احتمالاً چنین اتفاقی نمی افتاد، گفت: این اتفاق نمی افتد. وی در تشریح خاطره بازدید از موزه ریاض گفت: حدود 20 سال پیش در بازدید رسمی از ریاض به پیشنهاد طرف سعودی از موزه ریاض بازدید کردیم. مطمئناً موزه بسیار ضعیف بود، اما از گزارش‌هایی که وزیر فرهنگ عربستان به قراردادهایی با کشورهایی مانند بریتانیا و فرانسه و غیره برای مطالعه تاریخ و میراث کشورشان داد، متوجه شدم که آنها هویت خود را بنا کرده‌اند. در مورد میراث تاریخی


وی با اشاره به اینکه فقط یک کتیبه تاریخی اطلاعات زیادی برای شناخت یک دوره تاریخی دارد، گفت: اکنون ما متهم هستیم که چرا اسلام با این همه طول و عرض و کتاب و نوشته، اسناد و مدارک عمدتاً از قرن دوم به بعد است. و ما اسناد و آثار قرن اول کمتری داریم. دلیلش این است که متأسفانه این آثار را حفظ نکرده اند.


مسجد جامعی ضمن بیان اینکه هویت اسلامی ما و تاریخ اسلام با بقیع گره خورده است، افزود: بقیع اولین مکانی است که در مدینه به قبرستان مسلمانان تبدیل شده و قدمتی چند ساله دارد. این وضعیت اکنون در همه کشورهای منطقه کم و بیش وجود دارد. البته عمدتاً به دنبال اسنادی هستند که ثابت کند خلیج فارس نام باستانی ندارد و به نوعی در تقابل با ایران هویت سازی می کنند.


وی در ادامه با اشاره به اینکه روایت نویسنده در کتاب «بهشت بقیع» روایتی کاملا ایرانی است، افزود: آن را با عکس توجیه کرد. وی همچنین استنادات و آثار ارزشمندی را از موزه ها و غیره جمع آوری کرده است. اما وجه شیعه بر بقیه چیره شد که برای احترامی که برای ائمه شیعه قائل هستیم قابل درک و طبیعی است.


با تاکید بر اینکه رویکرد اسلامی به بقیع و تخریب این مجموعه باید بیشتر تقویت شود. وی افزود: برای تداوم فضای بقیع باید به عناصری که همه مسلمانان در آن مشارکت داشتند بیشتر توجه کنیم. در واقع ما نباید مسئله بقیع را شیعه کنیم، بلکه باید رویکرد بقیع را اسلامی کنیم. ما نیز از دیدگاه اسلام فراتر رفته و آن را به میراث انسانی تبدیل می کنیم. زیرا این امر در مجامع بین المللی نیز پذیرفته شده است.


قائم مقام دایره المعارف بزرگ اسلامی با بیان اینکه میراث بشری می تواند هم دینی و هم شیعی باشد، افزود: رویکردی که امروز در قبال بقیع می توانیم داشته باشیم، بحث میراث انسانی و مطالباتی است که باید در این زمینه مطرح شود. . ما نباید مسئله بقیع را در حوزه عربستان مطلق ببینیم.


مسجد جامعی با تاکید بر اینکه جمع آوری اطلاعات کتاب «بهشت بقیع» برای جهان اسلام بسیار مفید است، گفت: برای مشارکت دیگران نیازمند نوعی نظریه پردازی هستیم. این بدان معناست که این اولین قدم شروعی عالی است، زیرا نمی توان کمتر ادبیات قبلی را نظریه پردازی کرد، بلکه باید ادبیات امروز جهان، منطقه و جامعه اسلامی را نیز شناخت. در عربستان امروز قابلیت های خوبی برای ما وجود دارد که بتوانیم به یک نظریه جهانی دست یابیم که توان دفاعی جهانی داشته باشد.


وی با اشاره به عزای عمومی در زمان تخریب قبرستان بقیع در ایران و عزاداری مردم در خیابان ها، افزود: در همان زمان سیاستمداران اعلامیه ها و اظهاراتی داشتند که بر اساس استانداردها و زبان بین المللی صحبت می کردند. «یعنی چون باید از یک ایده جهانی دفاع کند و این ایده باید مورد قبول جهانیان قرار گیرد. او اعلام می کند که بقیع متعلق به همه جهان و به ویژه جهان اسلام است و یک کشور نمی تواند در این مورد تصمیم گیری کند. این نکته ای است که اکنون باید بیشتر به آن بپردازیم.


مسجد جامعی گفت: امروز یک قدم جلوتر رفته ایم، حالا باید بگوییم بقیع میراث بشری است و نمی توان بدون نظر و نظر گروه های موثر در این زمینه به میراث انسانی عمل کرد. تا زمانی که زمان آن را بدانیم، زمینه ای برای طراحی آن وجود دارد. قبرستان بقیع نیز یکی از مواردی است که با نظریه پردازی درست و اینکه وقت داریم می توانیم آن را در مجامع بین المللی به عنوان میراث انسانی مطرح کنیم و از میراث انسانی دفاع کنیم.


وی افزود: کاری که اکنون می توانیم انجام دهیم این است که از معماری بسیاری از بناهایی که در حال حاضر در بقاع متبرکه به نام ائمه بقیع ساخته می شود به سبک بناهای تخریب شده بقیع استفاده کنیم. یعنی با الزامات و شرایط جدید می توانیم آن سبک معماری را الگو قرار دهیم و این خاطره زنده را در ساختمان داشته باشیم.


حجت الاسلام حسن تارمراد معاون علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی در ابتدای این نشست ضمن تاکید بر اینکه موضوع کتاب بازنمایی برگی از میراث فرهنگی و تمدن اسلامی است، گفت: اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم. جهان اسلام از ابتدا بقیع منحصراً اسلامی است. یعنی ابتدا زمین وسیعی بود که پوشیده از درختان «غرقد» بود، بعدها به جای آن خانه‌هایی ساخته شد و سپس مدفن بسیاری از مردم مدینه شد. به ویژه پیامبر گرامی اسلام، ائمه ما و آخرین اصحاب پیامبر در آنجا مدفون هستند.


حجت الاسلام تارمراد با اشاره به اینکه افراد مهمی از ابتدای اسلام در قبرستان بقیع دفن شده اند، افزود: بقیع تاریخ فرهنگی و فرهنگی جهان اسلام است. البته یک بعد مهم دیگر برای ما حرمت حرم ائمه مان (ع) است و ما به عنوان حرم به آن نگاه می کنیم.


وی با تاکید بر اینکه موضوع کتاب «بهشت بقیع» بازنمایی این میراث فرهنگی و تمدنی اسلامی است، گفت: در قبرستان بقیع با موضوعی از جهان اسلام مواجه هستیم. در سال 1344 هجری قمری که حکومت آل سعود با هماهنگی علما و قضات وابسته به فرقه وهابیت اقدام به تخریب آثار بقیع کردند، همه عالم سلام حج را تحریم کردند و خشم جهانی به راه افتاد. علمای ما که مقالاتی در اعتراض به این معضل نوشته اند، عمدتاً از منظر یک فاجعه در جهان اسلام به آن پرداخته اند.


یکی از اعضای بنیاد دایره المعارف اسلامی که به این نکته اشاره می کند که ما به عنوان شیعه وظیفه بزرگ تری در تخریب بقیع داریم، اما این درخواستی از جهان اسلام است. وی بیان کرد: تخریب بقیع تعصب نبود بلکه انحراف بود. همانطور که داعش یک جریان انحرافی بود، نه به قول خارجی ها یک قرارداد اسلامی.


حجت الاسلام تارمراد با تاکید بر اینکه یکی از راه های حفظ تاریخ و فرهنگ تمدن کهن، حفظ یاد و خاطره گذشتگان است، گفت: نمی شود مردم با دینی ارتباط داشته باشند و آن را بپذیرند، اما نداشتند. تاریخ یا گذشته.” ما مقبره ها را محل ساده ارادت پیشوایان دینی نمی دانیم – چون بسیار گرانبها است – این مقبره ها بازتاب تاریخ ما نیز هستند. این داستان بسیار مهم است و اشتباه بزرگی که در تخریب بقاع متبرکه انجام شد، شاید نقشه ای برای محو تاریخ تمدن اسلامی بوده باشد.


معاون علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: علما و بزرگان ما در طول 100 سالی که مسئولیت جریان سنگین تخریب در برابر روایات و دین اسلامی را بر عهده داشتند، تأکید کرده اند که مسئله تخریب بقیع یک اشتباه بزرگ و یک مطالبه عمومی اسلام برای جبران خسارت است.


حجت الاسلام تارمراد در پایان سخنان خود با اشاره به کتاب «بهشت بقیع» گفت: نویسنده در مقدمه کتاب گزارش بسیار ارزشمندی از تاریخ بقیع و ضمن ارتباط عالی با نگاره ها و تصاویر ارائه کرده است. ، تاریخ 1300 ساله بقیع را نشان می دهد و به خوبی نشان می دهد که در بقیع چه گذشت.کتاب «بهشت بقیع» نگاهی فرا دینی به بقیع دارد


احمد خامه یار نویسنده کتاب «بهشت بقیع» نیز در سخنانی درباره این کتاب گفت: جستجوی کتاب «بهشت بقیع» بیش از سه سال به طول انجامید. بیش از 50 کتاب در بقیع نوشته شده است که نوشتن این کتاب را بسیار آسان کرده است. اما در این کتاب سعی کرده ام از منظری جدید به مسئله بقیع که همان بیداری حافظه بقیع است نگاه کنم.


نویسنده کتاب «بهشت بقیع» با اشاره به اینکه بناهای تاریخی مکه و مدینه به تعداد انگشتان یک دست نمی رسد، افزود: مستشرقان بر اساس این مضمون، اصل حکومت اسلامی را زیر سؤال می برند؛ در حالی که این بناهای تاریخی مکه و مدینه به تعداد انگشتان دست نمی رسد. در این مورد تنها مدرکی که می توانیم به آن استناد کنیم حافظه بصری و نگاره های به جا مانده در دست نوشته هاست که در این کتاب سعی شده است نمونه های مهمی ارائه شود.


خامه یار گفت: از قبرستان بقیع حداقل 150 تابلو باقی مانده است که در کتاب بهشت ​​بقیع به مجموعه ای از این تابلوها محدود کرده ام و 35 تابلو کمتر دیده شده و مهمتر از آن جمع آوری شده است. در برخی از نسخه ها حتی با تعدادی طرح که قبلاً دیده نشده بود مواجه شده ام.


وی افزود: پس از جمع آوری نگاره ها، لازم بود مقدمه علمی مناسبی برای کتاب نوشته شود که بیشتر آن مربوط به نسخه های خطی موجود در بقیع و نوعی مقایسه تطبیقی ​​بین نسخه های مورد نظر بود و همچنین می توان آن را انجام داد. یک کتاب مستقل».


نویسنده کتاب «بهشت بقیع» با اشاره به اینکه این کتاب نگاهی فرا دینی و فرااسلامی به بقیع دارد، گفت: برای مطالبه و پیگیری تولد دوباره بقیع نمی توان فقط نگاه شیعی و اسلامی داشت. ، جهان و شرایط امروز ایجاب می کند که نگاه و رویکرد دیگری به این مشکل داشته باشیم. نشان دادن اینکه بقیع یک مکان تاریخی و میراث تمدن بشری است بسیار مهم است.


رونمایی از کتاب «بهشت بقیع» با حضور نویسنده و دیگر مهمانان جلسه، بخش پایانی این مراسم بود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید