نیروهای آمریکایی باید هر چه سریعتر از کل منطقه از جمله سوریه خارج شوند


نیروهای آمریکایی باید هر چه سریعتر از کل منطقه از جمله سوریه خارج شوند

رئیس جمهور بر لزوم حفظ تمامیت و تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ملی و استقلال جمهوری عربی سوریه و تعیین سرنوشت این کشور تنها در دستان مردم آن از طریق گفت و گوی سوری-سوری و بدون دخالت خارجی تاکید کرد. آنها اصول اساسی و تغییر ناپذیر مشترک کشورهایی که روند آستانه را در این زمینه تضمین می کنند، می دانستند.


به گزارش ایلنا، سیدابراهیم رئیسی شامگاه سه شنبه در آغاز هفتمین اجلاس سران ضامنان روند آستانه در سالن اجلاس سران، اظهار داشت: حضور غیرقانونی نیروهای اشغالگر رژیم آمریکا به عاملی بی‌ثبات کننده برای کشور تبدیل شده است. سوریه و منطقه با افزایش پایگاه های نظامی غیرقانونی، آمریکا منابع طبیعی به ویژه نفت سوریه را غارت می کند و تاکید می کنم که لازم است هر چه سریعتر نیروهای این کشور از کل منطقه از جمله سوریه خارج شوند.


متن کامل سخنان رئیس جمهور در این جلسه به شرح زیر است؛


نام خداوند بخشنده


الحمدلله رب العالمین رضی الله عنه


ابتدا از روسای جمهور محترم جناب آقای پوتین رئیس جمهور محترم کشور دوست روسیه و آقای اردوغان رئیس جمهور محترم کشور دوست و برادر ترکیه تشکر و قدردانی می نمایم. با پذيرفتن دعوت جمهوري اسلامي ايران و شركت در هفتمين اجلاس كشورهاي تضمين كننده با حضور آستانه.


روند آستانه به عنوان چارچوبی برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه به نتایج خوبی دست یافته است


من معتقدم که روند آستانه به عنوان چارچوبی موفق برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه، نتایج بسیار خوبی به دست آورده است و حفظ و توسعه آن وظیفه سه کشور دوست و همسایه ما به عنوان ضامن آن است.


اول، من می خواهم اصول اساسی و تغییر ناپذیری را که ما در مسئله سوریه مشترک هستیم، یعنی لزوم حفظ تمامیت و تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ملی و استقلال جمهوری عربی سوریه و تعیین سرنوشت این کشور برجسته کنم. این کشور تنها از طریق گفتگوهای سوری-سوری و بدون دخالت خارجی در دست مردم آن است


امروز با گذشت حدود 11 سال از آغاز بحران سوریه، جمهوری اسلامی ایران همچنان بر این باور است که تنها راه حل بحران سوریه، سیاسی است و اقدام نظامی نه تنها مؤثر نیست، بلکه اوضاع را بدتر خواهد کرد.


ما همه شهدای مبارزه با تروریسم را گرامی می داریم و در رأس آنها سردار سپهبد قاسم سلیمانی قرار دارد.


در گذشته، به عنوان ضامن روند آستانه، همواره از راه حل سیاسی در چارچوب توافقات حاصل شده از جمله انجام مذاکرات قانون اساسی سوریه حمایت کرده ایم و بر عزم خود برای مبارزه با تروریسم در اشکال مختلف آن در سراسر جهان تاکید کرده ایم. منطقه از جمله سوریه و ما همچنان معتقدیم عزم رهبران کشورهای تضمین کننده روند آستانه، پیشبرد توافقات گذشته است.


این روزها ما با افتخار از مبارزه با تروریسم صحبت می کنیم، جایی که در این راه فداکاری های زیادی انجام شده است، به نظر من باید یاد و احترام همه شهدای مبارزه با تروریسم و ​​در رأس آنها شهید است. سپهبد قاسم سلیمانی.


ضمن محکوم کردن هرگونه تحریم، اعلام می‌کنیم که به حمایت قوی‌تر از سوریه ادامه خواهیم داد


در حال حاضر ما در حال برگزاری اجلاس روند آستانه هستیم که تحریم های یکجانبه به ویژه آمریکا فشار بیشتری بر مردم سوریه وارد کرد و امکان زندگی عادی را از آنها سلب کرد و برای همه روشن شد که طرف هایی که شکست خوردند. ناامن کردن آنها و بی ثباتی در سوریه برای رسیدن به اهداف سیاسی خود، اکنون با روش های دیگر و با سیاست تحریم و فشار سعی در برآوردن خواسته های نامشروع آنها دارند.


تحریم‌های یکجانبه و تروریسم اقتصادی ناقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت کشورها است و جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت هرگونه تحریم علیه ملت‌ها به‌ویژه ملت سوریه، اعلام می‌کند که با قدرت بیشتر به حمایت از مردم و دولت سوریه ادامه خواهد داد.


مشروط کردن کمک های بشردوستانه به دستیابی به اهداف سیاسی، روند حل و فصل مسائل سوریه را مختل می کند.


موضوع آوارگان سوری و آوارگان داخلی موضوع بسیار مهمی است و کشورهای منطقه و جامعه جهانی باید به پناهجویان کمک کنند تا به خانه های خود بازگردند. ما به خوبی از مشکلات و نگرانی های همسایگان سوریه در این زمینه آگاه هستیم و از همه تلاش ها و ابتکارات در این زمینه حمایت می کنیم.


ما معتقدیم تبعیت کردن کمک های بشردوستانه در راستای تحقق اهداف سیاسی برخی کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی این روند را مختل می کند و در این راستا خواستار توجه و اقدام جدی جامعه جهانی هستیم.


تجربه نشان داده است که نقض تمامیت ارضی سوریه کمکی به برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم نمی کند


تنها راه برقراری ثبات و امنیت در مرزهای سوریه با کشورهای همسایه، حضور مقتدرانه ارتش این کشور در مرزها و همکاری با دولت های همسایه است. تجارب متعدد نشان داده است که نقض تمامیت ارضی سوریه کمکی به برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم نکرده است، بنابراین احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه اصیل تخلف ناپذیر است.


سوریه متحد و مستقل بدون حضور غیرقانونی خارجی نه تنها برای مردم این کشور پس از سال‌ها رنج به ارمغان می‌آورد، بلکه به ثبات و امنیت همسایگانش نیز کمک می‌کند. حضور غیرقانونی نیروهای اشغالگر رژیم آمریکا به عاملی بی‌ثبات‌کننده برای سوریه و منطقه تبدیل شده است. آمریکا ضمن افزایش پایگاه‌های نظامی غیرقانونی خود، منابع طبیعی به‌ویژه نفت سوریه را غارت می‌کند و تاکید می‌کنم که لازم است هر چه سریع‌تر نیروهای این کشور از کل منطقه از جمله سوریه خارج شوند.


پیامدهای ایجاد بی ثباتی و تهدید صلح و امنیت در منطقه و جهان بر دوش رژیم صهیونیستی خواهد بود.


همچنین افزایش وسعت تهاجمات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و هدف قرار دادن زیرساخت های اساسی این کشور از جمله فرودگاه ها و بنادر را به شدت محکوم می کنیم. بر همگان روشن شده است که این رژیم بقای خود را به تجاوز و ناامنی در منطقه ما مرتبط کرده است و اینگونه اقدامات همراه با اشغال منطقه جولان نقض حاکمیت کشور سوریه و عامل بی ثباتی است. و تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی که البته پیامدهای آن گریبانگیر این رژیم اشغالگر خواهد شد.


شورای امنیت سازمان ملل متحد و دبیرکل محترم باید قبل از اینکه تجاوزات رژیم صهیونیستی به یک معضل امنیتی جدی تبدیل شود به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.


در پایان امیدوارم در این جلسه تصمیمات مفید و سازنده ای اتخاذ شود که در سایه آن شاهد تداوم و تقویت روند صلح در سوریه و شادی پایدار برای مردم شریف آن باشیم.


از توجه شما صمیمانه تشکر می کنم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید