میادین بدون امکانات در پارس جنوبی/ نظارتی بر شرکت های پیمانکاری و مناقصه ها وجود ندارد


میادین بدون امکانات در پارس جنوبی/ نظارتی بر شرکت های پیمانکاری و مناقصه ها وجود ندارد

یکی از فعالان صنفی پیمانکاران عسلویه گفت: عدم نظارت کافی بر پیمانکاران خدمات را نامطلوب کرده و با تضییع حقوق کارگران بر روحیه آنها تأثیر منفی گذاشته است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، هزاران کارگر پیمانکاری پارس جنوبی بی صبرانه منتظر تصویب نهایی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و برکناری پیمانکاران هستند. به گفته نمایندگان مجلس، بررسی تفصیلی این طرح احتمالا ظرف یک هفته به پایان می رسد و برای تصویب به صحن می رسد.


در این میان انتقادات زیادی به عملکرد پیمانکاران وجود دارد. وضعیت معیشتی کارگران پیمانکاری در فازهای مختلف عسلویه و کنگان مساعد نیست.


«انگیزه» عامل مهمی در بهره وری و تولید سازمان است


عباس دلوتلی زاده (رئیس روابط عمومی اتحادیه کارگری پالایشگاه نهم پارس جنوبی) در انتقاد از بی کیفیتی خدمات رفاهی و کمبود آن می گوید: نیروی انسانی یکی از ارکان اصلی در زنجیره ارزش هر سازمانی است. رضایت و عملکرد مثبت نیروی انسانی عامل اصلی بهبود کیفیت، تداوم تولید و افزایش بهره وری هر سازمانی است. در این میان یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر عملکرد کارکنان، خدمات رفاهی کافی است که باعث افزایش انگیزه و بهره وری صحیح می شود.


وی می افزاید: متاسفانه امروز یکی از بزرگترین پروژه های صنعتی کشور یعنی پارس جنوبی که در گذشته ای نه چندان دور از سوی وزارت نفت به عنوان نماد مدیریت صحیح میراث بین نسلی مطرح بود، به بهره برداری رسیده است. تحت تأثیر عدم نظارت کافی شرکت های واسطه قراردادی، به نوعی نیروهای پیمانکاری خود را با مشکلات و معضلات بیشتری رها می کند. اجرا نشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل، عدم تایید قرارداد کتبی از سوی وزارت کار، نامناسب بودن خدمات رفاهی و عدم نظارت و کنترل کافی بر قرارداد کار خدمات بهره برداری صنعتی از جمله این موارد است.


کمپ تخلیه شد/ سازه های آبی ناپدید شدند!


دولیت زاده در ادامه توضیح می دهد: به عنوان مثال قراردادی که از اول دی ماه 1400 پس از 7 ماه بر خلاف صورتجلسه شرکت با اتحادیه آن پالایشگاه و همچنین مکاتبات بازرسان ارشد شرکت تاسیسات دریایی منعقد شد. اداره کار منطقه ویژه حاضر به پرداخت هزینه عدم استفاده از کمپ و خدمات آن است تا به نحوی به نفع خود وقت بگیرند و حقوق مسلم کارگران را زیر پا بگذارند و مسیر صحیح جمع آوری را در مراجع قضایی پیش ببرند. قدرت؛ ضمناً پیمانکار مورد نظر نیز خدمات کاربران کمپ و اخیراً برخی از املاک آن شرکت از قبیل یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون، تخت و تشک در زمین 12 واحدی را به دلیل تعهدات پیمانکار محدود کرده است. شخص خاصی و عدم دریافت مطالبات، از اجرای احکام ربوده شد. به این ترتیب عدم نظارت کافی شرکت مذکور خدمات موجود را نامطلوب‌تر کرده و با تضییع حقوق بر روحیه کارگران تأثیر منفی می‌گذارد.


به گفته این فعال صنفی، می توان به فلسفه وجود پیمانکاران، عدم کارایی کافی آنها و همچنین تضاد و تضاد منافع بین نیروهای رسمی و غیر رسمی در قطب راهبردی و اقتصادی کشور پی برد و دلیل آن را نیز دانست. کاهش انگیزه کارگران غیررسمی و اثرات مخرب آن بر درک سازمان. مهمتر از آن، پاسخ به چرایی و چگونگی برنده شدن پیمانکاران در مناقصات با قیمتی کمتر از قیمت پیشنهادی کارفرما را باید حامیان نظام سرمایه داری و حامیان با نفوذ شرکت های کارگزاری جستجو کنند.


دولیت زاده در پایان خطاب به مسئولان و مسئولان وزارت نفت خاطرنشان می کند: فازهای پارس جنوبی در قطب اقتصاد کشور است که در کمال ناباوری جامعه کارگری او مدت هاست که به دلیل مشکلات موجود آرامش ندارد. تبعیض اما علیرغم همه ناملایمات و بی ادبی ها همواره به همت جهاد پیوسته و برای ساختن ایران اسلامی آباد با هم متحد بوده اند.


همزمان کارگران پالایشگاه نهم پارس جنوبی عکس مزارع بدون امکانات خود را برای ایلنا ارسال کردند. رشته هایی که فاقد حداقل امکانات مسکن هستند و زندگی در آنها دشوار است.


عسلویه ۲


عسلویه 1انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید