مطالبات ایران در مذاکرات منطقی است/ «رفع تحریم ها» و «ارائه تضمین» رویکرد اساسی مجلس و دولت در مذاکرات آتی است.


خواسته های ایران در مذاکرات منطقی است /

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تحریم هایی که کشورمان را از برجام منع می کند باید در این توافق حذف شود. یعنی باید تحریم ها برداشته شود تا تجارت خارجی کشورمان عادی شود. این درخواست در مذاکرات قبلی مطرح شده است و امیدواریم در دور بعدی مذاکرات با پذیرش این اصول، مطالبات جمهوری اسلامی منافع ملی را در مذاکرات به دست آورد.


ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره واکنش جمهوری اسلامی ایران به طرح پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اظهار داشت: هماهنگ کننده امور خارجی پالیسی پیشنهادهایی را برای حل مشکلات باقیمانده ارائه کرد، مقامات کشورمان و تیم مذاکره کننده آن را بررسی و پاسخ ها را تهیه کردند. اینکه این در نهایت منجر به توافق می شود یا خیر، به این بستگی دارد که آیا اصول خواسته های ایران در آن دیده می شد یا خیر. اصل اساسی پذیرش پیشنهاد، مزیت اقتصادی مردم ایران است.


وی ادامه داد: اگر این پیشنهاد منجر به تقویت منافع اقتصادی جمعیت کشورمان از راه اندازی مجدد توافق برجام شود، قطعا جمهوری اسلامی آن را به دقت بررسی خواهد کرد.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: درخواست های دیگری هم داریم که باید بررسی شود. یکی مشکل تقویت ضمانت حفظ توافق است، شکل گیری توافق ناپایدار خواسته جمهوری اسلامی نیست. این توافق باید باثبات باشد و برای پایداری آن باید بر اساس آن تضمین‌هایی ایجاد شود که طرف مقابل اشتباه سال 2018 را تکرار نکند و برخلاف قوانین بین‌المللی از توافق خارج شود. این تضمین به ثبات توافق کمک می کند.


نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: موضوع دیگری که وجود دارد این است که تحریم هایی که کشور ما را از برجام منع می کند باید در توافق حذف شود. یعنی باید تحریم ها برداشته شود تا تجارت خارجی کشورمان عادی شود. این درخواست در مذاکرات قبلی مطرح شده است و امیدواریم در دور بعدی مذاکرات با پذیرش این اصول، مطالبات جمهوری اسلامی منافع ملی را در مذاکرات به دست آورد.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که “اصرار ایران بر موضع بی اعتمادی طرف مقابل، مشکلی در آینده همکاری و تجارت با کشورهای دوست مانند روسیه و چین ایجاد نمی کند؟” گفت: خواسته‌های ایران در توافق منطقی است و خواسته‌های غیرممکن را نمی‌خواهیم، ​​اما این خواسته‌ها قابل اجرا و مبتنی بر قوانین بین‌المللی است.


وی ادامه داد: در عین حال امروز راهکارهای دیگری را برای توسعه همکاری با کشورهای دوست دنبال می کنیم. به عنوان مثال، برای چین، پیگیری توافق 25 ساله جمهوری اسلامی و چین یکی از رویکردها است، در توسعه همکاری ها با روسیه، بحث اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک هدف اساسی است و برای این کار زمان لازم است. نشان داد که همکاری ما با این کشورها رو به رشد است.


عمویی تاکید کرد: معتقدیم برای پیگیری این موضوعات باید مسیر گفت وگوی دوجانبه و منطقه ای را طی کنیم. در ادامه، همزمان «رفع تحریم ها» به عنوان رویکردی اساسی در مجلس یازدهم و دولت سیزدهم دنبال می شود. در این راستا درخواست ما رفع تحریم هایی است که مانع نفع اقتصادی مردم و توسعه تجارت خارجی کشورمان می شود.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید