نتانیاهو در مسیر تشکیل کابینه با چالش های جدی مواجه است/ شخصیت های اصولگرای صهیونیست خواهان سهم در کابینه جدید هستند


نتانیاهو در مسیر تشکیل کابینه با چالش های جدی مواجه است/ شخصیت های اصولگرای صهیونیست خواهان سهم در کابینه جدید هستند


مصیب نعیمی در گفت و گو با خبرنگار ایلانا، در تحلیل چالش های پیش روی بنیامین نتانیاهو برای تشکیل کابینه و در پاسخ به این سوال که احزاب ائتلاف لیکود شامل احزاب راست افراطی اسرائیل نیز می شوند و این امر باعث ایجاد ابهام شدید در پذیرش علنی رژیم صهیونیستی شده است. کابینه جدید، نحوه برخورد نتانیاهو با این چالش خاص، گفت: تجربیات قبلی بنیامین نتانیاهو در کابینه های رژیم صهیونیستی عموماً متشنج بوده است، زیرا او شخصا یکی از تنش آفرین ترین چهره های این رژیم است که آن را افراطی و افراطی می داند. وعده‌های پوچ معمولاً به حامیان خود می‌دهد و این بار نه به خاطر چهره نتانیاهو، بلکه به دلیل عدم استقبال عمومی از چهره حزب رقیب لیکود بود که این حزب موفق شد در انتخابات پیروز شود.


وی ادامه داد: امروز هم شخصیت‌های بنیادگرای صهیونیست که در کنار حزب نتانیاهو ایستاده‌اند به خاطر سهام در کنار او ایستاده‌اند، جنگ، مالی و امور خارجی نشان داده است که جناح‌های همپیمان ائتلاف لیکود نتانیاهو را می‌خواهند.


وی افزود: به همین دلیل، نتانیاهو این بار قطعا با چالش‌های جدی روبه‌رو است، زیرا به گفته متحدانش، اگر امروز نتوانند سهم خود را به دست آورند، او به وعده‌های خود عمل نخواهد کرد و نتانیاهو به بلوف‌هایش معروف است. و وعده های توخالی که او را به دردسر می اندازد، در این راستا انتظار می رود کابینه جدید نتانیاهو شکننده و متزلزل باشد که شرایط داخلی سرزمین های اشغالی را بدتر خواهد کرد.


این کارشناس مسائل اسرائیل در پاسخ به سوال یایر لاپید از اعضای کابینه خود در آخرین جلسه کابینه خود مبنی بر اینکه به زودی به این اتاق باز می گردیم، به این سوال پاسخ داد. آیا شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه می تواند منجر به یک انتخابات زودهنگام دیگر شود؟ ناشی از شعارهای تند نتانیاهو و اختلاف نظر دیگران منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام شد. لاپید این بار نیز با توجه به همین مسائل و اینکه توانست در حوزه گاز موفق شود و ارتش و وزارت خارجه از او حمایت کردند، انتظار پیروزی در انتخابات را داشت اما این اتفاق نیفتاد اما مطمئنا در این دوره با تحریم نتانیاهو و شفاف سازی مسائل ضعف او نقش اپوزیسیون را بازی خواهد کرد.


وی افزود: با وجود همه این چالش ها، البته تشکیل کابینه جدید اسرائیل مورد انتظار است، هرچند همانطور که قبلاً گفتم، این کابینه در مسیر خود با چالش های جدی مواجه خواهد شد و تنش ها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید