هاآرتص از پشت صحنه تلاش های اسرائیل برای «جلوگیری از از سرگیری توافق هسته ای» می گوید.


هاآرتص از پشت صحنه تلاش های اسرائیل می گوید

رسانه های صهیونیستی هاآرتص در گزارشی مدعی شدند با گذشت زمان احتمال شکست مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی افزایش می یابد و می گویند: با این حال اسرائیل به تلاش های خود برای مقابله با این مذاکرات ادامه می دهد.


به گزارش ایلنا، رسانه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی با اشاره به تلاش های پشت پرده این رژیم برای احیای برجام نوشت: برای مقامات اسرائیلی مشخص نیست که آیا درخواست ایران برای بستن پرونده تحقیقاتی آژانس منجر به شکست می شود یا خیر. مذاکرات توافق هسته ای جدید یا نه.


در این گزارش یکی از مقامات دولتی اسرائیل که مدعی اطلاع از جزئیات این مذاکرات بود، گفت: اگرچه به نظر می رسد این توافق در حال شکست است، اما تا اعلام شکست آن فاصله زیادی باقی است. طرف‌های زیادی به این توافق علاقه‌مند هستند و سعی می‌کنند در آینده این توافقنامه را از سر بگیرند.»


هاآرتص به نقل از یک مقام آگاه با پیشنهادی بی اساس اعلام کرد: ایران مدام از به تعویق انداختن مذاکرات به عنوان یک تاکتیک استفاده می کند و تاکید این کشور بر بستن تحقیقات آژانس حتی اگر منجر به شکست کامل مذاکرات نشود، امکان پذیر است. منجر به تعویق بیشتر آن شود.


این رسانه صهیونیستی با اعتراف به شکست های رژیم در جریان مذاکرات برای احیای برجام نوشت: با این حال اسرائیل همچنان در تلاش است تا از به نتیجه رسیدن این توافق جلوگیری کند. انتظار می رود دیوید بانیا، رئیس موساد، در جریان سفر روز دوشنبه خود به واشنگتن، این موضوع را با مقامات ارشد دولت آمریکا در میان بگذارد.


هاآرتص در بخشی دیگر از گزارش خود، بدون اشاره به عدم نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای رژیم و مخالفت وی با هرگونه بازرسی از زرادخانه‌های این رژیم، بر رویکرد واحد خود تاکید کرد و گفت: مقامات آمریکایی به صراحت اعلام کرده‌اند که تحقیقات آژانس را متوقف خواهند کرد. که به موضوعی محوری در مذاکرات تبدیل شده است، به خطر نخواهد افتاد. پذیرش درخواست ایران برای توقف تحقیقات توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند به ناکارآمدی توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت‌های نیروگاه‌های هسته‌ای در سراسر جهان منجر شود.


در بخشی دیگر از گزارش این رسانه صهیونیستی با استناد به اظهارات یکی دیگر از منابع دولتی اسرائیل آمده است: به تعویق افتادن توافق تا انتخابات میان دوره ای آمریکا در راستای منافع اسرائیل بوده و هدف مهمی تلقی می شود. برای اسرائیل اگر جمهوری‌خواهان اکثریت کرسی‌های کنگره را به دست آورند، تصویب این توافق برای دولت بایدن دشوارتر خواهد بود. عامل دیگری که منجر به مخالفت دولت آمریکا با این توافق شده است، استفاده روسیه از لغو تحریم ها علیه ایران برای دور زدن تحریم های خود است.


هاآرتص در نهایت اعتراف کرد که رژیم نگران روابط نزدیک تهران و مسکو است و نوشت: اسرائیل نیز نگران گرم شدن روابط امنیتی ایران و روسیه است. توافق ایران و روسیه برای فروش پهپادهای ایرانی به مسکو و احتمال بهره برداری ایران از بحران روسیه به دلیل تحریم های بین المللی و خرید سامانه پدافند هوایی اس-400 (نسخه پیشرفته تر اس-300) از جمله نگرانی های اسرائیل


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید