نوربخش: مکرون برای پیشبرد برنامه ها باید ائتلاف های موقتی تشکیل دهد / رشد بی سابقه راست افراطی / قطبی شدن سیاسی


نوربخش: مکرون برای پیشبرد برنامه ها باید ائتلاف های موقتی تشکیل دهد / رشد بی سابقه راست افراطی / قطبی شدن سیاسی

این تحلیلگر مسائل اروپا گفت: شرایط کنونی نشان می دهد که رهبر جبهه ملی فرانسه علاوه بر سطح فراملی (انتخابات پارلمان اروپا) و انتخابات ریاست جمهوری، در انتخابات پارلمانی نیز تقویت شده است.


قانونگذار فرانسوی برخلاف تصور بسیاری از مردم انتخاب شد. همه بر این باور بودند که پیروزی ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری می تواند به نوعی او را در انتخابات پارلمانی پیش بیاورد، اما نه تنها این، بلکه آمار نشان می دهد که کرسی های راست افراطی اوج گرفته است. با این تفاسیر به نظر می رسد کار برای امانوئل ماکرون دشوارتر از گذشته شده و موانع زیادی بر سر راه او وجود دارد. برای روشن شدن ابعاد این معادله سیاسی در پاریس با سید نادر نوربخش، تحلیلگر ارشد مسائل اروپا نشستیم که به شرح زیر است:


به نظر می رسد مکرون دو ماه پس از پیروزی مجدد خود در انتخابات با چالش بزرگی روبرو است. چه فکری در این باره دارید؟


بله، نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه برای جریان سیاسی رئیس جمهور ناامید کننده بود، اگرچه حزب او و متحدانش، آنسامبل، همچنان بزرگترین فراکسیون پارلمان از نظر تعداد کرسی ها هستند، اما اکثریت مطلق این کار را نمی کند. دارند؛ به عبارت دیگر، مجموع کرسی‌های احزاب رقیب از کرسی‌های حزب حاکم فراتر رفت که 245 کرسی و 105 کرسی کمتر از دور قبل (2017) به دست آورد. در حالی که به طور سنتی، جز در موارد استثنایی، حزب رئیس جمهور منتخب اکثریت مطلق پارلمان را به دست آورده است. با این نتایج، عرصه سیاسی در حال دو قطبی شدن است و مکرون در هر دو سمت چپ و راست طیف ضعیف شده است.


در حالی که راست افراطی 89 کرسی دارد، چند نفر این حزب را برنده اصلی می دانند؟


در تحلیل سیاسی، به ویژه در مورد احزاب و انتخابات، نگاه مقایسه ای وجود دارد: به عنوان مثال، در این انتخابات، حزب لوپن 89 کرسی به دست آورد، در حالی که در پنج سال گذشته تنها 8 کرسی داشت و در دوره قبل، کرایه فقط برای یک صندلی بود. بنابراین از نظر افزایش تعداد کرسی ها، این حزب بیشترین تعداد کرسی ها را نسبت به قبل داشت. که باعث شد او از رتبه ششم به رتبه سوم برسد و حتی از نصف (جمهوری خواهان محافظه کار) پیشی بگیرد. در مجموع تعداد کرسی های راست افراطی دوبرابر پیش بینی شده در نظرسنجی ها بوده است و اکنون با فراتر رفتن از حد نصاب لازم، امکان تشکیل فراکسیون، حمایت مالی و داشتن کرسی های دفاعی از مجلس فراهم می شود. و کمیسیون های سیاست خارجی.


یکی از نکاتی که لوپن توانست به خوبی از آن استفاده کند این واقعیت بود که مکان های اول و دوم در واقع ائتلاف های چند حزبی هستند و جناح ماکرون نیز شامل حزب او به اضافه چند حزب کوچکتر در میان است، در حالی که “ملی” حزب جامعه به تنهایی و بدون ائتلاف توانسته به این جایگاه دست یابد.تاکنون تاکتیک ویژه ای به نام جبهه جمهوری خواه به رای دهندگان در دور دوم انتخابات پارلمانی هر حوزه این امکان را داده است که به یک نامزد احتمالی در مقابل یک کاندیدای راست افراطی رأی دهند. اگرچه این نامزد متعلق به حزب خود نیست تا شانس نامزد راست افراطی را کاهش دهد، اما این روش حتی در انتخابات ریاست جمهوری 2002 و در همه حمایت های حزبی از شیراک علیه ژان ماری لوپن مورد استفاده قرار گرفت، اما این تاکتیک شکست خورد. در این انتخابات و در آن تأثیر بسزایی در افزایش موفقیت راست افراطی داشت.


آیا شما معتقدید که ملانزی ها و چپ ها توانسته اند کرسی های مورد انتظار در این انتخابات را به دست آورند؟


اتحاد احزاب چپ افراطی کمونیست، سبز و سوسیالیست، با محوریت مالیخولیا، توانست 131 کرسی را برای آنها به ارمغان آورد که بیش از دو برابر تعداد کرسی های سال 2017 بود و آنها را به دومین فراکسیون پارلمان فرانسه تبدیل کرد. البته لازم به ذکر است که ائتلاف انتظار کرسی های بیشتری را داشت و امیدوار بود که با حمایت خود بتواند ملانشون را به پست نخست وزیری برساند که برای چنین هدفی کافی نبود. این فراکسیون در کمپین خود به موضوعاتی مانند کاهش سن بازنشستگی، افزایش حداقل دستمزد و کاهش قیمت ها پرداخته است.


آینده فرانسه و سناریوها علیه ماکرون چگونه خواهد بود؟


ماکرون قطعا با مشکلاتی روبرو خواهد شد. او مجبور است برای اجرای سیاست های خود با احزاب رقیب ائتلاف کند و این یکی از گزینه های احتمالی حزب جمهوری خواه است که خود در حال کاهش محبوبیت است و همکاری با ماکرون ممکن است گزینه مناسبی برای حزب نباشد. تشکیل دولت اقلیت گزینه دیگری است که مشکلات خود را خواهد داشت و برای پیشبرد طرح ها و لوایح خود باید وارد مذاکرات و ائتلاف های موقت شود.


چندی پیش، بسیاری بر این باور بودند که لوپن، حتی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، شانس چندانی در پارلمان نخواهد داشت و به سختی سیاست های خود را دنبال می کند. نتایج این انتخابات نشان داد که این وضعیت برای ماکرون اتفاق می افتد و لوپن در انتخابات پارلمانی به غیر از سطح فراملی (انتخابات پارلمان اروپا) و ریاست جمهوری تقویت شده است. در عین حال، لوپن می‌تواند با برقراری ارتباط آشکارتر با همتایان سیاسی خود مانند ویکتور اوربان در مجارستان، یک بلوک فراملی را علیه سیاست‌های لیبرال بروکسل باز کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید