موانع تشکیل کابینه نتانیاهو اسرائیل / پیامدهای امنیتی ائتلاف راست تل آویو


موانع تشکیل کابینه نتانیاهو اسرائیل / پیامدهای امنیتی ائتلاف راست تل آویو


«مجید صفتاج» کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین در گفت و گو با خبرنگار ایلانا ضمن تشریح موانع پیش روی نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه گفت: تجربه رژیم صهیونیستی در چهار سال اخیر. در حوزه انتخابات پارلمانی (کنست) وضعیت بحرانی در سرزمین های اشغالی را نشان می دهد. چالش های امنیتی و اقتصادی در آن چهار سال باعث شد اسرائیل پنج انتخابات برگزار کند و هر کابینه ای که در چهار انتخابات اخیر تشکیل شد سرنوشتی جز انحلال نداشت. بر این اساس پنجمین دوره انتخابات کنست اسرائیل برگزار شد که در نهایت بنیامین نتانیاهو 64 کرسی و جناح مخالف وی 47 کرسی به دست آوردند. دلیل موفقیت بنیامین نتانیاهو در این انتخابات را باید انجام کمپین های هدفمند دانست.


وی ادامه داد: این کمپین ها عموماً نمایانگر تبلیغات فضای راست افراطی در فلسطین اشغالی بوده است و این فضا باعث شده تا بتواند بر این موج سوار شود و در روزهای منتهی به انتخابات شاهد رادیکالیزه شدن این فضا بوده ایم. . این روند تا جایی ادامه یافت که فردی مانند ایتمار بن غفیر که از صهیونیست های نژادپرست کنست اسرائیل محسوب می شود، خود را شریک کابینه ائتلافی آینده اسرائیل می دید و این در حالی است که مواضع سخت وی صدای اعراب نیز می باشد. زندگی در سرزمین های اشغالی آغاز شد و از اینجا به وضوح می توان به منافع پنهان و آشکار در کنست اسرائیل پی برد و باید توجه داشت که ادامه این روند می تواند مشکلات زیادی را برای نتانیاهو ایجاد کند.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: بدیهی است که با ورود مجدد به عرصه سیاسی اسرائیل و ائتلاف راست، بی شک یک وضعیت تهاجمی در سیاست خارجی علیه ایران پدیدار خواهد شد و از سوی دیگر، اقدامات آن می تواند منجر به درگیری شود. در سرزمین های اشغالی در مورد پیامدهای داخلی انتخاب مجدد نتانیاهو باید به این نکته اشاره کرد که حزب لیکود و جریان های همسو با آن تناقضات زیادی با یکدیگر دارند و این تناقضات می تواند مشکلات پیرامونی اسرائیل را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال ما شاهد تسلیح فلسطینی ها هستیم و این ممکن است بر وضعیت امنیتی سرزمین های اشغالی به ضرر نتانیاهو و ائتلافش تأثیر بگذارد. از سوی دیگر، تضادها در جناح راست در تل آویو همچنان قوی است و به نظر من به زودی جناح بندی ها یکی پس از دیگری ظاهر خواهد شد که می تواند زندگی را برای نتانیاهو سخت کند.


وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا پرونده های فساد نتانیاهو می تواند مانع سیاسی برای وی باشد، گفت: باید توجه داشت که علاوه بر موضوعات مطرح شده، مقاومت فلسطین و لبنان نیز تهدیدی برای آینده محسوب می شود. کابینه نتانیاهو و اگر همه این مولفه ها را در یک برنامه کلی بررسی کنیم، خواهیم دید که او با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. در نتیجه، اگر نتانیاهو نتواند بر این مشکلات فائق آید، بدون شک کابینه وی فرو می ریزد و آن زمان است که باید منتظر برگزاری دور ششم انتخابات کنست در اسرائیل باشیم. بحث در مورد پرونده های فساد نتانیاهو یکی از موضوعاتی است که مقامات سیاسی اسرائیل در روزهای اخیر به آن اشاره کرده اند، اما من معتقدم با توجه به شرایط سیاسی و امنیتی موجود در اسرائیل و چالش هایی که این رژیم با آن مواجه است، این پرونده ها مسکوت خواهند ماند، اما در از سوی دیگر، فساد او را می توان محوری برای فشار مخالفان بر نتانیاهو و کابینه وی دانست.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید