معنی خطرناک ترین ماه بارداری چیست؟ + راهنمای مراقبت از بارداری در این دوره – کاملاً جدید


پزشکان خطرناک ترین ماه بارداری را بر اساس سه ماهه بارداری زنان تعیین می کنند. با این حال، سه ماهه اول بارداری یکی از مهم ترین و بدیهی ترین دوران بارداری این است که مادر آینده و همسرش باید به آن توجه زیادی داشته باشند بارداری هفته به هفته من دارم.

اگر باردار هستید و دوران بارداری خاص خود را با سلامت کامل وارد کرده اید، پیشنهاد می کنیم برای پیگیری بهتر چرخه بارداری خود، اپلیکیشن نعنا را همراه داشته باشید.

وارد اپلیکیشن شوید

با برنامه رایگان Mint را دانلود کنید شما می توانید به تمام هفته های بارداری دسترسی داشته باشید و در نتیجه خطرناک ترین ماه بارداری را با آگاهی بیشتر، در سلامت و امنیت کامل سپری کنید.

برنامه عالی و دسترسی به تمام هفته های بارداری

برنامه عالی و دسترسی به تمام هفته های بارداری

سه ماهه اول – خطرناک ترین ماه بارداری

سه ماه اول از هفته اول تا دوازدهم طول می کشد که در طی آن بدن مادر دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود. مهم ترین تغییرات، تغییرات هورمونی است که علائمی را در اوایل بارداری و چرخه قاعدگی زنان ایجاد می کند.

این تغییرات می تواند شامل خستگی شدید، تورم و حساس شدن سینه ها، درد معده منجر به استفراغ، بی اشتهایی یا بی میلی به خوردن برخی غذاها، نوسانات خلقی، یبوست، تکرر ادرار، سردرد و افزایش یا کاهش وزن باشد.

اما اگر بخواهیم خطرناک ترین ماه بارداری را برای جنین در نظر بگیریم، در سه ماهه اول، روند رشد کودک بسیار مهم و حیاتی است و در این سه ماه اتفاقات جدی و مهمی برای بدن نوزاد می افتد.

در این دوران و با در نظر گرفتن بارداری طبیعی، تمام اعضای بدن نوزاد شکل گرفته و به طور کامل رشد می کنند.

هفته اول و دوم

که در هفته های اول بارداریدر هفته اول و دوم، شما در واقع باردار نیستید زیرا لقاح حدود دو هفته پس از شروع آخرین خونریزی چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. از نظر پزشکی 40 هفته از آخرین سیکل قاعدگی برای تعیین سن بارداری در نظر گرفته می شود.

باید اضافه کنیم که یکی از بزرگترین خطرات در این مرحله سوختن تخم مرغ است ( بارداری پوچ) که حدود نیمی از سقط های جنین بین هفته دوم و ششم بارداری را تشکیل می دهد (این زمانی اتفاق می افتد که یک زن اغلب از بارداری خود بی خبر است).

هفته سوم

در این هفته اسپرم با یک تخمک بالغ در لوله های فالوپ مواجه می شود که منجر به باروری زنان می شود. دو شکل از موجودات تک سلولی تبدیل به زیگوت می شوند. بیش از یک تخمک می تواند از تخمدان زن آزاد شود و بارور شود یا تنها یک تخمک بارور شده می تواند به دو سلول تقسیم شود.

هفته چهارم خطرناک ترین ماه بارداری

لانه گزینی در هفته چهارم بارداری اتفاق می افتد. هنگامی که بلاستوسیت ها در بافت دیواره رحم (اندومتر) کاشته می شوند. بلاستوسیت ها شامل مجموعه ای از سلول های داخلی هستند که به جنین و لایه بیرونی که به جفت تبدیل می شوند. از این هفته جفت وظیفه تغذیه جنین در دوران بارداری را بر عهده دارد.

هفته پنجم بارداری

توجه داشته باشید که سطح هورمون بارداری معروف به HCG در این هفته به سرعت افزایش می یابد و به تخمدان ها پیام می دهد که ترشح تخمک را متوقف کنند. دو هورمون مهم استروژن و پروژسترون هستند. با ترشح این دو هورمون، چرخه قاعدگی زن قطع می شود و جفت شروع به رشد می کند.

هفته اول بارداری خطرناک ترین دوران برای مادر و جنین است.

هفته اول بارداری خطرناک ترین دوران برای مادر و جنین است.

دلیل اینکه سه ماهه اول را خطرناک ترین ماه بارداری معرفی می کنیم، تاثیر مراقبت های بیرونی مادر بر سلامت خود و جنین است. در واقع در این هفته و در هفته های بعد (تا پایان سه ماهه اول) سلول های لایه بیرونی پوست نوزاد، سیستم عصبی مرکزی و محیطی، چشم ها و گوش داخلی به تدریج از هم جدا می شوند. از لایه بالایی پوست نوزاد جنین گوش.

هفته ششم بارداری

رشد جنین در این هفته سریعتر ادامه می یابد و لوله عصبی پشت نوزاد شروع به تشکیل می کند. جایی که مغز و نخاع رشد می کنند. قلب و سایر اندام های کودک در حال شکل گیری هستند.

هفته هفتم

مغز و صورت نوزاد از این هفته شروع به رشد می کند و می توانید از مجاری بینی، چشم ها، دست ها و پاهای کودک خود سونوگرافی انجام دهید.

هفته هشتم و دوازدهم بارداری

این پنج هفته آخرین هفته های سه ماهه اول است. بینی، انگشتان پا، بازوها، آرنج ها، چشم ها و پلک های کودک شکل می گیرد و خود را به شما نشان می دهد!

خوب است بدانیم هفته هشتم بارداری، نوزاد از جنین به جنین تغییر می کند و باید رسماً جنین نامیده شود. صورت قابل مشاهده می شود، گلبول های قرمز خون در کبد نوزاد تولید می شود و اندام تناسلی رشد می کند.

در هفته دوازدهم، روده در ناحیه شکم قرار دارد. البته ناگفته نماند که جنین در این هفته هنوز خیلی کوچک است و حدود 6 سانتی متر است.

چرا سه ماهه اول خطرناک ترین ماه بارداری است؟

همانطور که در بالا خواندید، بسیاری از رویدادهای مهم در اوایل بارداری، آموزش و رشد شما دقیقا در این سه ماه برای کودک شما اتفاق می افتد. بنابراین، پرخطرترین کاربرد برای این دوره، تأکید بر اهمیت مراقبت از بارداری است. به طور معمول، هر بارداری سالمی می تواند مشکلات طبیعی داشته باشد.

مراقبت های دوران بارداری در سه ماهه اول چیست؟

از مراقبت های سه ماهه اول بارداری غافل نشوید!

از مراقبت های سه ماهه اول بارداری غافل نشوید!

برای داشتن آرامش بیشتر در این سه ماه رعایت نکات بسیار مهم زیر ضروری است:

  • معاینه منظم و مستمر در سه ماهه اول
  • استراحت کافی و کاهش فعالیت اضافی
  • مدیتیشن در بارداری و یوگا
  • از بلند کردن اجسام سنگین به طور جدی خودداری کنید
  • عضلات کف لگن خود را با تمرینات کگل را انجام دهید
  • ویتامین های باردار و به موقع مصرف کنید
  • آب و مایعات فراوان بنوشید (به جز نوشیدنی های کافئین دار)

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات برای جنین، بسیار مهم است که مادر یک رژیم غذایی در بارداری از مقدار سالم و اصولی اسید فولیک کافی پیروی کنید.

برای شروع بارداری ایمن در خطرناک ترین ماه بارداری، لازم است در طول باردار شو حتما ویتامین های مورد نیاز بدنتان را زیر نظر ماما دریافت کنید و چند ماه قبل از لقاح با یک رژیم غذایی سالم و زیر نظر متخصص تغذیه به استقبال این دوره جدید زندگی بروید.

ناگفته نماند که خطر سقط جنین در سه ماهه اول بارداری بسیار زیاد است. با مصرف ویتامین های بارداری زودهنگام و به موقع و ترک سیگار و نوشیدنی های الکلی می توانید این دوران پیچیده و سرنوشت ساز را به خوبی پشت سر بگذارید.

مشکلات دیگری که ماه بارداری را برای مادر باردار خطرناک تر می کند، خونریزی، استفراغ بارداری، حاملگی خارج از رحمTHE بارداری مولار که هر کدام به صورت جداگانه و به تفصیل در مقالات دیگر Mint بررسی شده است.

بیایید با شما صحبت کنیم

بارداری بدون شک یکی از دوره های مختلف زندگی بسیاری از زنان است. شاید برای برخی از مادران باردار، هنوز مشخص نباشد که کدام دوره بارداری خطرناک ترین ماه بارداری است. باید بگوییم که سه ماهه اول بارداری به دلیل شروع جدی فرآیند رشد جنین و جنین شدن، مهمترین سه ماهه از سه دوره بارداری محسوب می شود.

با رعایت یک رژیم غذایی اولیه بارداری، مصرف ویتامین ها و مواد معدنی، ورزش سبک و مناسب و پرهیز از سیگار می توانید خطرناک ترین ماه بارداری را با خاطراتی شیرین سپری کنید.

منبع: birthinjuryhelpcenter

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید