ناباروری در مردان: علائم، علل و درمان و بارداری سریع


ناباروری می تواند یک چالش بزرگ برای زوج هایی باشد که می خواهند بچه دار شوند. عدم امکان بچه دار شدن ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده و گاه باعث ایجاد بحران و مشکلات جدی در زندگی زناشویی شده است. طبق آمار حدود 15 درصد از زوج ها دچار ناباروری هستند که درصد قابل توجهی از آن به دلیل ناباروری در مردان است.

ناباروری چیست؟

اگر زوجی نتوانند پس از یک سال رابطه جنسی مکرر بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری باردار شوند، عقیم تلقی می شوند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی می دانیم که این مشکل قابل حل است و این امکان وجود دارد که خانواده ها با روش های درمانی به فرزندآوری در آینده امیدوار باشند.

اول از همه پیشنهاد می کنیم با پاسخ دادن به سوالات در لینک زیر وضعیت خود را بسنجید و ببینید آیا واقعاً عقیم هستید یا خیر.

تجزیه و تحلیل وضعیت

ناباروری مردان چقدر شایع است؟

ناباروری حدود 15 درصد از زوج ها را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. حدود 20 تا 30 درصد موارد ناباروری تنها به دلیل ناباروری در مردان، حدود 30 درصد موارد به دلیل ترکیبی از عوامل زنانه و مردانه و حدود 40 تا 50 درصد مربوط به زنان است. به طور کلی می توان گفت که حدود 50 درصد از این مشکلات مربوط به ناباروری در مردان است.

علل ناباروری در مردان

علل ناباروری در مردان

مهمترین علل ناباروری در مردان

ناباروری در مردان معمولاً به دلیل مشکلات تولید اسپرم ایجاد می شود. این مشکل می تواند به دلیل مشکلات هورمونی، عملکرد نادرست بیضه ها یا انسداد دستگاه ادراری- تناسلی مردان باشد.

 • مشکلات ژنتیکی، واریکوسل، التهاب یا آسیب به بیضه ها، عملکرد غیرطبیعی هورمون ها به دلیل عوامل ژنتیکی، عفونت ها، تومورهای سرطانی یا غیر سرطانی یا به دنبال جراحی، تستوسترون درمانی، مصرف دارو، چاقی و استفاده از برخی داروها می تواند باعث شود. کاهش تولید اسپرم در بیضه باشد

در این میان یکی از مهم ترین و شایع ترین علل ناباروری در مردان بیماری واریکوسل است که به عملکرد بیضه ها مربوط می شود. وریدهای واریسی در اصل وریدهای واریسی بیضه هستند، یعنی همان غدد تولید کننده اسپرم و تستوسترون. واریس باعث ایجاد مشکل در حرکت اسپرم و کاهش تعداد آنها می شود.

 • آنها می توانند باعث عواملی مانند افزایش سن، عوامل ژنتیکی و عفونت یا التهاب در دستگاه تناسلی شوند اختلال در عملکرد اسپرم تبدیل شود
 • ناهنجاری های مادرزادی که منجر به نارسایی رشد بخش های خاصی از دستگاه تناسلی مردان و همچنین آسیب یا آسیب تصادفی به بیضه ها می شود. انسداد در دستگاه تناسلی مردانه بودن.
 • مشکلات انزال و اختلال نعوظ نیز می تواند دلیلی برای ناباروری در مردان باشد.
 • عواملی مانند مصرف الکل و دخانیات نیز احتمال ناباروری را افزایش می دهند، همچنین ورزش های شدید یا فعالیت هایی که می توانند دمای بیضه ها را بیش از حد افزایش دهند.

تاثیر تغذیه بر ناباروری مردان

داشتن یک سبک زندگی سالم بر تمام جنبه های زندگی ما تأثیر می گذارد. تغذیه سالم، ورزش، دوری از استرس و اضطراب، به موقع خوابیدن و استراحت کافی و ترک عادت هایی مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل به ما کمک می کند تا زندگی بهتر و بدن سالم تری داشته باشیم و کمتر با بیماری یا مشکلاتی مانند ناباروری مواجه شویم. . در نتیجه، واضح است که رژیم غذایی سالم با افزایش کیفیت عملکرد اسپرم و کاهش خطر ناهنجاری در پارامترهایی مانند تعداد، غلظت و تحرک اسپرم نیز همراه است. و همانطور که قبلا ذکر شد، چاقی می تواند احتمال ناباروری را افزایش دهد. بنابراین تغذیه یکی از عوامل موثر و مهم در ناباروری است.

علائم ناباروری در مردان

ما علائمی را که ممکن است به دلیل مشکل ناباروری مشاهده کنید بررسی خواهیم کرد:

علائم ناشی از آسیب به بیضه ها:

 • درد و تورم در بیضه ها
 • سیاهرگ های برجسته در بیضه ها

علائم مشکلات در غده پروستات یا مجاری انتقال اسپرم:

 • مشاهده خون در اسپرم
 • درد در هنگام انزال
 • مشکل در انزال در حین رابطه جنسی

علائم کاهش سطح هورمون:

 • مشکل در گرفتن یا حفظ نعوظ
 • تغییر خلق و خو
 • خستگی مفرط
 • مشکلات تمرکز
 • افزایش وزن
 • میل جنسی کمتر از حد معمول
 • کاهش موهای زائد صورت

کدر شدن رنگ ادرار بعد از رابطه جنسی نیز می تواند یکی از نشانه های ناباروری باشد.

تشخیص ناباروری در مردان

برای تعیین علت ناباروری، پس از بررسی سابقه پزشکی، پزشک متخصص معمولاً آزمایش مایع منی یا آزمایش خون را برای اندازه گیری سطح هورمون ها و تشخیص سلامت اسپرم تجویز می کند. برای مشاهده ساختار بیضه ها و بررسی وضعیت عروق ممکن است نیاز به انجام آزمایش اولتراسوند باشد.

راه های درمان ناباروری در مردان

پزشک متخصص پس از تشخیص ناباروری و تعیین علت آن، روش مناسب را برای درمان ناباروری تجویز می کند. چندین گزینه برای درمان ناباروری وجود دارد که مهمترین آنها را در ادامه خواهید خواند:

 • پزشکی: اگر سطح تستوسترون شما پایین است، ممکن است به آن نیاز داشته باشید هورمون درمانی شما دارید. برای این منظور، پزشک متخصص تزریق داروهایی را برای بهبود باروری پیشنهاد می کند که بدن شما را برای تولید تستوسترون و تولید اسپرم تحریک می کند. همچنین ممکن است برای مشکلات نعوظ و انزال نیاز به مصرف دارو داشته باشید.
 • عمل جراحي: ممکن است برای رفع انسداد لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه به آلت تناسلی می‌برند، نیاز به عمل جراحی باشد. اگر وازکتومی (جراحی برای جلوگیری از ورود اسپرم به اسپرم) انجام داده اید، ممکن است نیاز به وازکتومی معکوس داشته باشید. اگر واریکوسل دارید و هیچ دلیل دیگری برای ناباروری شما وجود ندارد، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند.
 • کمک باروری: اگر درمان‌های دیگر برای شما مؤثر نبوده یا برای شما مناسب نیستند، پزشک ممکن است کمک باروری را توصیه کند. کمک باروری به معنای لقاح مصنوعی یا آزمایشگاهی است. نوع کمک باروری که برای شما مناسب است توسط پزشک تعیین می شود.

نتیجه

مشکل مهم ناباروری در مردان که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، عموماً به دلیل تعداد کم اسپرم ها، عملکرد ضعیف آنها و یا مسدود شدن مجاری دستگاه تناسلی مردان است. روش هایی مانند داروها و جراحی می تواند در درمان ناباروری در مردان مفید باشد. با انتخاب سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب می توانید از مشکلات ناباروری پیشگیری کنید.

منبع: مرد سالم

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید