میثم شکری ساز از کارآفرینی و استارتاپ می گوید | من و رژیم


میثم شکری ساز از کارآفرینی و استارت آپ می گوید

کارآفرینی به معنای توانایی و آمادگی فرد برای توسعه، سازماندهی و مدیریت کسب و کاری است که هنوز مطمئن نیست که سودآور باشد. کارآفرینی ریسک کردن و کشف فرصت های جدید است. در این مقاله به تعریف کارآفرینی و استارت آپ از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز و انواع وی می پردازیم. همچنین آیا خواهیم دید که ویژگی های کارآفرینان موفق چیست و به طور کلی کارآفرینی چه اهمیتی دارد؟

کارآفرین کیست؟

به گفته دکتر میثم شکری ساز، کارآفرین فردی است که با وجود آگاهی از ریسک های مرتبط با کسب و کارهای استارتاپی، همچنان مایل به راه اندازی و راه اندازی چنین کسب و کاری است و حاضر به سرمایه گذاری در آن است. کارآفرینان اغلب به عنوان منبع ایده های جدید شناخته می شوند و ایده های جدید خود را به بازار عرضه می کنند. یک کارآفرین می تواند یک کسب و کار خانگی کوچک راه اندازی کند و حتی یک شرکت چند ملیتی بزرگ راه اندازی کند. به طور خلاصه، هر کسی که مایل به راه اندازی یک شرکت جدید است و می داند چگونه با تمام خطرات و چالش ها روبرو شود، می تواند یک کارآفرین شود.

استارت آپ چیست؟

اصطلاح استارت آپ به شرکتی اطلاق می شود که در مراحل اولیه کسب و کار خود است. استارت‌آپ‌ها توسط یک یا چند کارآفرین تأسیس می‌شوند و هدف آن‌ها بازاریابی محصولات یا خدمات مورد نیاز است. البته کارآفرینی و استارت آپ با هم فرق دارند. اصطلاح کارآفرینی به تمام مشاغل جدید اطلاق می شود که برخی از آنها ممکن است خوداشتغال باشند و خود کارآفرین هرگز نمی خواهد تجارت خود را به عنوان یک شرکت رسمی ثبت کند. اما استارت آپ ها کسب و کارهای جدیدی هستند که می خواهند به سطوح بسیار بالاتری برسند و به بنیانگذاران اصلی خود محدود نمی شوند.

انواع کارآفرینی چیست؟

به گفته میثم شکری ساز، کارآفرینی به انواع زیر طبقه بندی می شود:

کارآفرینی با ایجاد مشاغل کوچک

این مشاغل شامل آرایشگری، فروشگاه های مواد غذایی، آژانس های مسافرتی، شرکت های مشاوره، نجاری، لوله کشی، مهندسی برق و غیره است. معمولا افرادی که این مشاغل را راه اندازی می کنند تمام مسئولیت ها را خودشان بر عهده می گیرند یا از اعضای خانواده خود کمک می خواهند. سود حاصل از این مشاغل کوچک می تواند نیازهای مالی یک خانواده را برآورده کند، اما آنها بیشتر از این پیش نمی روند. افرادی که می خواهند از این طریق کارآفرین شوند، برای خود و خانواده شان، هزینه های راه اندازی کسب و کار خود را با وام گرفتن یا وام گرفتن تامین می کنند.

کارآفرینی با راه اندازی یک استارت آپ قابل توسعه

در این مقوله، کارآفرین می داند که دیدگاه او می تواند کل جهان را تغییر دهد و با این دیدگاه، کسب و کار خود را راه اندازی می کند. آنها سرمایه گذاران را برای شروع کسب و کار خود جذب می کنند و به دنبال افرادی می گردند که خارج از چارچوب فکر می کنند. آنها برای تامین منابع مورد نیاز خود به سرمایه خطرپذیر بیشتری نیاز دارند، زیرا کسب و کار آنها در ابتدا کوچک است و هنوز مشخص نیست که از آن چه عایدی خواهند کرد.

کارآفرینی در شرکت های بزرگ

شرکت های بزرگ به دلیل ظهور فناوری های جدید، تغییر ترجیحات مشتریان، ظهور رقبای جدید و غیره تحت فشار هستند. و آنها مجبور به ایجاد محصولات نوآورانه برای حفظ موقعیت خود در بازار و ادامه رشد هستند. برای مقابله با این تغییرات سریع، این شرکت ها به دنبال خرید شرکت های دیگری هستند که ایده های نوآورانه دارند یا خودشان محصولات نوآورانه تولید می کنند.

کارآفرینی اجتماعی

این نوع کارآفرینی بر تولید محصولات و خدماتی متمرکز است که نیازها و مشکلات اجتماعی را برآورده کند. تنها هدف آنها کار برای جامعه است و هیچ علاقه ای به سود ندارند.

ویژگی های کارآفرینان موفق

کارآفرینان موفق ویژگی های خاصی دارند که به آنها در مسیر موفقیت کمک می کند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

ریسک کردن

شروع هر کسب و کار جدید مستلزم پذیرش این است که ممکن است شکست بخورید. بنابراین یک کارآفرین باید شجاع باشد و بتواند ریسک کند.

نوآوری

برای یافتن ایده های جدید، راه اندازی کسب و کار و کسب سود باید نوآوری کنید. این نوآوری می تواند به شکل یک محصول جدید باشد یا می تواند به شکل یک فرآیند جدید باشد که کار را کارآمدتر و اقتصادی تر انجام می دهد.

لمس و توانایی رانندگی

برای موفقیت، یک کارآفرین باید دید روشنی از کسب و کار جدید خود داشته باشد. او برای تحقق ایده هایش به منابع و پرسنل زیادی نیاز دارد. بنابراین باید توانایی رهبری را داشته باشد تا کارکنان خود را به سمت هدف مورد نظر هدایت کند.

ذهن باز داشته باشید

در یک شرکت، هر موقعیت و هر موقعیتی می تواند یک فرصت باشد و به نفع یک شرکت تمام شود. کارآفرینان باید دید باز داشته باشند تا بتوانند فرصت های جدید را ببینند و از آنها استفاده کنند.

انعطاف پذیری

یک کارآفرین باید انعطاف پذیر باشد و بتواند تغییرات را با توجه به شرایط بپذیرد. برای اینکه کسب و کار خود را به سطح بالایی ارتقا دهید، باید همیشه آماده باشید تا محصولات و خدمات خود را در صورت نیاز تغییر دهید.

محصول خود را بشناسید

یک کارآفرین باید با محصولاتی که ارائه می دهد آشنا باشد و از آخرین روندهای بازار آگاه باشد. او باید بداند که آیا محصولات یا خدماتش هنوز مطابق با تقاضای بازار هستند یا وقت آن رسیده است که آنها را کمی تغییر دهد.

اهمیت کارآفرینی

به گفته میثم شکری ساز، کارآفرینی نه تنها به نفع کارآفرین است، بلکه می تواند برای کل جامعه نیز مفید باشد. در اینجا به برخی از مزایای کارآفرینی برای جامعه اشاره می کنیم:

ایجاد شغل

کارآفرینی باعث ایجاد شغل می شود و حتی کسانی که تجربه کاری خاصی ندارند می توانند در استارتاپ ها کار کنند و از این فرصت برای کسب تجربه و آموزش و رشد با آن استارت آپ استفاده کنند.

نوآوری

استارت‌آپ‌ها مرکز نوآوری هستند که محصولات و خدمات جدیدی را عرضه می‌کنند، کیفیت کالاها را افزایش می‌دهند و استانداردهای زندگی مردم را بالا می‌برند.

توسعه جامعه

اگر یک استارت آپ بتواند رشد و گسترش یابد، بخش های بیشتری از صنعت را پوشش می دهد و به طور مستقیم یا غیرمستقیم می تواند جامعه بزرگ تری را پوشش دهد و به مردم کمک کند تا زندگی اجتماعی پایدارتر و پایدارتری داشته باشند و کیفیت بهتری داشته باشند.

استاندارد زندگی خود را افزایش دهید

کارآفرینی با افزایش سطح درآمد مردم به بهبود استانداردهای زندگی کمک می کند.

حمایت از تحقیق و توسعه

محصولات و خدمات جدید قبل از ورود به بازار نیاز به تحقیق و آزمایش دارند. بنابراین، یک کارآفرین مجبور است برای آزمایش محصولات خود با موسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها شریک شود و در نتیجه از این مراکز نیز بهره مند شود.

دیدگاهتان را بنویسید