نقاشی های معروف جهان; از داوینچی مونالیزا تا پیکاسو گرنیکا


با وجود اختراع دوربین و ظهور هنر هفتم، نقاشی هنوز زنده است. هنوز میلیون ها نفر در سراسر جهان هستند که با ابزارهای مختلف نقاشی می کنند، برخی فقط برای سرگرمی و برخی به عنوان یک حرفه. در میان این همه نقاشی، برخی آثار از محدودیت های زمانی و مکانی فراتر رفته و ماندگار شده اند. اگرچه نقاشی های معروف زیادی در جهان وجود دارد، اما ما تعدادی از آنها را برای شما انتخاب کرده ایم. امیدواریم از دیدن آثار این لیست لذت ببرید.

1. مونالیزا

La Gioconda یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است

خالق: لئوناردو داوینچی
سال تولید: بین 1503 و 1519
مکان را حفظ کنید: موزه لوور در پاریس

بدون شک مونالیزا یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است. این اثر از زمان خلقت تا امروز با 2 سوال ذهن همه را به خود مشغول کرده است. مونالیزا که بود و چرا می خندید؟

در چند قرن اخیر نظریه های مختلفی برای پاسخ به این سؤالات ارائه شده است. به عنوان مثال، برخی مونالیزا را همسر یک تاجر فلورانسی به نام فرانچسکو دی بارتولومئو دل جیاکوندو می دانند. از این رو نام دیگر اثر را Logiakondo می نامند. برخی دیگر این زن مرموز را مادر داوینچی می دانند و ادعا می کنند که او این نقاشی را بر اساس تصاویری که از مادرش در ذهن داشته است خلق کرده است. در مورد لبخند خاص و مرموز نظریه های مختلفی ارائه شده است.

پاسخ این سوالات هر چه که باشد، نگاه خاص و آرام مونالیزا همراه با لبخند مرموز قدیمی که میلیون ها نفر را به دیدن این تابلوی معروف دعوت کرده است.

2. دختری با گوشواره مروارید

دختری با گوشواره های مروارید یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است

خالق: یوهانس ورمیر
سال تولید: ۱۶۵
مکان را حفظ کنید: موزه موریتسویتس هلند

یکی دیگر از نقاشی های معروف جهان، نقاشی یوهانس ورمیر از زنی جوان است که گفته می شود خدمتکار او است. این نقاشی آنقدر واقعی است که شبیه عکس است.

در این اثر، مانند مونالیزا، زن تصویر شده را نمی شناسیم. از نظر فنی، نقاشی دختری با گوشواره های مروارید پرتره نیست، بلکه یک سبک هلندی از نقاشی ترون است. ترونی سبکی از نقاشی است که در اواسط قرن هفدهم، زمانی که پرتره در هلند رایج شد، رایج شد. در این سبک احساسات طبیعی و خاص افراد در قالب نقاشی به تصویر کشیده می شد. در این فضا است که ورمیر این اثر جاودانه را خلق کرد.

3. شب پر ستاره

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: ونسان ون گوگ
سال تولید: ۱۸۹
مکان را حفظ کنید: موزه هنرهای معاصر نیویورک

معروف ترین اثر ون گوگ زمانی خلق شد که او در بیمارستان سنت رمی بستری شد. «شب پر ستاره» نیز بیانگر ذهن پریشان نقاش است. پیچش و چرخش ستارگان و آسمان، که به نظر می رسد مانند یک سیال متلاطم حرکت می کنند، می توانست بازتابی از ذهن ون گوگ باشد.

4. ببوس

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: گوستاو کولمیت
سال تولید: 1907-1908
مکان را حفظ کنید: گالری Bluedre در اتریش

گوستاو کلمنت، نقاش نمادگرای اتریشی، این اثر را با استفاده از ورق طلا در ترکیب با رنگ و روغن خلق کرده است تا آن را تا حد امکان درخشان کند. ایده استفاده از ورق طلا زمانی به ذهن کلمنته رسید که در سفر به ایتالیا مجذوب موزاییک های سقف کلیسای S. Vitale شد.

«بوسه» به یکی از آن آثار معروف و تجاری تبدیل شده است که امروزه نسخه های متعددی از آن را در قالب پوستر، عکس و حتی روی تی شرت می توان یافت.

5. تولد زهره

خالق: ساندرو بوتیچلی
سال تولید: 1484-1486
مکان را حفظ کنید: گالری اوفیزی در فلورانس، ایتالیا

ساندرو بوتیچلی اولین نقاشی برهنه غیر مذهبی دوران باستان است. این نقاشی به سفارش لورنزو دی مدیچی، بانکدار و فرماندار فلورانس ساخته شده است. در این اثر، زهره، الهه زیبایی در روم باستان، گویی از صدف زاده شده است، به کمک بادی که خدایان را می وزد وارد ساحل می شود. تجسم بهار نیز با شنل روی زمین منتظر اوست.

این اثر در زمانی کشیده شد که تعصبات مذهبی هنوز شکوفا نشده بود. در نتیجه، خشم ساونارولا باعث خشم راهب دومینیکن شد. او یک جنبش ضد سکولار را در فلورانس هدایت کرد و در سال 1497 مجموعه ای از آثار هنری و کتاب های مختلف به سرپرستی او به آتش کشیده شد. تولد زهره نیز قرار بود به همین سرنوشت دچار شود، اما به نوعی که نمی دانیم، از آتش در امان ماند و به یکی از معروف ترین آثار دنیای نقاشی تبدیل شد. با این حال، خالق اثر آنقدر از آن ترسیده بود که برای مدتی نقاشی را رها کرد.

6. طرح خاکستری و مشکی شماره یک

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: جیمز ابوت مک نیل ویسلر
سال تولید: ۱۸۷۱
مکان را حفظ کنید: موزه اورسی در پاریس

تابلوی طرح بندی خاکستری و سیاه شماره یک که به آن مادر ویسلر نیز می گویند، تلاش این نقاش برای خلق اثری بر اساس فرم است. جیمز ابوت مک نیل ویستلر در این اثر که نام رسمی هم دارد تمام تلاش خود را کرد تا یک اثر هنری ساده و بدون هیچ پیام و تاثیری خلق کند. با این حال، کار او در نهایت به نمادی از مادری تبدیل شد.

7. پرتره آرنولفینی

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: ژان فن آیک
سال تولید: ۱۴۳۴
مکان را حفظ کنید: گالری هنر ملی لندن

این اثر یکی از آثار برجسته رنسانس است که گفته می شود اولین نقاشی رنگ روغن آن زمان بوده است. در واقع، این پرتره دو نفر را به تصویر می کشد، یک تاجر ایتالیایی و زنی که گفته می شود عروس او بوده است. در سال 1934، اروین پانوفسکی، مورخ هنر مشهور، حدس زد که این نقاشی در اصل بخشی از یک قرارداد ازدواج بوده است.

جدا از موضوع کار، فرم این تابلو به گونه ای است که به فضا عمق می دهد. طراحی فضا و پرسپکتیو کار به گونه ای است که گویی می توان وارد آن شد.

8. بعد از ظهر یکشنبه در جزیره لاگراند

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: جورج سورات
سال تولید: 1884-1886
مکان را حفظ کنید: موسسه هنر شیکاگو

این شاهکار ژرژ سورات، نقاش مشهور فرانسوی است. سورت نقاش ساختارشکن بود. برخلاف بقیه، بر حس بی زمانی و ماندگاری تکیه دارد که در دوره مجسمه سازی یونان دیده می شد. این برخلاف رویکرد ثبت لحظات توسط نقاشانی مانند مونه و دگا بود.

9. دروگرها

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: پیتر بروگل
سال تولید: ۱۵۶۵
مکان را حفظ کنید: موزه هنر متروپولیتن در نیویورک

علاقه زیاد پیتر بروگل به زندگی مردم عادی منجر به خلق شاهکار “دور دور” شد. این نقاشی یکی از نقاشی های 6 فصل است. این نقاشی احتمالاً در اوایل سپتامبر کشیده شده است. بروگل گروهی از دهقانان را به تصویر می کشد که برخی از آنها در حال جمع آوری گندم طلایی و برخی دیگر در حال صرف ناهار زیر درخت هستند. توجه به جزئیات در سراسر نقاشی، همراه با دیدگاه های جدید، اثر را در لیست نقاشی های معروف جهان قرار داد.

10. ترکیب قرمز، آبی و زرد

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: پیترو موندریان
سال تولید: ۱۹۳۰
مکان را حفظ کنید: موزه هنر زوریخ در سوئیس

این تابلوی نقاشی کوچک با ابعاد 18×18 اینچ، علیرغم اندازه کوچکش به تاریخ هنر دست یافته است. کار موندریان در آن زمان اثری ساختارشکن بود، اثری که ظهور مینیمالیسم در فرم را پیشگویی می کرد.

11. ندیما (خانواده شاه فیلیپ چهارم)

نقاشی خانم ها

خالق: دیگو رودریگز داسیلوا ولاسکوئز
سال تولید: ناشناس
مکان را حفظ کنید: موزه هنر مادرید در اسپانیا

یک نقاشی را به یک نقاشی دیگر بکشید! شاهکار دیگو رودریگز داسیلوا ولاسکوئز شامل چندین موضوع است که در یک نقاشی گنجانده شده است. پرتره خانواده شاه فیلیپ چهارم، استودیو ولاسکوئز، پرتره ای از خود نقاش و آثارش. این تابلو به گونه ای طراحی شده است که نظر بیننده را به خود جلب می کند. آیا اعضای خانواده به ما نگاه می کنند یا به یکدیگر نگاه می کنند؟ آیا نقاش در آینه نگاه می کند تا جلوی چشمان ما نقاشی بکشد؟

. گرنیکا

نقاشی گرنیکا

خالق: پابلو پیکاسو
سال تولید: ۱۹۳۷
مکان را حفظ کنید: موزه ملی اسپانیا قرن بیستم

بدون شک گرنیکا معروف ترین اثر پیکاسو است، اثری ضد جنگ که پیکاسو به دستور مبارزان چپ در جریان بمباران شهر باسک، آن را از نیروهای آلمانی و ایتالیایی سفارش داد. این نقاشی برای اولین بار در نمایشگاه جهانی پاریس به نمایش گذاشته شد. سپس از موزه هنرهای معاصر نیویورک فارغ التحصیل شد. پیکاسو دستور داده بود که پس از بازگشت دموکراسی به اسپانیا و پایان رژیم فاشیستی فرانکو، این اثر به اسپانیا بازگردانده شود. اگرچه پیکاسو زنده ماند تا اسپانیا را از دست دیکتاتوری رهایی یابد، نقاشی او به اسپانیا بازگشت.

13. صعود

میز طلوع

خالق: کلود مونه
سال تولید: ۱۸۷۲
مکان را حفظ کنید: موزه مونه در پاریس

سبک امپرسیونیستی با “سپیده دم” تعریف می شود. مونه نقاش مسلط فرانسوی به مطالعه نور و رنگ پرداخت. او این اثر را در زادگاهش لوهاور نقاشی کرد. در این اثر خورشید به صورت توپ نارنجی رنگی به تصویر کشیده شده است که پرتوهای آن در آب بندر پراکنده است.

۱۴. سرگردان در دریای مه

یکی از معروف ترین نقاشی های دنیا

خالق: گاسپر دیوید فردریش
سال تولید: ۱۸۱۹
مکان را حفظ کنید: موزه هنر هامبورگ آلمان

ستایش طبیعت و الهاماتی که هنرمند از آن می گیرد، مهمترین ویژگی سبک رمانتیک در هنر بود. «سرگردان بر فراز دریای مه» مشهورترین نمونه این سبک است. مردی که روی صخره ای ایستاده و به کوهی مه آلود خیره شده است، ما را به دیدن زیبایی طبیعت از چشمان او دعوت می کند.

۱۵. قایق مدوسا

نقاشی قایق مدوسا یکی از نقاشی های معروف جهان است

خالق: تئودور جریکو
سال تولید: 1818-1819
مکان را حفظ کنید: موزه لوور در پاریس

در سال 1818 کشتی فرانسوی مدوسا در سواحل آفریقا غرق شد. 147 خدمه سوار بر بخشی از کشتی که روی آب شناور بود، شدند. از این تعداد، تنها 15 نفر 13 روز در دریا زنده ماندند. تئودور جریکو ده ها طرح را برای کشیدن یکی از معروف ترین نقاشی های جهان آماده کرده است. او به عنوان روزنامه نگار، مصاحبه های متعددی با بازماندگان انجام داد تا تمام جزئیات درد و رنج ملوانان را دریابد.

۱۶. بلبل ها

معروف ترین نقاشی های جهان

خالق: ادوارد هاپر
سال تولید: ۱۹۴۲
مکان را حفظ کنید: موسسه هنر شیکاگو

در این اثر یکی از بهترین نقاشی های جهان انزوای مردم شهر را به تصویر می کشد. کلوپ های شبانه 4 نفر را نشان می دهد که شب را در یک کافه رستوران ارزان می گذرانند. تنها منبع نور چراغ های این رستوران است که با ظرافت قلم نقاش پرتوهایش را پخش می کند. مردم در بار رستوران با یکدیگر صحبت نمی کنند. انگار هر کدام به تنهایی در حال غرق شدن هستند.

برخی از مورخان هنر ادعا می کنند که هاپر اثر الهام گرفته شده از ون گوگ “کافه تراس در شب”، یکی دیگر از نقاشی های مشهور جهان را نقاشی کرده است. چون هاپر مدام از گالری بازدید می کند و این اثر را رصد می کند. گفته می شود این زن قرمزپوش همسر اوست که به طور مرتب از نقاشی های او الگوبرداری می کرد.

چه آثاری را می شناسید؟

چه آثار مهمی را در میان نقاشی های معروف دنیا می شناسید که در فهرست ما ذکر نشده است؟ لطفا در مورد آنها در بخش نظرات برای ما بنویسید.


اصول و روش های کاملا کاربردی برای یادگیری سریع و پایدار هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید