هرگاه اتفاقی رخ می دهد، متنی را کپی می کنند و بارها و بارها همان راه حل را می دهند / پخش باید بحث های شبکه چهار را گسترش دهد و تغییرات را بپذیرد.


هرگاه اتفاقی رخ می دهد، متنی را کپی می کنند و بارها و بارها همان راه حل را می دهند / پخش باید بحث های شبکه چهار را گسترش دهد و تغییرات را بپذیرد.


محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، درباره برخی تریبون هایی که با ادبیات و تحلیل های غلط خشم مردم را تشدید کرده است، گفت: دوستان از دیرباز این دغدغه را داشتند. درست است که قانون اساسی در سال 1958 تصویب شد، اما ببینید ارتباطات در آن زمان در جهان چگونه بود. اوایل انقلاب دو شبکه یک و دو داشتیم که به آنها شبکه آموزشی هم می گفتند. این دو شبکه از دو تا یازده شب پخش می کنند اما امروز 31 شبکه تلویزیونی داریم.


وی افزود: اما ما با تعجب نگاه می کنیم، با وجود ارتباطات گسترده در دنیا، هیچ پیشرفتی در ابن حوزه نداشته ایم. در اصل 44 که به بحث صدا و سیما می پرداخت، نتوانستیم انحصارات صدا و سیما را از بین ببریم و هر روز محدودتر می شدیم. متاسفانه امروز یک اصلاح طلب نمی تواند بیاید و در صدا و سیما صحبت کند، ما به سمت یک انحصار پیچیده رفته ایم و به تدریج اساتید و دانشجویان دیگر نمی توانند در صدا و سیما صحبت کنند. اخبار ما از احزاب اصلاح طلب خبر مثبتی نمی دهد. فقط در دوره انتخاباتی به آنها فرصت داده می شود که به صورت محدود و از سر ناچاری نظر خود را بیان کنند. ائمه جمعه ۱۵۰ شهر و نمایندگان مجلس همگی اصولگرا هستند. این انحصارها ادامه پیدا کرد و امثال رائفی پورها به رادیو تبدیل شدند.


میرلوحی افزود: مشکل بسیار عمیق شده و برخی حتی به این گلایه ها توجه نمی کنند. همان افرادی که اخیراً به کانال 4 دعوت شده بودند، عموماً از دانشگاه اخراج شده و سپس به کشور بازگردانده شدند. رویکرد بعضی از آقایان این است که اگر کسی خلاف حرفش حرفی بزند کاملا مخالفت می کنند. در روزهای اخیر که وزیر کشور گزارش خود را منتشر کرد، حامیان زیادی وجود داشت که همه مخالف افکار عمومی بودند. پس از آن معاون وزیر کشور که قرار است سیاستمدار باشد و جامعه را به آرامش برساند، قوه قضائیه را به موضوعی بودن تهدید کرد.


وی تصریح کرد: کدام یک از این افراد تجربه سیاسی دارند؟ در نتیجه به زخم خود نمک می ریزند و متوجه اتفاقات جامعه نمی شوند و چشم بر واقعیت جامعه می بندند. هر چه بگوییم از انقلاب چهل سال پیش فضا عوض شده و تکنولوژی امروز نسبت به چهل سال پیش تغییر کرده است، به این حرف ها توجه نکنید. این جماعت بیست سال است که نظر خود را تغییر نداده و اتفاقات سال های 2008 و 2008 را تنها محصول کار آمریکا می داند. هر وقت این اتفاقات رخ می دهد، انگار متنی را کپی می کنند، به دست این افراد می دهند و همان راه حل های مکرر را ارائه می دهند.


میرلوحی در پاسخ به این سوال که رسالت صدا و سیما در این اتفاقات چیست و چه راهکاری برای ایجاد رویکرد متفاوت در این چرخه پیشنهاد می کنید، گفت: ایران از چند لایه تشکیل شده است. در یک خانواده، مادر، پدر و فرزندان متفاوت فکر می کنند: ایران، در چنین پهنه وسیعی، قطعاً شامل افراد مختلف با افکار متفاوت است. در هیچ کجای دنیا چنین انحصار رسانه ای وجود ندارد که راه را بر روی حامیان معتدل خود ببندد. در شورای پنجم تهران اصلاح طلبان تریبون نداشتند. این برخورد با شوراها، سازمان های مردم نهاد و هنرمندان منصفانه نیست.


وی افزود: بنابراین تا زمانی که یک نفر چند هوادار پیدا کند از او می خواهند که به جای آنها صحبت کند. مثل همان رفتاری که برای عادل فردوسی پور پیش آمد. مثلاً همان اتفاقی که اخیراً در شبکه 4 افتاد گسترش پیدا کند و شروع به پذیرش تغییرات کنند. مملکت متکثر است، ما افراد مختلف داریم، موافق و مخالف حجاب اجباری داریم، چرا این افراد را پنهان می کنیم؟ بعد می گویند مردم به شبکه های خارجی پناه می برند. واتس اپ و تلگرام و اینستاگرام را قطع کردند. در کجای دنیا چنین شبکه هایی را می بینید؟ مردم حق انتخاب دارند. شما حق ندارید از خانه و اتاق خواب گرفته تا محله های مردم جایی پرسه بزنید. خداوند به پیغمبرش می گوید که اگر دمدمی مزاج باشی مردم از اطرافت پراکنده می شوند. آن نرمی امروز کجا رفت؟


میرلوحی گفت: متاسفانه امروز در دام عدم شناخت و برنامه ریزی افتاده ایم و برخی از آقایان همان مونولوگ قدیمی و فرسوده را تکرار می کنند. این سردرگمی در نظرات نیز قابل مشاهده است. گفتی ما متحد می شویم و همه امور اصلاح می شود. چرا تا الان چیزی درست نشده؟


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید