ممنوعیت واردات سیاه دانه به کشور


ممنوعیت واردات سیاه دانه به کشور

رئیس طرح گیاهان دارویی از ممنوعیت واردات گیاهان سیاه دانه، دستیابی به خودکفایی در تولید این محصول در کشور خبر داد.


به گزارش ایلنا، حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی از ممنوعیت واردات سیاه دانه به کشور خبر داد و گفت: با تولید 30 هزار تن سیاه دانه، دیگر نیازی به واردات این محصول نداریم. . .


وی افزود: این گیاه در صنایع غذایی و دارویی کشور کاربرد فراوانی دارد و در طب سنتی برای انواع داروها نیز کاربرد دارد.

زینلی با بیان اینکه در سال 1396 تنها 200 هزار سیاه دانه در کشور کشت شد و ما واردکننده اصلی بودیم، افزود: تقاضای زیادی برای این محصول در کشور وجود داشت و برآوردها نشان می داد که 3 هزار تن سیاه دانه کشت شده و وارد کشور شده است. هر سال.

به گفته وی، در گذشته این گیاه در روستاها و در مناطق سردسیر می روید

رئیس طرح گیاهان دارویی با تاکید بر اینکه به دلیل مکانیزه نبودن این محصول، تولید آن در کشور متوقف شده بود، افزود: به دلیل هزینه های بالای تولید این محصول، کشت آن در کشور انجام نشد.

زینلی یادآور شد: طی سه سال گذشته و با تلاش خود منبع ژنتیکی گیاه را تقویت کرده و بذرهای سالم با قدرت خالص و طبیعی در اختیار کشاورزان قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کل فرآیند برداشت و پس از برداشت مکانیزه است، تصریح کرد: در حال حاضر کل زنجیره تامین مکانیزه است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سال گذشته سطح زیر کشت این محصول را به 2406 هکتار رساندیم، گفت: 30 هزار تن لوبیا سیاه از این سطح زیر کشت تولید شد.

رئیس طرح گیاهان دارویی یادآور شد: در سه سال گذشته به گونه ای عمل کرده ایم که کیفیت و کمیت سیاه دانه به رقبای خارجی رسیده است. بنابراین برای اولین بار در ماه جاری واردات سیاه دانه به کشور را ممنوع کرده ایم و تا اطلاع ثانوی ورود سیاه دانه به کشور ممنوع است.

وی گلستان، چهارمحال و بختیاری را عمده ترین استان های تولیدکننده این محصول نام برد و گفت: لازم است تجار توجه ویژه ای به تولیدات داخلی داشته باشند و از ثبت سفارش سیاه دانه خودداری کنند.

زینلی خاطرنشان کرد: آمریکا در سال گذشته 25 میلیون دلار از این گیاه را از هند و سوریه خریداری کرد و تقاضای جهانی برای این محصول سالانه 10 تا 15 درصد افزایش می یابد.

به گفته وی کشورهای هند، سوریه و مصر عمده ترین صادرکنندگان این محصول هستند.

مجری طرح گیاهان دارویی در پایان گفت: قرار است علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات این محصول در اولویت قرار گیرد زیرا سیاه دانه در کشور ما از نظر مالکیت بهتر از سیاه دانه خارجی است. ، روغن و غذا بیشتر استانتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید