نوشته های ناگفته تولد در آب! آیا می توانم این روش را انتخاب کنم؟ – جدید


تجربه مشاهده تولد یک موجود زنده که 9 ماه در شکم خود نگه داشته اید، مطمئنا تجربه ای بی نظیر و رویایی خواهد بود. زایمان طبیعی اگرچه سخت و دردناک است اما برای هر مادری حسی متفاوت و تکرار نشدنی است. زایمان در آب گزینه دیگری است زایمان طبیعی اعتقاد بر این است که خوشبختانه در کشور ما امکان انتخاب آن برای زوجین وجود دارد.

وارد اپلیکیشن شوید

با کلیک بر روی دکمه بالا، بهتر می توانید خود را برای تجربه یک زایمان طبیعی آماده کنید. اپلیکیشن نعناع شما را از تمام اتفاقات رایج در چرخه بارداری مطلع می کند و با آگاهی بهتر، آماده بغل کردن نوزادتان خواهید بود. قدم خوب به جلو!

ردیابی بارداری هفته به هفته در چرخه بارداری برنامه نعناع

ردیابی بارداری هفته به هفته در چرخه بارداری برنامه نعناع

زایمان طبیعی ناخواسته در آب یک عمل تقریباً جالب است. البته ناگفته نماند که بهتر است ابتدا مزایا و معایب آن را مطالعه کنید و در واقع بدانید زایمان در آب چیست. خبر خوب این است که در حال حاضر تحقیقاتی در مورد این روش زایمان در دنیا انجام شده است و بسیاری از مادران باردار ممکن است یک انتخاب بسیار مطمئن و علمی برای به دنیا آوردن نوزاد خود داشته باشند.

مزایای زایمان در آب برای مادر چیست؟

یکی از مهم ترین جنبه های مثبت زایمان در آب، تجربه رضایت بخش از تولد یک موجود زنده است. یک نظرسنجی در سال 2014 به نتایج 38 مطالعه جهانی پرداخت. مشخص شده است که به دنیا آوردن نوزاد در آب باعث افزایش احساس رضایت مادر از تجربه تولد نوزاد می شود.

در مطالعه ای در سال 2018 در ایالات متحده، دانشمندان دریافتند زنانی که از روش غوطه وری در آب برای به دنیا آوردن نوزادان خود استفاده می کردند، بسیار بیشتر از سایر زنانی که این نوع زایمان را نداشتند، راضی بودند.

به همین ترتیب، زنانی که در مطالعه 2019 در سوئد شرکت کردند، نسبت به زنانی که از روش غوطه وری برای زایمان استفاده نکردند، کنترل بیشتری بر مرحله دوم زایمان (فشار) خود داشتند.

حالا می خواهیم از شما یک سوال بپرسیم. کی به یکی تحویل خوب فکر می کنید دقیقاً دیدگاه شما نسبت به درد چیست؟ خوب است بدانید که گزارش های مستمری از زایمان در آب توسط زنان وجود دارد که نشان می دهد درد کمتری را در هنگام زایمان تجربه کرده اند. این گزارش مربوط به مطالعه و بررسی های سال 2014 است که در سوئد انجام شده است.

به طور مشابه، در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال 2009، محققان میزان مسکن های استفاده شده توسط زنان را اندازه گیری کردند. جالب اینجاست که تنها 3.8 درصد از این گروه در هنگام زایمان از این دارو استفاده می کردند، در حالی که 100 درصد آن دسته از زنانی که زایمان طبیعی (خارج از آب) داشتند.

ممکن است در مورد زایمان در آب کنجکاو باشید اگر آب گرم است؟ باید اضافه کنیم که مزایای دیگری نیز در تجربه این نوع زایمان برای مادران مشخص شده است. در واقع مدت زمان زایمان در آب گرم کمتر است. یا می تواند احتمال پارگی واژن (اپیزیوتومی) یا پارگی ترشحات واژن را در حین زایمان کاهش دهد.

همچنین، به دنیا آوردن نوزاد در آب احتمالاً زمینه را برای آن فراهم می کند زایمان طبیعی عرضه. بدیهی است که مقالات علمی نتایج مبهمی به ما داده است. با این حال، هنوز نمی توانیم بگوییم که آیا این فواید برای زایمان با این روش مفید است یا خیر.

مضرات زایمان در آب چیست؟

لزوم توجه به فواید و مضرات زایمان در آب

لزوم توجه به فواید و مضرات زایمان در آب

علاوه بر مزایای این نوع زایمان، چندین جنبه منفی بالقوه نیز شناسایی شده است که برای تصمیم گیری بهتر باید به موقع در مورد آنها فکر کرد.

اولین مورد این است که برای شرایط اضطراری آماده شوید. موارد کمی وجود دارد که لازم است به راه حل دوم فکر کنید (تولید معمولی در خارج از آب). در واقع باید آماده باشید که فوراً از آب خارج شوید. توجه داشته باشید که حتی اگر وضعیت خوبی ندارید، تیم تحویل پزشکی باید برنامه دیگری برای نگه داشتن زن زایمان خارج از آب داشته باشد که این امر اورژانسی محسوب می شود.

نکته دیگر این است که باید بدانید در کدام شهر و بیمارستان کشور می توانید به خدمات تحویل آب طبیعی دسترسی داشته باشید. برای مثال زایمان در آب اصفهان یکی از گزینه هایی است که به زوج های علاقه مند به این روش پیشنهاد می کنیم. در واقع، اگر برای انتخاب بهتر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، باید یک تیم پزشکی مورد اعتماد را نیز شناسایی کنید.

یا گزینه دیگر تحویل آب شیراز است که پس از خدمات تحویل در پایتخت، ممکن است گزینه بعدی برای انتخاب باشد. توجه داشته باشید که وجود خدمات زایمان طبیعی لزوما به معنای انجام زایمان طبیعی در آب نیست یا بهتر است بگوییم انتخاب آب گرم برای این نوع زایمان امکان پذیر نیست. همچنین باید اضافه کنیم که حتی با وجود چنین گزینه ای در بیمارستان نزدیک شما، همه نمی توانند آن را انتخاب کنند.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر، این نوع زایمان برای شما به عنوان یک ماما مناسب نخواهد بود:

عوارض زایمان در آب برای نوزاد

مطالعات زیادی سعی کرده اند بررسی کنند که آیا این روش برای کودک مناسب است یا خیر. بد نیست بدانید که این مطالعات هیچ منفعت یا ضرری در رابطه با سلامت نوزاد در اختیار ما قرار نداده است. از آنجایی که بارها این اتفاق نمی افتد، نمی توانیم در مورد احتمال وقوع کم و بیش آن چیزی بگوییم.

ناگفته نماند که وضعیت نادری به نام گیر افتادن بند ناف وجود دارد. احتمال وقوع این نوع زایمان بیشتر است. البته هنوز هیچ توصیه علمی در این مورد اعلام نشده است.

آخرین کلمه

زایمان در آب برای مادر هم فواید دارد و هم ضرر. از مزایای آن می توان به تجربه درد کمتر در حین زایمان، احساس قدرت و رضایت بیشتر، کاهش زمان زایمان و کاهش خطر پارگی دهانه واژن در هنگام خروج نوزاد اشاره کرد.

اما در مورد معایب این نوع زایمان باید اضافه کرد که آبرسانی در تمامی بیمارستان های کشور انجام نمی شود، زنانی که شرایط مناسبی برای این روش زایمان ندارند، از انتخاب آن منع می شوند، احتمال آن بیشتر است. بند ناف مسدود می شود

با این حال، اگر می خواهید این کار را انجام دهید، توصیه می کنیم با همسرتان درخواست زایمان در آب بدهید و از زمان جالب و متفاوت تولد نوزادتان در کنار هم لذت ببرید.

منبع: بارداری

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید