میل جنسی جایگاه آن در روانشناسی + روش های کنترل یا تقویت آن


لیبیدو نام دیگر میل جنسی است. صرف نظر از جنسیت، این میل بر اساس عملکرد مغز، سطح هورمون ها و رفتارهای آموخته شده تحریک می شود. میل جنسی کم یا زیاد به نوعی سالم و طبیعی است، اما زمانی که بر آن غلبه کرد، تأثیرات آن بر زندگی فردی و اجتماعی فرد کاملاً محسوس خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم با ما همراه باشید.

مفهوم میل جنسی در روانکاوی

اصطلاح لیبیدو در روانکاوی برای توصیف انرژی تولید شده توسط میل به بقا و غرایز جنسی استفاده می شود. فروید معتقد بود که لیبیدو بخشی از هویت انسان و نیروی محرکه همه رفتارهای آن است.

رابطه بین میل جنسی و هویت شخصیتی

هویت تنها بخشی از شخصیت فرد است که از بدو تولد وجود دارد و مخزن انرژی های اولیه و ناخودآگاه است. این قسمت تمام اعمال و فرآیندهای بدن را به گونه ای هدایت می کند که حداکثر لذت ممکن را به دست آورد و سعی می کند به سرعت تمام خواسته های فرد را برآورده کند. بدیهی است که این امر مشکلات زیادی را ایجاد می کند، زیرا درخواست های ما همیشه مناسب نیست و اجرای برخی از آنها عواقب جدی در پی خواهد داشت. میل جنسی زیاد یا میل جنسی زیاد را می توان با تابع شناسه توضیح داد.

تأثیر نفس بر میل جنسی

ایگو بخشی از شخصیت انسان است که وظیفه کنترل انرژی شناسه را بر عهده دارد. به عنوان مثال، اگر شناسه از شما بخواهد که بسته چیپس را از قفسه های فروشگاه بردارید و بلافاصله آن را باز کنید، نفس شما (ایگو یا ایگو) اجازه نمی دهد. در عوض، پاسخ به این نیاز را با اقدامات اجتماعی پذیرفته شده پیشنهاد می کند. چیپس ها را بردارید، به صندوق فروشگاه بروید، هزینه آنها را بپردازید، آنها را به خانه ببرید و سپس نوشیدنی بنوشید.

نقش سوپرایگو در کنترل میل جنسی

سوپرایگو حاوی آرمان ها و اخلاقیات درونی شده توسط والدین و شخصیت های قدرتمند جامعه است. ایگو باید بتواند میان امیال میل جنسی (غرایز) و هنجارهای ایده آلیستی که تحمیل می کند (اخلاقی) واسطه شود.

میل جنسی بیش از حد بالا

بین میل جنسی شدید و شهوت بیش از حد تفاوت معناداری وجود دارد. اولی منجر به یک زندگی جنسی رضایت‌بخش می‌شود و فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از جمله:

یک شهوت قوی و غیرقابل کنترل که زندگی روزمره انسان را مختل می کند، زنگ خطری برای میل جنسی بیش از حد است.

علائم میل جنسی بیش از حد چیست؟

 • زندگی جنسی به طور فزاینده ای بر زندگی، روابط، سلامت و کار افراد تأثیر می گذارد.
 • میل جنسی بر افکار و رفتار فرد تأثیر می گذارد.
 • او از رابطه جنسی برای مقابله با چالش های ذهنی مانند افسردگی یا اضطراب استفاده می کند.
 • روابط او به دلیل میل شدید جنسی به خطر افتاد.
 • بعد از رابطه جنسی، او احساس پوچی یا نارضایتی می کند.
آزار و اذیت و آزار جنسی مداوم می تواند نشانه ای از اختلال عملکرد جنسی یا بیش از حد جنسی باشد.

دلایل افزایش میل جنسی چیست؟

هر چقدر هم که این نیاز آزاردهنده و طاقت فرسا باشد، نباید باعث شرمساری فرد شود، زیرا اغلب دلایل پزشکی دارد، مانند:

 • هورمون های تنظیم کننده خلق و خوی بیش از حد (دوپامین، سروتونین یا هر دو)
 • مصرف برخی داروها؛
 • اختلالاتی مانند صرع یا زوال عقل که بر بخش هایی از مغز مرتبط با رفتار جنسی تأثیر می گذارد.

میل جنسی بالا چگونه درمان می شود؟

اولین قدم شناسایی علت این میل است.

 • اگر مصرف برخی داروها می تواند باعث افزایش میل جنسی شود، می توانید دارو را تغییر دهید یا دوز آن را طبق توصیه پزشک تغییر دهید.
 • اگر علت میل جنسی بالا یک اختلال مغزی باشد، می توان آن را تشخیص داد و درمان کرد.
 • راهکارهایی مانند روان درمانی و افزایش فعالیت بدنی نیز تا حدودی کمک کننده است.

میل جنسی کم

میل جنسی کم یا میل جنسی کم

در دنیای امروزی، اکثر مردم کمبود میل جنسی دارند. این مشکل فراگیر چندین علت بالقوه دارد که اکثر آنها پس از شناسایی قابل درمان هستند. در ادامه با علائم و علل این مشکل آشنا خواهیم شد.

علائم کمبود میل جنسی چیست؟

هیچ معیار بالینی برای تشخیص کمبود میل جنسی وجود ندارد. شدت و علائم این بی میلی در افراد مختلف متفاوت است، اما برخی از علائم شایع این عارضه عبارتند از:

 • بی میلی کامل به رابطه جنسی با همسر
 • عدم علاقه به خودارضایی
 • فقدان یا فقدان تخیل جنسی
 • استرس یا اضطراب ناشی از نداشتن رابطه جنسی.

کاهش مداوم میل جنسی می‌تواند نشانه‌ای از میل جنسی کم‌فعال باشد که بی‌میلی و فقدان خیال‌پردازی‌های جنسی طولانی‌مدت را توضیح می‌دهد.

دلیل کاهش میل جنسی چیست؟

یکی از مهم ترین دلایل کاهش میل جنسی، تغییرات هورمونی است. کمبود استروژن، پروژسترون و به خصوص تستوسترون باعث این بی تفاوتی می شود.

کمبود میل جنسی در مردان

کمبود تستوسترون به ویژه برای مردان دردسرساز است، زیرا تستوسترون علاوه بر تحریک میل جنسی، به تولید اسپرم و توده عضلانی نیز کمک می کند. تستوسترون بسیار پایین (کمتر از 300 نانوگرم در دسی لیتر) “هیپوگنادیسم” نامیده می شود و معمولاً بعد از 30 سالگی کمتر اتفاق می افتد. میل جنسی کم با اختلال نعوظ یکسان نیست، اگرچه هر دو می توانند باعث استرس، سردرگمی و اختلاف بین همسران شوند.

کمبود میل جنسی در زنان

کمبود میل جنسی در زنان می تواند ناشی از کمبود تستوسترون یا مهمتر از همه، استروژن باشد. مطالعات نشان می دهد که میل جنسی زنان در دوران یائسگی، زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد، کمتر از همیشه است.

عوامل عاطفی و پزشکی که بدون توجه به جنسیت به طور مستقیم بر هورمون های فرد تأثیر می گذارد، زمینه ای از بی انگیزگی را در روابط زن و مرد ایجاد می کند. استرس بالا یکی از مهمترین موارد است. در مواقع استرس و اضطراب، ضربان قلب و فشار خون فرد افزایش می یابد، نفس ها بیشتر می شود و هورمون های کاهش دهنده جنسی (کورتیزول و اپی نفرین) بیشتر ترشح می شوند. همه اینها دست به دست هم داده و میل جنسی را کاملا از بین می برد.

سایر علل بالقوه کاهش میل جنسی عبارتند از:

بهترین راه برای افزایش میل جنسی چیست؟

قرص های لیبیدو برای درمان میل جنسی کم

برای درمان کم میل جنسی، مانند درمان میل جنسی بیش از حد، ابتدا باید ریشه مشکل را شناسایی کنید. اغلب، درمان ترکیبی از چندین رویکرد تقویت جنسی است.

1. درمان کاهش میل جنسی با رفتار درمانی

درمانگر جنسی در جلسات جنسی درمانی به فرد کمک می کند تا ریشه های عاطفی کمبود میل جنسی را پیدا کند. سپس نکات کاربردی و فنی ارائه می دهد تا فرد علاقه و تفریح ​​بیشتری را در اتاق خواب تجربه کند.

2. داروهای افزایش میل جنسی

انواع مختلفی از قرص های میل جنسی در بازار وجود دارد که به افزایش میل جنسی در مردان و زنان کمک می کند.

 • برای زنان، دارو یا قرص میل جنسی “فلیبانسرین” و “برمالانوتید” نامیده می شود.
 • برای مردان، داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) می توانند به عنوان قرص های میل جنسی عمل کنند.

اگر دارویی مصرف می کنید که تأثیر منفی بر میل جنسی شما دارد، بدون مشورت با پزشک آن را رها نکنید. برای تغییر یا تغییر دوز دارو با او صحبت کنید.

3. درمان کاهش میل جنسی با هورمون درمانی

تجربه نشان داده است که HRT، مانند دو استراتژی زیر، بسیار موثرتر از داروهای تجویزی است:

 • درمان جایگزینی تستوسترون که به صورت تزریقی، ماساژ ژل موضعی یا خوراکی انجام می شود.
 • شیاف داخل بینی (Prestron) که برای تسکین درد هنگام رابطه جنسی وارد واژن می شود.

4. میل جنسی کم را با تغییر سبک زندگی درمان کنید

با تغییر سبک زندگی میل جنسی را افزایش دهید

اگر یک عادت خاص، مانند بی تحرکی، دلیل کاهش میل جنسی شما باشد، می تواند به تغییر سبک زندگی و گنجاندن آن در برنامه روزانه شما کمک کند.

 • مدیریت استرس: یکی از بهترین تقویت کننده های میل جنسی این است که استرس های زندگی و مسئولیت های اتاق خواب را پشت سر بگذارید و با آرامش رابطه را شروع کنید.
 • نزدیکتر به شریک رابطه: از قبل به همسرتان نزدیک شوید. با هم بیرون بروید، با هم کار کنید و مهمتر از همه، در مورد نیازهای جنسی صحبت کنید.
 • روی پیش بازی قبل از رابطه تمرکز کنید: قبل از رابطه جنسی برای تحریک میل جنسی زنان بسیار مهم است. او را از رابطه حذف نکنید.
 • خواب کافی: طبق تحقیقات انجام شده استراحت و خواب کافی باعث بهبود خلق و خوی فرد و افزایش میل و برانگیختگی جنسی می شود.
 • از یک رژیم غذایی سالم و مغذی پیروی کنید: رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و پروتئین های کم چرب می تواند از اختلالات جنسی مانند سندرم متابولیک و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند.
 • استفاده از داروهای گیاهی: طبق تحقیقات، گیاهانی مانند ماکا، تریبولوس، جینکو و جینسنگ میل و برانگیختگی جنسی را بهبود می بخشد. از این گیاهان حتی برای ساخت داروهای تقویت کننده جنسی نیز استفاده می شود.
 • تمرین منظم: ورزش منظم مشکلات تصویر بدن را حل می کند. بنابراین، برای افرادی که بی میلی جنسی ناشی از کمبود عزت نفس است، نوعی محرک میل جنسی است.
 • وزن مناسب را حفظ کنید: یکی از شروط اساسی برای سلامت جسمی و روانی داشتن وزن مناسب است. البته این افراد انرژی بیشتری برای داشتن رابطه جنسی دارند.
 • ترک سیگار، مواد مخدر یا الکل به عنوان محرک میل جنسی: سیگار نه تنها بر سیستم قلبی عروقی فرد تأثیر منفی می گذارد، بلکه آن را بی حال و غیرفعال می کند. بسیاری می گویند پس از ترک سیگار افزایش میل جنسی را مشاهده کرده اند.

آخرین کلمه

میل جنسی خیلی زیاد یا خیلی کم لزوماً مشکل ساز نیست، اما کم یا زیاد شدن آن می تواند برای افراد مشکل ساز باشد. خوشبختانه، درمان های موثری برای هر دو وجود دارد که در طول زمان این میل را در فرد متعادل می کند. اگر علائم میل جنسی بیش از حد یا کم را تجربه کردید، پیشنهاد می کنیم با یک متخصص با تجربه صحبت کنید و به یاد داشته باشید که هرکسی که در طول درمان به شما کمک می کند، چه همسر و چه درمانگر، هدف دیگری جز کمک به شما ندارد. .

شما بگو

در مورد میل جنسی زیاد یا کم میل جنسی چه می دانید؟ آیا تا به حال شاهد تاثیر آنها بر زندگی خود یا اطرافیانتان بوده اید؟ اگر در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری دارید، مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید