مسکو تلاش می کند از منشور صادرات گندم برای مذاکره با آمریکا استفاده کند / اروپا تا حد زیادی بحران غذا و انرژی را مدیریت کرده است / غرب از منظر امنیت ملی به اوکراین نگاه می کند


مسکو تلاش می کند از منشور صادرات گندم برای مذاکره با آمریکا استفاده کند / اروپا تا حد زیادی بحران غذا و انرژی را مدیریت کرده است / غرب از منظر امنیت ملی به اوکراین نگاه می کند


افشار سلیمانی، سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا دلایل توقف همکاری روسیه در صادرات غلات و دانه های روغنی را تشریح کرد. اول از همه، چنین اقدامی پس از واکنش به اوکراین و رفتار متحدانش صورت گرفت، اما نکته اینجاست که بسیاری از کشتی ها در بنادر جنوبی اوکراین آماده صادرات غلات به سراسر جهان هستند. موضوع دوم این است که اقدام روسیه در حالی انجام می شود که قرار است نشست گروه 20 تا چند روز دیگر آغاز شود و من فکر می کنم روسیه می خواهد از این اقدام برای برقراری ارتباط با جو بایدن استفاده کند تا کاخ سفید مجبور شود از حاشیه خارج شود. گروه 20 یا حتی پس از وارد شدن به مذاکره با مسکو.


وی ادامه داد: روسیه به موازات این موضوع اعلام کرد که اگر واشنگتن نگرانی های امنیتی آنها را درک کند، آماده مذاکره خواهد بود و به همین دلیل معتقدم تلاش می کنند از منشور صادرات غلات برای مذاکره استفاده کنند. در همین حال، رئیس‌جمهور اوکراین معتقد است که روسیه هنوز قابل اعتماد نیست و بنابراین می‌توان مذاکره بین دو طرف را فعلاً کنار گذاشت. بنابراین می توان گفت که روسیه در تلاش است تا کانالی برای مذاکره با آمریکا باز کند، اما باید توجه داشت که رئیس جمهور آمریکا شرایط و ضوابطی دارد که از سوی مسکو پذیرفته نمی شود و در نهایت باید بایدن در شرایط فعلی نمی‌خواهد با مسکو وارد مذاکره شود. این در حالی است که جدیدترین سلاح های غربی به اوکراین می رسد و روس ها در وضعیت خطرناکی قرار دارند و در عوض برای خرید تسلیحات به کره شمالی روی آورده اند.


این تحلیلگر سیاسی گفت: نکته دیگر این است که ترکیه نیز در صادرات غلات نقش بسزایی داشت و توانست شرایط را آن طور که می خواست تغییر دهد. مسکو در تلاش است تا از این غله استفاده کند، اما من فکر می کنم واکنش جهانی به این اقدام جدی تر از گذشته خواهد بود. این در حالی است که ترکیه با توجه به روابطش با آمریکا و روسیه می خواهد تا جایی که ممکن است شرایط را به نفع خود جلو ببرد، اما باید بگویم که اروپایی ها با توجه به بحران غذایی تا حد زیادی توانسته اند آن را کنترل کنند. . به عنوان مثال، آلمان اعلام کرد که تا حد زیادی بحران انرژی و غذا را مدیریت کرده و توانسته افزایش قیمت ها را کنترل کند. در این میان، باید توجه داشت که پرونده اوکراین اساساً یک موضوع امنیتی برای اروپا و آمریکا است.


سلیمانی افزود: غرب به طور کلی معتقد است که قضیه اوکراین جنبه امنیت ملی دارد و به همین دلیل تلاش می‌کنند روسیه را به هیچ وجه رستگار نکنند. در همان زمان، انفجار در خط لوله نورد استریم منجر به همین بحث در مسکو شد و اروپا به این نتیجه رسید که نباید از روسیه گاز بخرد. اینکه لبنان در مورد میدان گازی خود و تعیین مرزهای آبی موافق با اسرائیل دیده می شود، نشان می دهد که آمریکا پشت این قضیه است و تلاش برای ضربه زدن به روسیه و متحدانش، بیروت و تل را به نشستن درآورده است. میز مذاکره برای استفاده از مزایای این توافق.


وی در پایان خاطرنشان کرد: بر این اساس ممکن است مسکو در نهایت با تعلیق مشارکت در صادرات غلات و ربط دادن آن به درگیری‌های نظامی در جنوب اوکراین افکار عمومی را در برخی کشورها مخفی کند، اما واقعیت این است که خود آمریکا و اروپا غلات و غلات تولید می‌کنند. مقداری دانه های روغنی دارد و نیاز زیادی به این محموله ها ندارد. به همین دلیل ادامه این روند می تواند به ضرر روسیه و پوتین تمام شود و باید دید کرملین چگونه می خواهد از طریق تعلیق مشارکت خود در صادرات غلات بهره برداری کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید