نامه ایران به شورای امنیت درباره حمله به مقر تروریست ها در شمال عراق


نماینده کشورمان در نامه ای به رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با یادآوری اقدامات گروه های تروریستی مستقر در شمال عراق، دلایل و انگیزه های اقدام نظامی علیه این گروه ها را تشریح کرد.

نماینده دائم ایران خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از چهار دهه است که قربانی اصلی تروریسم بوده است. وی افزود: گروه‌های تجزیه طلب و تروریستی از جمله حزب دمکرات کردستان، کومله، پژک و پاک در منطقه شمال عراق حضور دارند و از خاک عراق برای حملات تروریستی و مسلحانه علیه شهروندان و زیرساخت‌های اساسی ایران استفاده می‌کنند.

نماینده کشورمان افزود: این گروه‌های مسلح که طبق قوانین ایران به گروه‌های تروریستی معروف هستند، چندین اردوگاه آموزشی تروریستی در عراق و مناطق شمالی این کشور برای استخدام، آموزش، تحریک، طراحی، سازمان‌دهی، پشتیبانی و اجرای تروریست‌ها دارند. اقدامات و عملیات خرابکارانه در داخل ایران فعال است.

نماینده دائم ایران افزود: این گروه ها تنها از سال 1395 تاکنون 49 حمله تروریستی در داخل و نزدیک مرزهای ایران انجام داده اند که 24 شهید و 32 مجروح برجای گذاشته است. بر اساس اطلاعات موثق، تمامی این حملات تروریستی توسط منطقه شمال عراق طراحی، سازماندهی و انجام شده است.

نماینده کشورمان تصریح کرد: گروه های تروریستی مذکور با هدف سوء استفاده از تجمع مسالمت آمیز مردم در برخی شهرهای ایران به منظور دستیابی به اهداف جنایتکارانه خود، تعدادی از گروه های مرتبط با تروریسم را تحریک، مسلح و تجهیز کرده اند. ایران با اسلحه‌های سبک و ورود به خاک، هرج‌ومرج، خسارت به اموال عمومی و خصوصی، بانک‌ها، آمبولانس‌ها و فرماندهی نیروی انتظامی را به همراه داشت که منجر به شهادت چند تن از مأموران نیروی انتظامی شد. علاوه بر این، یکی از جدی ترین توطئه های خرابکارانه تروریستی علیه تاسیسات صلح آمیز هسته ای ایران کشف و خنثی شد. این خرابکاری توسط گروه تروریستی Kumle طراحی شده بود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نامه افزود: با توجه به تهدیدات تروریستی موجود، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در چندین نوبت با ارسال یادداشت رسمی دیپلماتیک به وزارت امور خارجه اعتراض شدید خود را اعلام کرده است. امور خارجه عراق با توجه به تداوم حضور گروه های تروریستی، اردوگاه های آموزشی آنها و حرکت آزادانه و اقدامات مخرب آنها را در خاک عراق اعلام کردند.

نماینده کشورمان گفت: در جلسه کمیته مشترک امنیتی دو کشور، مقامات ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران اسناد غیر قابل انکاری را به عنوان اطلاعات موثق به مقامات دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان ارائه کردند. عراق. همچنین از این مقامات خواسته شد بر اساس تعهدات عراق بر اساس قوانین بین المللی، اصول روابط دوستانه و حسن همجواری و قانون اساسی عراق اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات ضروری شامل کنترل، خلع سلاح، خودداری از میزبانی از تروریست ها و گروه های مسلح، اردوگاه های آموزشی آنها و اقدامات آنها تهدیدی جدی برای امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران افزود: با وجود اعتراضات و هشدارهای مکرر جمهوری اسلامی ایران، متأسفانه مسئولان منطقه شمال عراق اقدامات مؤثر و قاطعی را در چارچوب قوانین بین المللی علیه تروریست ها انجام نداده اند. در این شرایط و با توجه به تداوم حملات تروریستی، جمهوری اسلامی ایران چاره ای جز اعمال حق دفاع از خود بر اساس قوانین بین المللی برای حفظ افراد، امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی نداشت.

بر این اساس، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ششم همین ماه (7 شهریور 1391) به عنوان پاسخی متناسب و ضروری به حملات تروریستی و مسلحانه که شهروندان و ساختارهای غیرنظامی ایران را هدف قرار داده بود، چندین عملیات نظامی انجام دادند. . برای اطمینان از اینکه تمام اقدامات انجام شده مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی است، این عملیات با سلاح های بسیار دقیق انجام شد. در نتیجه برنامه ریزی عملیات برای هدف قرار دادن ساختارهای تروریستی، محل استقرار، اردوگاه های آموزشی که گروه های تروریستی مسلح در آن آموزش می دیدند، بدون تلفات انسانی.

نماینده دائم ایران بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی تاکید کرد و از دولت جمهوری عراق خواست تا به عنوان یک عضو مسئول بر تمام خاک عراق در داخل مرزهای خود کنترل خود را اعمال کند. سازمان ملل متحد بر اساس تعهدات بین المللی، به گسترش شناخته شده بین المللی و جلوگیری از پناه بردن گروه های مسلح و تروریستی به اقدامات جنایتکارانه تروریستی علیه شهروندان، امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی ایران بپردازد.

نماینده کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران با پاسخ مثبت و حمایت از درخواست دولت این کشور برای کمک به این کشور برای مبارزه با داعش، اعتقاد و پایبندی راسخ خود به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را تایید کرده است. و نیروهای وابسته به آن نشان دادند که حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و موجودیت منطقه شمال این کشور در معرض خطر قرار گرفته است و در این راستا شهید سپهبد سلیمانی نقش بی بدیلی در شکست داعش و کمک به مردم ایفا کرد. و دولت عراق تا جایی که مقامات منطقه شمال عراق او را به درستی قهرمان نامیده و جنگ با ترور و صلح عمومی نامیده اند. ترور وحشیانه سردار سلیمانی به نفع داعش و دیگر سازمان‌هایی بود که شورای امنیت سازمان ملل در فهرست تروریست‌ها قرار داده‌اند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران از رئیس شورای امنیت خواسته است که این نامه را به عنوان سند شورا منتشر کند.

دیدگاهتان را بنویسید