ملانوم داخل چشمی چیست؟ آیا این سرطان چشم قابل درمان است؟


بیماری های چشمی زیادی در دنیای پزشکی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود و به میزان متفاوتی این قسمت از بدن را درگیر کرده و خطراتی را برای آن به همراه دارد. یکی از خطرناک ترین بیماری های چشمی ملانوم داخل چشم در واقع نوعی سرطان چشم است. این سرطان در بخشی از چشم ایجاد می شود که شما نمی بینید و به همین دلیل تشخیص آن دشوار است.

در این مقاله می خواهیم به بررسی دقیق آن بپردازیم. توصیه ما این است که در صورت مشاهده علائم این بیماری با مراجعه حضوری یا اینترنتی و یا مراجعه به چشم پزشک این بیماری را تشخیص داده و سپس درمان کنید.

بیماری ملانوما

ملانوما یک سرطان نه چندان شایع اما جدی است که در قسمت های مختلف بدن یا اطراف خال ایجاد می شود. هنگامی که رنگدانه های پوستی که سلول های ملانوسیت را تولید می کنند، جهش می یابند و به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می شوند و باعث سرطان ملانوم می شوند.

درست است که ملانوما در پوست شایع تر است، اما برخی از اندام ها و نواحی بیشتر از بقیه در معرض خطر هستند. به عنوان مثال، در مردان، نواحی سینه و پشت آسیب‌پذیرتر هستند و در زنان بیشتر نواحی ساق پا تحت تأثیر ملانوما قرار دارند. صورت و چشم ها از دیگر اندام هایی هستند که به ملانوم مبتلا می شوند.

ملانوم داخل چشمی چیست؟

همچنین سلول های تولید کننده ملانین در چشم وجود دارند که باعث ایجاد ملانوم می شوند. ملانوم چشمی نوعی سرطان چشم و سلول های تولید کننده رنگدانه (رنگدانه پوست) است. این رنگدانه ها باعث ایجاد رنگ پوست، مو و چشم در انسان می شوند. ملانوم چشمی درست مانند ملانوم پوست در، اطراف چشم یا در ملتحمه ایجاد می شود. ملانوم های چشمی معمولاً لایه میانی سه لایه چشمی را درگیر می کنند.

لایه بیرونی صلبیه چشم را لایه داخلی شبکیه و لایه میانی بین صلبیه و شبکیه را عنبیه، جسم مژگانی و uvea می نامند. ملانوم چشمی به ندرت در ملتحمه رخ می دهد. ملتحمه یک لایه محافظ شفاف است که سفیدی چشم و سطح داخلی چشم را می پوشاند. ملانوم داخل چشمی یا ملانوم چشمی (ملانوم چشمی) عمدتاً در قسمتی از چشم که با دید طبیعی و آینه ای دیده نمی شود، رخ می دهد. به همین دلیل، تشخیص ملانوم تخمک چشمی مشکل است. همچنین ملانوما چشم معمولاً هیچ علامت و نشانه ای از نارس بودن ندارد.

ملانوم چشم چیست؟
ملانوم های چشمی معمولاً لایه میانی سه لایه چشمی را درگیر می کنند.

انواع ملانوم چشمی

بد نیست قبل از معرفی انواع ملانوم در مورد انواع سرطان های چشم بدانید. تومورهای چشمی تومورهایی در داخل چشم هستند که در آن سلول ها از رشد طبیعی منحرف شده و توده خوش خیم (غیر سرطانی) یا سرطانی و بدخیم را تشکیل می دهند. سرطان های چشمی می توانند اولیه یا ثانویه باشند که از متاستازهای سلول های سرطانی ریه، پروستات، سینه و دستگاه گوارش از طریق جریان خون به چشم منتقل می شوند و باعث ایجاد تومور در داخل چشم می شوند. نوع متاستاتیک، نوع ثانویه، شایع ترین نوع سرطان چشم است.

دو نوع اصلی سرطان چشم رتینوبلاستوما و ملانوما هستند. رتینوبلاستوما تومور شبکیه در کودکان زیر 5 سال است و ملانوم بدخیم تومور چشمی در بزرگسالان بین 60 تا 65 سال است. لنفوم داخل چشمی و همانژیوم از انواع کمتر شایع سرطان های اولیه چشم هستند. انواع دیگر سرطان های چشم عبارتند از:

 • ملانوم ملتحمه
 • کارسینوم پلک
 • تومور غده اشکی

1. ملانوم بدخیم چشم

ملانوم بدخیم چشم شامل موارد زیر است:

 • تومورهای رتینوبلاستوما اولیه در کودکان
 • ملانوم چانه
 • لنفوم اولیه اربیتال در بزرگسالان
 • متاستازهای کوروئیدی سرطان سینه، ریه یا روده.

2. ملانوم شبکیه

ملانوم شبکیه یا رتینوبلاستوما در کودکان زیر 5 سال شایع تر است و در بزرگسالان نادر است. ملانوم شبکیه یک تومور سرطانی و بدخیم است که در بافت شبکیه و در قسمت سفید مردمک ایجاد می شود. علت اصلی ملانوم شبکیه یک جهش ژنتیکی است که می تواند ارثی باشد. البته ملانوم شبکیه می تواند غیر ارثی هم باشد، به عنوان مثال افراد زیر 20 سال که در معرض نور خورشید زیاد هستند و چشم های رنگی دارند بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم شبکیه هستند.

ملانوم داخل چشمی می تواند خطرناک باشد
برخی از انواع ملانوم بدخیم هستند و می توانند برای بیمار خطرناک باشند.

علائم تومور ملانوم چشمی

اگرچه علائم این بیماری می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، شایع ترین علائم سرطان چشم و ملانوم چشمی عبارتند از:

 • تغییر غیر طبیعی در چشم
 • یک نقطه سفید روشن در مرکز چشم ایجاد کنید
 • چشمان قرمز
 • تورم چشم
 • اختلال بینایی و کاهش کیفیت بینایی
 • چشمان خود را در جهت مخالف حرکت دهید
 • یک نقطه تیره روی عنبیه ایجاد کنید
 • تغییر شکل مردمک چشم
 • تاری دید
 • از دست دادن دید جانبی.
علائم ملانوم چشمی
تغییرات در چشم، لکه تیره در مردمک، کاهش دید یا تاری دید و غیره. آنها علائم ملانوم چشم هستند.

آیا راهی برای درمان سرطان چشم وجود دارد؟

به گزارش «بیماری های نادر»، درمان تومورهای چشمی به نوع و مرحله تومور، وضعیت جسمانی بیمار و عوارض احتمالی بستگی دارد. تومورهای سرطانی خوش خیم چشم را می توان با جراحی برداشت. خال های داخل چشمی اگر خوش خیم باشند نیازی به مداخله یا درمان ندارند و فقط باید دو بار در سال برای هرگونه تغییر معاینه شوند. هدف اصلی درمان سرطان چشم حفظ بینایی تا حد امکان است. چندین روش درمانی برای سرطان چشم عبارتند از:

 • عمل جراحي: رایج ترین روش درمان تومور و سرطان چشم است که بسته به اندازه تومور و پیشرفت آن قسمت هایی از چشم برداشته می شود. جراحی گزینه اصلی برای تومورهای بسیار بزرگ چشم است.
 • رادیوتراپی: پرتودرمانی روشی برای از بین بردن سلول های سرطانی در یک دوره زمانی معین است.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی تومورهای چشمی برای کوچک کردن تومورها استفاده می شود که عوارض جانبی کمتری نسبت به جراحی و پرتودرمانی دارد.
 • شیمی درمانی: یکی از رایج ترین روش های درمان تومور چشم، شیمی درمانی با داروهای خوراکی یا داخل وریدی است که تومور را کوچک می کند، پس از آن بیمار باید تومور باقی مانده را از طریق پرتودرمانی یا لیزر درمانی خارج کند. بهترین مزیت شیمی درمانی این است که تومورهای چشم را بدون جراحی درمان می کند.
 • سرما درمانی: انجماد برای از بین بردن تومور استفاده می شود.
 • گرما درمانی: درمان تومور با استفاده از اشعه گرم انجام می شود.
 • تخلیه و برداشتن چشم: راه حل نهایی برداشتن چشم در زمانی است که هیچ درمان دیگری برای سرطان چشم کارساز نیست.

توصیه ما تشخیص و سپس درمان این بیماری با مراجعه به متخصص انکولوژی و چشم پزشک آنلاین یا مشاوره است.

عمل تومور چشمی

جراحی تومور چشم رایج ترین نوع درمان این برای ملانوم چشم و سرطان های چشم که پرتودرمانی برای آنها موثر نیست، عالی است. انواع مختلف جراحی سرطان چشم به شرح زیر است:

 • عمل برداشتن تومور (رزکسیون) که در آن تومور چشم همراه با یک قطعه کوچک از بافت سالم اطراف تومور برداشته می شود.
 • کل چشم را بردارید (enucleation): جراحی برای برداشتن چشم و بخشی از عصب بینایی که زمانی انجام می شود که تومور بزرگی وجود نداشته باشد و توانایی حفظ بینایی وجود داشته باشد، تومور به عصب بینایی گسترش یافته یا فشار زیادی به داخل عصب وارد کند. چشم پس از عمل، چشم های مصنوعی بر اساس اندازه و رنگ چشم اصلی و سالم برای بیمار قرار داده می شود.
 • کل چشم را بردارید (اکستنشن): جراحی برداشتن چشم، پلک، ماهیچه ها، اعصاب و چربی داخل چشم. پس از عمل، چشم مصنوعی مطابق با چشم اصلی بیمار قرار می گیرد.

راه های پیشگیری از ملانوما در چشم

از آنجایی که علل اغلب سرطان های چشم هنوز ناشناخته است، نمی توان با قطعیت در مورد پیشگیری از ملانوم داخل چشم صحبت کرد. واضح است که ارتباط مستقیمی بین نور خورشید و ملانوما وجود دارد و برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سرطان ملانوما باید در معرض نور خورشید شدید کمتری قرار بگیرید. مطمئن شوید که در زیر نور خورشید از عینک UV استفاده می کنید.

پیشگیری از ملانوم چشم
هیچ راه قطعی برای پیشگیری از ملانوم داخل چشم وجود ندارد.

سوالات متداول شما

در این قسمت از مقاله طبق معمول به سوالات شما در مورد ملانوم چشم پاسخ خواهیم داد. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، لطفا سوال خود را در انتهای همین صفحه کامنت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ دهند.

آیا ملانوما همان سرطان است؟

ملانوما شکل شدیدی از سرطان پوست است که از ملانوسیت ها شروع می شود و به دلیل توانایی بالای آن در گسترش سریع به سایر اندام ها در مراحل اولیه، سرطانی کشنده محسوب می شود.

آیا سن خاصی برای ملانوم در چشم وجود دارد؟

ملانوم اولیه داخل چشمی بیشتر در افراد بالای 50 سال رخ می دهد. متوسط ​​سن ملانوم داخل چشمی 55 سال است و در کودکان و افراد بالای 70 سال چندان شایع نیست.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

افرادی که در خارج از منزل هستند و در معرض نور شدید خورشید هستند، بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم داخل چشمی هستند.

برای درمان این بیماری به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

برای تشخیص و درمان ملانوم چشم به عنوان یکی از بیماری های چشم، باید با چشم پزشک، متخصص قرنیه و جراح چشم مشورت کنید.

ملانوم چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سرطان چشم و بیماری های چشمی، چشم پزشک پس از بررسی سوابق پزشکی، سابقه بیماری های چشمی و سرطان چشم در بستگان و خانواده بیمار، بیمار را در داخل و خارج چشم معاینه می کند و به دنبال رگ های خونی بزرگ شده در چشم می گردد. تومورها و سرطان در چشم هستند.

آیا تغییر رنگ چشم نشانه ملانوم چشم است؟

یکی از علائم ملانوم حفره چشم، ایجاد لکه‌ها یا لکه‌های سفید یا لکه‌های تیره در داخل چشم است که در صورت بزرگ‌تر شدن می‌تواند رنگ چشم را تغییر دهد.

ملانوم کجا چشم را تحت تاثیر قرار می دهد؟

ملانوم چشمی عمدتا مشیمیه، عنبیه و ملتحمه، پلک ها و غدد چشم را درگیر می کند.

تفاوت علائم آب مروارید و سرطان ملانوما چیست؟

آب مروارید یا آب مروارید یکی از بیماری های چشمی است که باعث کدر شدن عدسی می شود. برخی از علائم آب مروارید و ملانوما می توانند مشابه باشند، مانند تاری دید یا کاهش دید. البته در بسیاری از بیماری های چشمی دیگر نیز دیده می شود. علائم اصلی این دو بیماری متفاوت است. با این حال، در صورت مشاهده تغییر رنگ چشم یا تاری دید و کاهش دید و سایر علائم این بیماری ها، ابتدا با چشم پزشک مشورت کنید.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

اگرچه ملانوم چشمی یک بیماری نادر است، اما یک سرطان کشنده است که علائم اولیه واضحی ندارد. انواع مختلفی از تومورهای خوش خیم و بدخیم چشم وجود دارد که نوع خوش خیم آن غیر سرطانی و قابل درمان است. در صورت مشاهده علائم یا علائمی مانند قرمزی و تورم بی دلیل، درد و التهاب بدون دلیل، دوبینی و تاری دید یا از دست دادن بخشی از بینایی خود، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید تا آزمایشاتی را برای تشخیص ملانوم خوش خیم یا بدخیم تجویز کند.

توصیه می کنیم بیماری را به صورت حضوری تشخیص داده و سپس درمان کنید یا به صورت آنلاین با چشم پزشک و انکولوژیست خود مشورت کنید.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید