معجزه طراحی حیاط و باغ در ایجاد آرامش و نشاط در خانواده


ما در عصری زندگی می کنیم که همه ما تشنه کمی سبز در دنیای اطرافمان هستیم. ساختمان های بلند و فضای سبز متراکم در شهرها باعث شد دنیای سبز قدیمی خود را با حیاط ها و درختان پر از برکه فراموش کنیم. اما هنوز هم می‌توانیم بخشی از آن فضا را با یک چشم‌انداز حساب شده بازسازی کنیم. در این مقاله کوتاه چند راه حل ساده به شما پیشنهاد می کنیم تا نمای بیرونی خانه خود را (هرچقدر هم که کوچک باشد) تا حد ممکن زیبا کنید.

منظره یکی از تخصص های معماری است که با کمک گیاهان و مصالح طبیعی و مصنوعی، نمای بیرونی خانه را زیباتر می کند. استفاده از آلاچیق ها و فواره ها، طراحی باغ و انتخاب گیاهان همگی به این تغییرات کمک می کنند. برای تغییر مساحت حیاط خود ابتدا باید وضعیت فعلی را به دو دسته قابل تغییر و تغییرناپذیر طبقه بندی کنید. مثلاً ممکن است نقشه قسمتی از حیاط به گونه ای باشد که قابل تغییر نباشد; یا هزینه بالایی دارند. شما باید آنها را به عنوان مانعی برای برنامه ریزی خود در نظر داشته باشید. از سوی دیگر، ممکن است به گیاهان گرمسیری علاقه مند باشید. اما نور کافی برای کاشت آنها ندارند. بررسی وضعیت فعلی به شما کمک می کند تا موقعیت مورد نظر را واقعی تر نشان دهید.

پس از بررسی محدودیت ها، نوبت به ارزیابی نقاط قوت محیط خود می رسد. به عنوان مثال، اگر بخشی از حیاط خلوت شما به خوبی روشن است، یا بخشی از حیاط خلوت، فضایی صاف و دنج و مناسب برای بازی کودکان است، آنها را فهرست کنید. حالا به این فکر کنید که دوست دارید هنگام عصر که به خانه می آیید برای رهایی از خستگی روز به کدام مکان ها و عناصر ساختمانی رسیدگی کنید؟ شاید آبشاری که شب ها با صدای آب در آن استراحت کنید گزینه بدی نباشد. یا چمنی که در شب روح شما را تازه می کند. در این بین در صورت لزوم با سایر ساکنین خانه مشورت کنید و به این نتیجه برسید که پس از اتمام کار نیازی به تغییر مجدد نیست.

در این مرحله، شما باید فهرستی از علایق، فهرستی از محدودیت ها و فهرستی از پتانسیل های محیطی تهیه کرده باشید. اکنون، با کمک یک فرد با تجربه تر، می توانید یک طرح کلی از آنچه در دسترس است و عملیاتی است ترسیم کنید. گیاهان، نورپردازی ها، فواره ها، سنگریزه ها و آلاچیق ها را بیابید. در مرحله بعدی سعی کنید ابعاد و ابعاد را به صورت واقعی تری در کارت خود وارد کنید تا مطمئن شوید طرح شما قابل اجرا است. مثلا ممکن است در گوشه ای از حیاط آلاچیقی داشته باشید که اساسا فضای کافی برای ساختن ندارد. اگر چنین کتاب هایی برای شما سخت است، بهتر است به یک تیم مشاور معماری تکیه کنید که هر آنچه را که در مورد جزئیات اداری و فنی کار نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد. طرح شما باید در نهایت منعکس کننده مواردی باشد که باید حذف، تغییر یا اضافه شود.

پیشنهاد می کنیم ایده های زیر را نیز در نظر بگیرید:

  • حفظ محیط طبیعی حیاط خلوت: برای اینکه حیاط خلوت خود را جذاب نگه دارید، سعی کنید از سرمایه سنتی حیاط خلوت موجود محافظت کنید. به عنوان مثال درختان سال های مختلف را با نور کافی علامت گذاری کنید.
  • آلاچیق: آلاچیق ها انواع مختلفی دارند که با پارچه و پرده می توان آنها را اتو کرد. با توجه به بودجه خود، این گزینه را نادیده نگیرید.
  • فواره ها: آبنماها علاوه بر زیبایی بصری، می توانند با تولید صدایی آرامش بخش معجزه کنند.
  • کاشت سبزیجات: تجربه دست زدن به گیاه، میل به کاشت و صبر برای رشد و ثمر دادن آنچه کاشته ایم، موهبتی است که در دنیای شهری از آن محرومیم. اکنون که در حال بازسازی باغ خود هستید، از فرصت استفاده کنید و دوباره تلاش کنید.
  • گل های فصلی یا چند ساله: گل ها علاوه بر گیاهان سبز همیشه طراوت دیگری به محیط می بخشند. اگر آب و هوا و شرایط مساعدی برای نگهداری از این گل ها دارید، از تجربه رنگ های آن لذت ببرید.
  • ایجاد آهنگ های مختلف: استفاده از مسیرهای مختلف، محیط شما را چند لایه می کند و به سازماندهی بهتر محیط کمک می کند. با ایجاد دسته بندی های مختلف می توانید هر بخش را به یک کاربر اختصاص دهید. به عنوان مثال، یک بخش باید محلی برای میز و صندلی، یک بخش باید محلی برای بازی کودکان و غیره باشد.

تیم جیالری یکی از متخصصان طراحی منظر است که با داشتن دو گلخانه بزرگ و با کمک متخصصان معماری می تواند محیط رویاهای شما را به بهترین شکل طراحی و خلق کند.

منبع: گالری

هشدار! این مقاله فقط برای آگاهی شما از فعالیت مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد ارسال شده است. اطلاعات بیشتردیدگاهتان را بنویسید