هتلی بین زمین و آسمان/ بهشت ​​تا زمانی که بازسازی نشود اجازه فعالیت ندارد/ گروهی میراث هتل را بررسی می کنند


هتلی بین زمین و آسمان /


به گزارش خبرنگار ایلنا، در آن لحظه بر اساس نظرات مختلف کارشناسی و کارشناسی گفته شد که «سازه در بسیاری از نقاط دچار مشکل شده است. به خصوص در تیرهای سقف و در بسیاری از قسمت ها به دلیل گرمای زیاد، بتن شلیک شده است و همه اینها نشان می دهد که ساختمان در طبقه منفی دوم فشار زیادی را تحمل کرده است.


مالک هتل آسمان ظرف مدت 10 روز مستنداتی مبنی بر مناسب سازی این ملک ارائه کرد، اما سازمان نظام مهندسی نقشه های ساخت و ساز ارائه شده توسط مالک هتل آسمان در آن زمان و طبق گزارش های اولیه را تایید نکرد.


مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس در آن لحظه به تشکیل کارگروه فنی برای بررسی مقاومت ساختمان هتل اشاره کرد و هدف آن را ثابت و قوی برای تبدیل شدن به هتل یا مرکز پذیرایی دانست.


تخریب حذف شد. مقاوم سازی در دستور کار قرار گرفت


در گزارش نهایی کمیته کارشناسان استحکام سازه هتل آسمان که در مرداد 1377 منتشر شد؛ کمیته فنی تخریب سازه را مستثنی کردند و اعلام کردند که خطر جدی ناپایداری سازه رفع شد و پس از آن بر اساس بند دوازدهم ماده 15 درجه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ها، کمیسیون تخصصی با دستور قضایی تشکیل شد که در 19 مرداد ماه با حضور در محل، وضعیت هتل را در محل بررسی کردند.


در بخشی از نتیجه کمیسیون کارشناسی آمده است: «از بررسی اولیه نقشه ها مشخص شد که ساختمان در حال ساخت هتل آسمان ترکیبی از فولاد و بتن است و به منظور جلوگیری از آسیب های پیشرونده، خنک کردن ستون‌ها از همان ابتدا به عنوان یک اقدام کلیدی در دستور کار قرار گرفت. ; در حال حاضر لازم است عملیات موقت ایمن سازی و تثبیت سازه ساختمان هتل انجام شود تا مشاور بتواند وارد پروژه شود.


مالک هتل آسمان نیز تیرماه امسال در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرد: پس از آتش سوزی هتل، کمیته فنی آتش نشانی با حضور بالغ بر 10 دستگاه ذی صلاح در استانداری تشکیل و اعلام شد که با توجه به نوع سازه و دفترچه محاسبات، سازه دارای استحکام پایداری است و تنها از نظر تنظیم قسمت هایی از سازه که در معرض آتش سوزی قرار گرفته اند، یک شرکت آتش نشانی باید بررسی و آزمایشات لازم را از روی آن انجام دهد. ادامه قرارداد با شرکت تازند.


2148466


نقشه هتل تایید نشده است


مدیرکل دفتر فنی، حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس در هفته گذشته با اشاره به گزارش های ارائه شده از سوی سازمان نظام مهندسی، گفت: طرح های ساخت و ساز ارائه شده از سوی مالک هتل آسمان تایید نشده و این طرح ها تا این مرحله رتبه بندی نهایی قابل قبول نیست.


امیرحسین جمشیدی معتقد است مالک بدون هماهنگی با نظام مهندسی و سازمان شهرداری، ساخت و ساز را انجام داده است. از این رو در ماه های اخیر جلسات متعددی تشکیل شده و مالک موظف شده تا نقشه های ساختمانی را برای تصویب به سازمان نظام مهندسی ارائه کند.


بر اساس گزارش سازمان نظام مهندسی، طرح های ایمنی و ارتقای این هتل تایید نشده و این طرح ها تا این مرحله به عنوان تایید نهایی قابل قبول نیستند.


سایر تصمیمات در صورت عدم امکان بازسازی هتل


معاون عمرانی استانداری فارس گفت: مقرر شد مالک هتل آسمان، تعدیل و ارزیابی طرح موجود را به گروهی از مشاوران از جمله شهر شیراز، سازمان نظام مهندسی، استانداری، آتش نشانی واگذار کند. بخش ارائه طرح مشاور باید توسط این افراد و نمایندگان آنها بررسی شود.


محمود رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه در حال حاضر مشاوران منتخب مالک طرح اولیه را به نمایندگان موسسات مذکور ارائه کرده اند، افزود: در حال حاضر گروهی که مسئولیت بررسی این طرح را برعهده دارد، ایراداتی پیدا کرده و اصلاحات را ارائه کرده است. به مشاور و هتلدار باید بر این اساس مقاوم سازی شود.


وی با بیان اینکه اگر مالک هتل آسمان به توصیه های گروه منتخب و کنترل عمل کند و مقاوم سازی را انجام دهد، شهرداری طبق قانون مجوز ادامه فعالیت هتلداری را صادر می کند و به این نتیجه می رسد که امکان مقاوم سازی هتل آسمان وجود ندارد. ، تصمیمات دیگری اتخاذ خواهد شد.


معاون عمرانی استانداری فارس با تاکید بر اینکه در حال حاضر مالک هتل آسمان باید طرح مقاوم سازی را در اسرع وقت اصلاح کند و مجدداً آن را برگرداند، تصریح کرد: به طور قطع مقاوم سازی یکی از وظایف هتلدار است و اگر مالک توصیه های قبلی را رعایت نمی کند ادامه هتل آسمان مشکلی نخواهد داشت.


رضایی با بیان اینکه از گروهی نیز برای بررسی حریم میراث این هتل درخواست شده است، ادامه داد: مطمئناً اگر حریم هتل در چارچوب قوانین نباشد باید اقدامات دیگری انجام شود.


وی مقاوم سازی ناشی از آتش سوزی، ایمن سازی و صدور مجوز برای تعداد طبقات را بخشی از مشکلاتی است که مانع فعالیت هتل آسمان شده است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید