نرخ تورم سالانه در آبان ماه به 44 درصد رسید


نرخ تورم سالانه در آبان ماه به 44 درصد رسید


به گزارش ایلنا، مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور در آبان ماه 1401 به 44.0 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.


کاهش نرخ تورم خانوارهای کشور


نرخ تورم وقت شناس درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آبان 1401 به 1/48 درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور به طور متوسط ​​1/48 درصد بیشتر از آبان ماه 1400 برای خرید «مجموعه ای از کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.


نرخ تورم نقطه ای نوامبر 1401 نسبت به ماه قبل 0.5 درصد کاهش داشت. نرخ تورم نقطه‌ای گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با 3.0 واحد درصد کاهش به 67.7 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 0.8 واحد درصد افزایش به 36.9 درصد رسید.


این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۷.۳ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۴ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 52.3 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور


نرخ تورم ماهانه درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان 1401 به 2.1 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه گروه‌های اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 1.3 درصد و 2.7 درصد بوده است.


این در حالی است که نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری و روستایی 2.1 درصد است که برای خانوارهای شهری 1.1 درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.1 درصد افزایش داشته است.


افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور


نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین تعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل است. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1401 خانوارهای کشور به 44.0 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.


همچنین نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 43.3 درصد و 47.4 درصد است که برای خانوارهای شهری 1.0 درصد و خانوارهای روستایی 1.2 درصد افزایش داشته است.


قیمت در این ماه تغییر می کند


در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و آجیل» و گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی و پیاز) است. در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «بهداشت و مراقبت» (انواع دارو) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل دارند.


همچنین در این ماه گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشت.


درصد تغییر شاخص قیمت در دهک های بهای تمام شده برای کل کشور در این ماه


دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه آبان ماه 1401 برای چند دهک از 41.7 درصد برای دهک دهم تا 50.2 درصد برای دهک اول است.


برای اطلاعات بیشتر به فایل پیوست مراجعه فرمایید تورم آبان ماه تورم آبان + تعویق.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید