نگرانی زلزله زدگان هرمزگانی از معدود سازه های وعده داده شده توسط بنیاد مسکن/یک مسئول: در حال رایزنی برای افزایش متراژ زمین هستیم.


نگرانی زلزله زدگان هرمزگانی از معدود سازه های وعده داده شده توسط بنیاد مسکن/یک مسئول: در حال رایزنی برای افزایش متراژ زمین هستیم.

نماینده هرمزگان در شورای عالی استان ها با تاکید بر اینکه هنوز برخی از روستاهای مناطق زلزله زده این استان تخلیه نشده اند، گفت: زلزله زدگان نگران تسهیلات وعده داده شده توسط بنیاد مسکن هستند.


عبدالله فراز در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: برای تسریع آواربرداری در مناطق زلزله زده به ماشین آلات سنگین تری نیاز است و امیدوارم مسئولان فکری عاجل کنند.


وی ادامه داد: بنیاد مسکن در روستای سایه خوش ساخت خانه های تخریب شده را آغاز کرده است اما مردم از 60 متر زمینی که از سوی بنیاد مسکن برای ساخت خانه هایشان در نظر گرفته شده ناراضی هستند. در این راستا رایزنی هایی برای در نظر گرفتن قطعات 80 تا 90 متری برای ساخت و ساز در حال انجام است.


عضو شورای عالی استان ها گفت: برق مناطق زلزله زده تقریبا وصل شده و اقداماتی برای اتصال لوله های آب آسیب دیده برای تعمیر لوله های شکسته و وصل آب این مناطق در حال انجام است.


فراز افزود: هنوز تعداد کانکس مورد نیاز برای زلزله زدگان ارسال نشده است. و برخی از زلزله زدگان که خانه هایشان به طور کامل ویران شده است، هنوز کانکس دریافت نکرده اند و در چادرهای امدادی به سر می برند.


وی بیان کرد: برخی از زلزله زدگان که خانه هایشان در اثر زلزله تخریب نشده و معیشتشان به طور کامل تخریب نشده است از آنها به ویژه وسایل سرمایشی استفاده می کنند. این در حالی است که اکثر خانه های تخریب شده در روستاهای زلزله زده از نظر وسایل سرمایشی مشکل دارند. تعدادی یخچال و فریزر از سوی خیرین و دولت برای آنها ارسال شد.


یکی از اعضای شورای عالی استان ها گفت: حدود 23 روستا در استان هرمز گان بر اثر زلزله آسیب دیدند که از این تعداد 5 روستا با جمعیت حدود 700 خانوار به طور کامل تخریب و موجودات زنده آنها به طور کامل زیر آوار مانده است. 18 روستای دیگر بین 40 تا 60 درصد تخریب شده و احتمالاً برخی از ساکنان این روستاها بدون وسایل سرمایشی باقی مانده اند.


6


نماینده هرمزگان در شورای عالی استان ها افزود: در حال حاضر موضوعی که اهالی 18 روستای زلزله زده بین 40 تا 60 درصد آسیب دیده اند این است که همه نگاه ها به تخریب 5 روستا است و این عزیزان در حال بحث هستند. کمک به فراموش کردن به عنوان مثال روستای کنخ یکی از نزدیک ترین روستاها به سایه خوش است که کانون زلزله بوده و منازل این روستا بین 40 تا 60 درصد آسیب دیده و آواربرداری در این روستا انجام نشده است. بقیه روستاها کولر و کانکس برای زلزله زدگان این مناطق ارسال نشد و فقط چادر در اختیار این زلزله زدگان قرار گرفت.


فراز گفت: در 18 روستای دیگر منازل مسکونی را تخریب کرده ایم اما هنوز لینکی به این روستاها ارسال نشده است. در حال حاضر تمام توجهات معطوف به تخریب 5 روستای صدر صدر است. اما در این روستاها خانه های آسیب دیده زیادی وجود دارد که هنوز پاکسازی نشده اند. این روستاها را فراموش نکنید.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع تاسیسات لرزه نگاری اشاره کرد و گفت: سعی کنیم بافت روستایی این مناطق تغییر نکند چرا که شعار حفظ روستاها به همان شکلی است که بودند. وقتی دولت زمین 60 متری و سازه 250 میلیون تومانی در نظر می گیرد. این مشکل با شعاری که می دهند چندان همخوانی ندارد. اما با همان وامی که در نظر گرفته اند نمی توان خانه های روستایی 60 متری ساخت. انتظار مردم این است که سازه های بیشتری در نظر گرفته شود تا بتوانند خانه های خود را بازسازی کنند.


عضو شورای عالی استان ها گفت: برای بازپرداخت تسهیلات باید این نکته را هم در نظر بگیرند که اکثر مردم مناطق زلزله زده هرمزگان بیکار و از نظر مالی بسیار ضعیف هستند. این افراد یا کارگران فصلی کشاورزی هستند یا کارگران ساختمانی در ساختمان. برخی ماهیگیران سنتی هستند که برای امرار معاش به دریا نگاه می کنند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید