مولتی ویتامین در بدنسازی: موادی که نباید در مولتی ویتامین شما وجود داشته باشد


5 چیزی که نباید در مولتی ویتامین شما باشد

مولتی ویتامین

اگر به باشگاه می روید حتما به مصرف مولتی ویتامین ها در بدنسازی فکر کرده اید. پس از بررسی مولتی ویتامین، اگر هر یک از این پنج ویتامین یا مواد معدنی در مکمل مولتی ویتامین شما وجود دارد، وقت آن رسیده که مکمل جدیدی پیدا کنید. آیا مولتی ویتامین شما حاوی تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای بهبود عملکرد است؟ احتمالاً می خواهید پاسخ دهید “بله”، اگرچه ممکن است متناقض به نظر برسد، اما “تقریباً همه آنها را شامل می شود، اما نه به طور کامل. این به این دلیل است که به طور خاص پنج ویتامین و مواد معدنی وجود دارد.” که وقتی در مکمل مولتی ویتامین شما گنجانده شود، برای جذب رقابت خواهد کرد.

1. روی

2. منیزیم

3. فوتبال

4. ویتامین D

5. فسفر

1) روی و 2) منیزیم

ما دو مورد اول را با هم پوشش می دهیم زیرا عملکرد آنها روی یکدیگر تأثیر می گذارد. اگر قصد استفاده از مولتی ویتامین در بدنسازی را دارید، مطمئن شوید که مولتی ویتامین شما حاوی روی و منیزیم نباشد. این بدان معنا نیست که شما به این مواد معدنی ضروری نیاز ندارید. شما به آنها نیاز دارید، اما نمی خواهید آنها با سایر ویتامین ها و مواد معدنی که مصرف می کنید مخلوط شوند. اگر روی و منیزیم در مولتی ویتامین شما وجود داشته باشد، جذب آنها توسط بدن محدود می شود. روی موجود در مولتی ویتامین شما در جذب سایر مواد مغذی ضروری مانند مس، آهن و اسیدهای آمینه اختلال ایجاد می کند.

همچنین مصرف روی و منیزیم بدون غذا، معمولاً قبل از خواب بسیار بهتر است. زیرا می توانید از مزایای کاهش استرس و خواب آور منیزیم بهره ببرید. همانطور که می دانید مولتی ویتامین ها بهتر است همراه با وعده های غذایی مصرف شوند، بنابراین هنگام مصرف روی، منیزیم و مولتی ویتامین می توانید تناقض را مشاهده کنید. این دو ماده معدنی باید از یک مکمل جداگانه به دست آیند.

اگر در مورد بهبود بدن خود جدی هستید، باید مصرف روی و منیزیم خود را به حداکثر برسانید. بر اساس تحقیقات، هر دو برای حفظ سطح تستوسترون، افزایش قدرت، استقامت، رشد عضلات، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و افزایش متابولیسم حیاتی هستند. همچنین این واقعیت را در نظر بگیرید که افرادی که به شدت تمرین می کنند به دلیل از دست دادن این مواد معدنی از طریق عرق و ادرار، اغلب دچار کمبود روی و منیزیم هستند. اگر ورزش می کنید، احتمالاً به روی و منیزیم بیشتری نسبت به افراد غیرفعال نیاز دارید، بنابراین بهتر است مصرف خود را در طول سنتز پروتئین و زمان بهبودی افزایش دهید.

بهترین راه برای رفع این نیاز و به حداکثر رساندن جذب روی و منیزیم (و همچنین جداسازی آنها توسط مولتی ویتامین) استفاده از اشکال کلات این مواد معدنی است. مواد معدنی کیلات آنهایی هستند که با ترکیبات دیگر (مانند اسیدهای آمینه) برای افزایش جذب در بدن ترکیب می شوند. تحقیقات نشان داده است که مکمل های کلات روی-منیزیم باعث افزایش قدرت، فاکتور رشد شبه انسولین I (IGF-I) و سطح تستوسترون آزاد و کل در ورزشکاران می شود. نکته مهمی که در اینجا آموخته ایم این است که برخی از مواد معدنی کلیدی نباید در مولتی ویتامین شما باشند، اما باید مطمئن شوید که آنها را از جای دیگری دریافت می کنید.

3. فوتبال

فوتبال

اگر قصد استفاده از مولتی ویتامین برای بدنسازی را دارید باید به کلسیم موجود در آن توجه کنید، در وهله اول کلسیم در جذب روی، آهن و منگنز اختلال ایجاد می کند. مهمتر از همه، می تواند در برخی از انواع مکمل ها برای شما مضر باشد. علم مدت‌هاست که از فواید کلسیم برای قلب و عروق و چربی سوزی ناشی از منابع لبنی طبیعی حمایت کرده است و تحقیقات زیادی نیز از فواید آن حمایت می‌کند. با این حال، به نظر می رسد که اشکال اضافی و غیر طبیعی کلسیم مانند سیترات کلسیم و کربنات کلسیم وجود دارد. اثر معکوس داشته باشد. آنها نه تنها در آزمایش‌های بالینی (به ویژه برای کاهش چربی) نتوانسته‌اند فواید واقعی را نشان دهند، بلکه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این اشکال غیرلبنی کلسیم می‌توانند خطر بیماری قلبی و شرایط سلامتی مانند مشکلات کلیوی و احتمالاً سرطان را افزایش دهند. پس از کجا باید ضربه خود را دریافت کنید؟ از محصولات لبنی واقعی مانند شیر، پنیر، ماست و غیره… اما می توانید کلسیم خود را به شکل مکمل و از طریق پودرهای پروتئینی نیز دریافت کنید، البته به شرطی که از یک منبع طبیعی لبنیات تامین شود.

4) ویتامین D

مولتی ویتامین

ویتامین دیفواید بسیاری برای بهبود سلامت و تقویت عضلات از جمله بهبود سلامت مغز، سلامت استخوان، خلق و خو و قدرت دارد. اما این نباید در مکمل مولتی ویتامین شما باشد. این ویتامین محلول در چربی است (برخلاف ویتامین های محلول در آب)، به این معنی که می تواند در بدن به خصوص در سلول های چربی ذخیره شود.

این مکمل به دلیل مزایایی که دارد بسیار مورد توجه است و تحقیقات نشان داده است که مسمومیت با ویتامین D در دهه گذشته افزایش یافته است. مسمومیت با ویتامین D می تواند باعث استفراغ، کم آبی بدن، از دست دادن اشتها، درد استخوان و مشکلات کلیوی شود. بنابراین، نیازی به مصرف هر روز ویتامین D با مولتی ویتامین خود نخواهید داشت.

بهترین راه برای دریافت ویتامین D از طریق پوست و نور خورشید است. (نگران نباشید، با نور خورشید مسمومیت با ویتامین D دریافت نمی کنید، بدن شما ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید تنظیم می کند.) اگر در جایی زندگی می کنید که نور خورشید در بخشی از سال کم است، از لامپ خورشیدی استفاده کنید یا مصرف کنید. مکمل ویتامین D3 اما حتی در این صورت، فقط باید مکمل ویتامین D را برای مدت کوتاهی مصرف کنید، نه هر روز.

5) اگر قصد استفاده از مولتی ویتامین ها را در بدنسازی دارید، باید مراقب فسفر موجود در آن باشید.

در نهایت، می خواهیم به فسفر، ماده معدنی موجود در استخوان ها که همراه با کلسیم، سلامت استخوان ها را تضمین می کند، نگاهی بیاندازیم. فسفر دومین ماده معدنی فراوان در بدن (بعد از کلسیم) است. فسفر یک ماده مغذی ضروری است که بدن شما به آن نیاز دارد. اما نباید در مولتی ویتامین شما باشد زیرا در کشورهای توسعه یافته معمولاً مقدار زیادی از آن را در رژیم غذایی خود دریافت می کنیم. بسیاری از غذاهای پر پروتئین (از جمله گوشت گاو، مرغ، ماهی، لبنیات و تخم مرغ) مانند غلات کامل و سیب زمینی و بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی فسفر هستند. بنابراین، مصرف مکمل او این می تواند به سطوح بسیار بالایی منجر شود، که تحقیقات اخیر نشان می دهد که می تواند اثرات نامطلوبی برای سلامتی داشته باشد. یکی از مشکلات فسفر اضافی این است که می تواند در فعال شدن ویتامین D اختلال ایجاد کند. تحقیقات نشان داده است که فسفر بیش از حد می تواند بر جذب آهن، کلسیم، منیزیم و روی بدن تأثیر منفی بگذارد و باعث مشکلات کلیوی و قلبی عروقی شود. و همچنین مشکلات استخوانی پس اگر قصد استفاده از مولتی ویتامین در بدنسازی را دارید، مراقب باشید که فسفر جزو مواد به کار رفته در مولتی ویتامین ها نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید