نگرانی در مورد تغییر ماده 132 قانون مالیات / ایجاد درآمد مالیاتی دولت به قیمت افزایش بیکاری؟


نگرانی در مورد تغییر ماده 132 قانون مالیات / ایجاد درآمد مالیاتی دولت به قیمت افزایش بیکاری؟


به گزارش خبرنگار ایلنا، بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند یکی از مهم ترین عوامل گسترش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی بحث اشتغال است. بر اساس نتایج مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری افراد 15 سال به بالا نشان می دهد که 9.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از افزایش 0.4 درصدی این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار 1400) است.


در چنین شرایطی دولت موظف است با وضع قوانین و مقررات از تعطیلی این گونه شرکت ها جلوگیری کند تا مشکلاتی مانند بیکاری و کاهش تولید داخلی به وجود نیاید. یکی از ابزارهای مورد استفاده دولت برای حمایت از تولید ملی، معافیت های مالیاتی و مشوق های تولیدکنندگان بود.


با معافیت های مالیاتی کافی برای صاحبان واحدهای تولیدی، دولت زمینه ای را برای این افراد فراهم می کند تا آنها مجبور نباشند به دغدغه های ملی و کمبود سرمایه برای گسترش تجارت خود و جذب نیروی کار بیشتر رسیدگی کنند. ماده 132 قانون مالیات در سال‌های اخیر مشوق‌های زیادی را به تولیدکنندگان داده بود و به آنها این فرصت را می‌داد که از هیچ اقدامی برای افزایش ظرفیت تولید خود غافل نشوند. اما امسال وزارت اقتصاد و دارایی تغییرات ماده 132 قانون مالیات را مورد توجه قرار داده است که باعث نگرانی بسیاری از صاحبان واحدهای تولیدی کشور شده است.


در پیش نویس این قانون که توسط وزارت اقتصاد و دارایی تهیه شده است، بسیاری از مشوق های مالیاتی دیگر جایی در قانون ندارند. علاوه بر ماده 132 قانون مالیاتی جاری، درآمد مشمول مالیات هم در مناطق کمتر توسعه یافته و هم در سایر مناطق مشمول نرخ صفر است. البته این موضوع در شرایطی مطرح شده است که بسیاری از شرکت ها با ظرفیت تولید پایین و بعضا زیر 50 درصد در شرایط رکود تورمی فعلی کار می کنند.


در چنین شرایطی، یکی از دلایل دولت برای افزایش مالیات و تغییر قوانین مالیاتی قبلی، اعطای معافیت های مالیاتی مندرج در ماده 132 قانون مالیاتی برای برخی از افراد ثروتمند، ریشه دار و فاقد صلاحیت است که به اشتباه گزارش شده است: «من نیستم. حق دارد” از مزایای معافیت مالیاتی استفاده کرده باشد.


اما این مشوق باعث می شود که اشخاص حقوقی غیردولتی به دنبال افزایش تولید و فروش باشند تا بتوانند به ازای هر ده درصد افزایش درآمد مشمول مالیات اظهار شده در سال گذشته از نرخ صفر ماده و همچنین یک واحد بهره مند شوند. درصد و حداکثر پنج واحد درصد از نرخ مالیاتی خود و علاوه بر دوره حمایتی از طریق مالیات با نرخ صفر، می توانند حسب مورد از مشوق های سرمایه گذاری استفاده کنند. اما در لایحه اصلاحی این مشوق ها نادیده گرفته شده و ملاک استفاده از نرخ صفر برای سرمایه گذاری در دارایی های ثابت است.


در ماده 132 اصلاحی فعلی، مشوقی برای مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذاری در تولید محصولات داخلی در ایران در نظر گرفته شده است، اما در لایحه اصلاحی این مشوق حذف شده است.


تعطیلی و مناسب سازی واحدهای تولیدی نتیجه حذف مشوق های مالیاتی است


امید روحانی فرد (عضو کارگروه مالی انجمن کارآفرینان ایران) وی در این زمینه با اشاره به آثار و نتایج حذف مشوق های مالیاتی گفت: دولت به عنوان بالاترین نهاد سازمان امور مالیاتی گاهاً برای اجرای اهداف مالیاتی خود تبصره هایی در قوانین ایجاد می کند که به طور کامل زیر سوال بردن روح قانون محصولی که با مشابه خارجی خود رقابت می کند ممکن است دچار چنان تغییراتی شود که دیگر توجیه اقتصادی برای آن واحد تولید نداشته باشد. این مشکل منجر به تعطیلی برخی از کارخانه ها در کشور می شود که برنامه های بزرگی برای چنین مشوق های مالیاتی در نظر گرفته اند.


وی افزود: به عنوان مثال در مناطق آزاد کشور فعالیت های اقتصادی از پرداخت مالیات معاف شده است، اما در برخی از مناطق آزاد کالا و خدمات مشمول مالیات می شود و عملا ماهیت مناطق آزاد زیر سوال می رود. هدف قانونگذار توسعه فعالیت های تولیدی کشور است اما وقتی وارد میدان عمل می شود آن اهداف را فراموش می کند.


روحانی فرد در خصوص قانون پایانه های فروشگاهی گفت: هنوز پایانه ای وجود ندارد اما از ابتدای سال باید فاکتورهای صادر شده از پایانه ها را دریافت کنیم وگرنه هزینه های ما شامل نمی شود یعنی دولت ساخته نشده است. هر زیرساخت خاصی داشته باشد و از ما انتظار دارد که صندوق فروشگاهی را به Let’s make this terminals مجهز کنیم. نمونه دیگر شهرهای صنعتی است که روزی تصمیم گرفته می شود که تولیدکنندگان در این فواصل فعالیت کنند و از معافیت مالیاتی برخوردار شوند و پس از ایجاد این شهرها هزاران مقررات روزانه و دست و پاگیر و ارزیابی فاصله بر آنها اعمال شود. از مدل زمینی گرفته تا مدل هوایی و بالعکس. در حال حاضر شهرک هایی وجود دارد که 50 درصد آن شامل مالیات است و نیمی دیگر مالیات نمی پردازند.


عضو کارگروه مالیاتی کانون کارآفرینان ایران در خصوص پیامدهای این مشکلات برای کارگران گفت: نرخ سرمایه گذاری تا 6 ماه گذشته صفر بود اما اکنون این نرخ روند نزولی را آغاز کرده است. یعنی استهلاک و سرمایه گذاری در کشور یکی بود اما اکنون هزینه های استهلاک بیشتر شده و سرمایه گذاری ها منفی شده است. وقتی در کشور سرمایه گذاری نمی شود باید منتظر افزایش نرخ بیکاری باشیم. متاسفانه در حال حاضر روند کوچک سازی شهرهای صنعتی سرعت گرفته است.


وی در پایان گفت: در شرایطی که اقتصاد کشور در وضعیت باثبات و مناسبی نیست و امنیت شغلی تعداد قابل توجهی از ایرانیان همواره در خطر است، دولت می تواند با تسهیل گری مانعی را از پای تولیدکنندگان بردارد. ما شاهد افزایش ظرفیت تولید هستیم، ما این واحدها هستیم، اما وزارت اقتصاد اصلاحیه مشابهی را به اشتباه مطرح کرده است و بدون شک بسیاری از شرکت های تولیدی به مرحله ورشکستگی یا تعطیلی مشاغل نزدیک می شوند.


مشوق های مالیاتی سلاح های دو لبه هستند


حسن صادقی (رئیس اتحادیه ایثارگران کار) وی با اشاره به موضوع حذف مشوق های مالیاتی بر اساس اصلاحیه ماده 132 قانون مالیات های کشور گفت: به نظر می رسد این طرح نیز مانند بسیاری از طرح های دیگر بر اساس طرح تحقیق تفصیلی هنوز مطرح نشده است. زیرا دولت از یک سو به دلیل محدودیت های مالی و همچنین کمبود منابع در بحث مالیاتی در این زمینه حق تعدیل ماده 132 قانون مالیات ها را دارد و از سوی دیگر کارفرمایان نیز می توانند در اجرای این طرح آسیب ببینند.


وی با بیان اینکه معمولاً در اقتصادهایی که ساختار قانونی و نظارتی دقیقی ندارند، مشوق های مختلف از جمله مشوق های مالیاتی دو طرفه است و افزود: آثار معافیت مالیاتی بر کارگاه هایی که در شعاع 120 کیلومتری شهرها حرکت می کنند یا تولید می کنند. ادامه آنها در مناطق محروم و ویژه اقتصادی، شامل مبالغ بسیار قابل توجهی است که از یک سو درآمد مالیاتی قابل توجهی را برای دولت به همراه دارد و از سوی دیگر فشاری مضاعف برای واحدهای تولیدی کوچک مشکل دار محسوب می شود.


صادقی با تاکید بر اینکه «دولت قبلا این مشوق ها را برای ایجاد اشتغال مولد و بهبود شرایط سرمایه گذاری ارائه می کرد»، تصریح کرد: اما اکنون شرایطی پیش آمده که دولت پشت کرده است. این مشکل بدین معناست که دولت از این طریق (معافیت های مالیاتی) به این اهداف مانند افزایش جذب سرمایه گذاری و بهبود اشتغال در شرکت های مشمول معافیت مالیاتی دست نیافته است. بی اثر بودن این ماده قبل از اصلاحیه و ناکارآمدی بسته مشوق مالیاتی معمولاً باعث می شود که دولت ها به تصمیمات خود بازگردند.


یکی از اعضای هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: مشکلات ساختاری، مدیریتی و نظارتی داریم که اکنون دولت بخشی از آن را در چشم کارفرمایان و واحدهای تولیدی و تجاری می بیند. ضرب المثلی داریم که می گوید قیصریه را نباید برای دستمال آتش زد.


وی افزود: طبیعی است که دولت به دلیل موارد تخلف از سوی برخی افراد غیر مشروع یا افراد غیرمشروعی که از قوانین و مشوق ها سوء استفاده می کنند، کارفرما را از انجام کارهایی از این قبیل باز دارد. مجازی. در مناطق محروم، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با فاصله زیاد از کلانشهر و عقد قرارداد تصنعی با یک نهاد خارجی «برای درخواست معافیت مالیاتی باید مورد توجه قرار گیرد، اما نباید با اصل حمایت‌ها یا معافیت‌ها و مشوق‌ها مخالفت کرد. برای وجود تخلف اما ساختارهایی که منجر به تخلف در کشور می شود باید اصلاح شود.


رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: طبق ارزیابی های انجام شده معافیت های مالیاتی از طرف خارجی توانسته اند مقداری سرمایه گذاری خارجی را به کشور جذب کنند اما در این زمینه مشکل داریم.


قائم مقام دبیرکل خانه کار ضمن اشاره به موفقیت چین در سیال کردن نیروی کار و سرمایه به لطف سیاست های مالی، گفت: متاسفانه ایران بسترهای لازم برای حمایت مالی از بخش تولید را ندارد. انتظار دولت ایران از واحدهای اقتصادی مشمول معافیت اقتصادی این است که شرایط سرمایه گذاری و اشتغال قابل قبولی را ایجاد کنند، اما از آنجایی که اقتصاد ایران نمی تواند یک سیستم بسته باشد و نیاز به ارتباط با دنیا دارد، بسیاری از فرصت های تجاری مسدود شده است. ضعف واحدهای تولیدی در دستیابی به اهداف دولت در زمینه اشتغال و سرمایه گذاری.


صادقی در پایان گفت: به نظر می رسد دولت قبل از اجرای این گونه طرح های اصلاحی ابتدا باید فضای کسب و کار و تجاری واحدهای تولیدی را بهبود بخشد و کاهش معافیت های مالیاتی واحدهای غیرتولیدی را در اولویت قرار دهد، سپس با تحقیقات مالی دقیق و اصلاح آن اقدام کند. از اقدامات عجولانه و بحرانی خودداری کنید.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید