هفته سیزدهم بارداری چگونه خواهد بود؟ + راهنمای وضعیت مادر و جنین


برای سفر به هفته سیزدهم بارداری آماده اید؟! صادقانه بگویم، شاید گذراندن یک هفته دیگر از بارداری 42 هفته ای، برگ جدیدی از 9 ماه زندگی کاملا متفاوت با دنیایی از علائم خاص و حتی غیرمنتظره باشد. فکر نمی کنید قرار ملاقات با یک ماما باهوش و همیشه در دسترس می تواند این سفر را برای شما متفاوت کند؟!

وارد اپلیکیشن شوید

با کلیک بر روی دکمه بالا می توانید این کار را انجام دهید اپلیکیشن Mint را به صورت رایگان دانلود کنید پس از انتخاب قسمت “من باردار هستم” بر اساس هفته سیزدهم بارداری خود، اطلاعاتی در مورد وضعیت مادر و جنین، رژیم غذایی ویژه بارداری و سایر نکات ضروری دریافت خواهید کرد.

در هفته 13 چه اطلاعات جدیدی دریافت خواهم کرد؟

در هفته 13 چه اطلاعات جدیدی دریافت خواهم کرد؟

وقتی درج می شود هفته سیزدهم بارداری یعنی سه ماهه اول بارداری را به سلامت پشت سر گذاشته اید و وارد ماه چهارم شده اید. می توان گفت سه ماه اول بارداری ترس ها و استرس های خاص خود را دارد، به محض اینکه او در سلامت کامل به پایان برسد، آرامش عجیبی به شما دست خواهد داد. همین الان ظاهر شما نشان می دهد که در آینده ای نزدیک فرشته کوچکی خواهید داشت. در حال حاضر، وقتی به خود نگاه می کنید، بیش از هر زمان دیگری باور می کنید که یک موجود زنده در درون شما شکل می گیرد. شاید در صبح هفته ششم بارداری دیگر حالت تهوع و استفراغ وجود نداشته باشد. اکنون کمی احساس آرامش خواهید کرد، زیرا شرایط خود را درک کرده و با آن سازگار شده اید.

در هفته سیزدهم بارداری طول جنین به حدود 7 سانتی متر و وزن 25 گرم می رسد. در این مدت اندام های متعددی در بدن او رشد کرده و با سونوگرافی به راحتی قابل تشخیص هستند. سر او بیش از هر چیز دیگری جلب توجه خواهد کرد. استخوان های دست و پا شروع به تشکیل و رشد خواهند کرد. جفت نیز به خوبی رشد کرده است و از تغذیه جنین مراقبت می کند. با رشد جفت، تولید هورمون کنترل می شود و بنابراین بسیاری از مادران احساس بیماری و استفراغ نخواهند کرد.

در این مرحله اندام های شکمی مانند معده و روده کوچک که تاکنون در داخل بند ناف قرار داشتند به شکم جنین منتقل می شوند. تارهای صوتی جنین نیز در حال رشد هستند. در این هفته گوش ها و چشم ها به خوبی در موقعیت اصلی خود دیده می شوند. سیستم گردش خون نیز بهبود یافته و سموم را از بدن جنین خارج می کند. شاید در این لحظه متوجه شوید که فرشته کوچک شما دختر است یا پسر.

وضعیت مادر در هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری، رحم به سمت بالا حرکت می کند، بنابراین فشار آن به مثانه کاهش می یابد. این باعث می شود که تکرر ادرار را کمتر تجربه کنید. به طور کلی در این زمان بدن مادر آرامش بیشتری خواهد داشت. تغییرات هورمونی باعث خستگی و بی حالی در هفته های اول بارداری می شود. با این حال، با بزرگتر شدن شکم، احتمالاً علائم کشش در این ناحیه را تجربه خواهید کرد. این ترک ها در قفسه سینه و باسن نیز دیده خواهند شد. ترشح هورمون باعث بزرگ شدن سینه ها و آماده شدن آنها برای شیردهی می شود. جالب است بدانید که آغوز در سه ماهه دوم بارداری در بدن مادر تشکیل می شود. آغوز به آغوز یا اولین شیری اطلاق می شود که از سینه مادر خارج می شود.

در هفته سیزدهم بارداری با چه علائمی مواجه خواهید شد؟

از شایع ترین علائم در این زمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای کاهش این عارضه بهتر است از خوردن غذاهای چرب و تند پرهیز کنید. همچنین در دوران بارداری سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید و در عین حال در هر وعده غذایی کمتر از آنها استفاده کنید. در دوران بارداری، فعالیت عضلات فوقانی شکم کاهش می یابد، به همین دلیل اسید معده به سمت قسمت بالایی دستگاه گوارش حرکت می کند. این باعث سوزش در قفسه سینه و حتی درد در پشت بدن می شود.

بسیاری از زنان در ماه اول و هفته های اولیه بارداری با این مشکل مواجه می شوند. در واقع باید گفت تغییرات هورمونی باعث این مشکل خواهد شد. برای کاهش علائم، بهتر است در طول روز از مایعات کافی استفاده کنید و همزمان به فیبر در رژیم غذایی بیشتر توجه کنید. با مصرف میوه ها و سبزیجات تازه می توانید وضعیت خود را تا حد زیادی بهبود بخشید.

در این زمان، احتمالاً با ترشحات شیری و بوی ملایمی از واژن مواجه خواهید شد. این نشان دهنده سلامت شما و جنین است. این ترشحات توسط هورمون استروژن ایجاد می شود و از عفونت دهانه رحم در دوران بارداری جلوگیری می کند.

ترشحات واژن

این هفته ترشحات شفاف تا شیری به نام لکورا خواهید داشت که احتمالاً افزایش می یابد. دلیل این ترشح جالب است: لکورا از دهانه واژن و کانال تولد نوزاد در برابر عفونت و التهاب محافظت می کند. اگر مقدار آن زیاد است، باید نوار بهداشتی روزانه را انتخاب کنید.

تغییر در میل جنسی

نوسانات میل جنسی گاهی در دوران بارداری کاملاً طبیعی است و فقط شما را شامل نمی شود و همسرتان نیز ممکن است در شرایط خاص شما تغییراتی در میل جنسی خود داشته باشد.

اگر بارداری ایمن و سالم را تجربه می کنید و هر دوی شما میل جنسی خوبی دارید، نگران نباشید و از رابطه خود لذت ببرید. آیا نگران سلامت نوزاد و جنین هستید؟ جای او امن است و در مایع آمنیوتیک از او مراقبت می کند. رحم و کیسه آمنیوتیک از جنین محافظت می کنند.

اگر نگران رابطه جنسی هستید، با ماما صحبت کنید و از او سؤال کنید. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هرگونه مشکل در دوران بارداری، ماما به شما توصیه می کند که رابطه جنسی کمتری داشته باشید یا تا بعد از زایمان رابطه نداشته باشید. تشخیص احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس یکی از دلایل عدم رابطه جنسی است.

آیا می توان در هفته سیزدهم بارداری رابطه جنسی داشت؟

بسیاری از زنان در این دوران حس جنسی بیشتری دارند. رابطه جنسی در دوران بارداری باید بر اساس شرایط مادر و جنین انجام شود. اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، رابطه جنسی بی خطر است، البته باید ملاحظاتی از سوی زوجین رعایت شود. برای این منظور، بهتر است از یک پزشک متخصص راهنمایی روشن و واضح دریافت کنید. کوچکترین بی توجهی می تواند تجربه ای تلخ را برای شما رقم بزند.

چه آزمایشاتی در هفته سیزدهم بارداری انجام می شود؟

آزمایش ها و غربالگری ها در دوران بارداری برای بررسی سلامت مادر و جنین انجام می شود که هر کدام باید در زمان تعیین شده انجام شود. آزمایش خون غربالگری سه ماهه اول بارداری یکی از این آزمایشات است. اگر هنوز این کار را نکرده اید، هفته سیزدهم بارداری آخرین مهلت شما برای انجام این کار است. سونوگرافی NT و نمونه برداری از پرزهای جفت از دیگر آزمایشاتی است که در این زمان قابل انجام است.

نکات مهم در سه ماهه دوم بارداری

این هفته باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

ورزش در بارداری

شما ورزش می کنید پس اصلا آن را ترک نکنید! اما اگر فعالیت بدنی منظمی ندارید، باید بگوییم که می توانید با راهنمایی ماما یک برنامه ورزشی سبک برنامه ریزی کنید. شنا، پیاده روی یا یوگا در دوران بارداری کمک زیادی می کند.

با حفظ فرم بدنی و ماهیچه های بدن خود، چه در شش ماه باقی مانده تا روز زایمان و چه چند ماه پس از تولد نوزاد، می توانید بر میزان استرس طبیعی وارد شده بر بدن غلبه کنید.

اگر بخشی از تمرینات شکمی شما شامل خوابیدن به پشت است، باید در دوران بارداری تغییراتی در این قسمت ایجاد کنید. زیرا رحم بزرگ شما در این موقعیت از بدن فشار بیشتری به رگ های خونی وارد می کند و خون با فشار کمتری به قلب شما باز می گردد. از ماما بخواهید که شما را برای بهترین جلسه تمرینی این هفته راهنمایی کند.

در روزهای تمرین، توصیه می کنیم زمان بیشتری را صرف تقویت عضلات لگن خود کنید. مزیت تقویت این ناحیه بهبود کنترل مثانه و افزایش حمایت از اندام های لگنی (مثانه، رحم، روده کوچک و راست روده) است.

انتخاب ورزش کگل یکی از انتخاب های هوشمندانه است. با انقباض و آزادسازی عضلات لگن و واژن می توانید اثرات طولانی مدت آن را مشاهده کنید. ناگفته نماند که انجام این تمرین را می توان سه بار با جمع کردن و رها کردن عضلات و یا تکرار مداوم این حرکت در طول روز انجام داد.

بچه داره میاد!

بسیاری از مادران آینده دوست دارند بارداری خود را در این هفته به دوستان و خانواده خود اعلام کنند. البته بهتر است در همین زمان بارداری خود را عمومی کنید، زیرا خطر سقط جنین از بین شما و جنین از بین رفته و وارد سه ماهه دوم شده اید. پس انتخاب با شماست که این خبر هیجان انگیز را در اینستاگرام یا با یک تماس تلفنی ساده اعلام کنید!

البته می توانید در این مورد با همسرتان مشورت کنید و راه های جذاب تری برای غافلگیری اطرافیان پیدا کنید. قطعا بهتر و لذت بخش است که به صورت تیمی عمل کنید و با برنامه پیش بروید و تمام احساسات شما را در نقش مادر و پدر آینده یکدست و زیبا نشان دهد. پس برای رویارویی با دنیایی از احساسات آماده شوید. آنها حتما از شنیدن این خبر به وجد خواهند آمد و حتی ممکن است اشک شوق بریزند.

مرخصی زایمان

خوب، اکنون زمان آن است که برای درخواست مرخصی زایمان برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. مدیریت این شرایط کار ساده ای است. می توانید با مدیریت محل کار خود جلسه ای داشته باشید و ضمن اعلام خبر خوب مامان شدن در آینده، در مورد زمان و مدت مرخصی زایمان خود با آنها صحبت کنید. مرخصی زایمان شما شامل 10 هفته مرخصی است که به طور قانونی می توانید از آن استفاده کنید.

در طول جلسه می توانید موارد زیر را با کارفرما یا رئیس شرکت در میان بگذارید:

چه نوع مرخصی زایمان می توانید بگیرید؟

زمان شروع را ترک کنید

زمان بازگشت از تعطیلات است

گزینه های شما برای پس از بازگشت، از جمله تغییر موقعیت شغلی

اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، فوراً به متخصص زنان مراجعه کنید. جلسات بارداری، آزمایش های معمول بارداری و زمان زایمان باید در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که از هفته 13 تا 28 بارداری، جلسات شما احتمالا هر 4 تا 5 هفته یکبار برگزار می شود.

آخرین کلمه

بارداریت رو رسما اعلام کردی؟ خوب این عالی است! در این هفته و معمولاً در سه ماهه دوم بارداری، می توانید با اطمینان خبر خوب مادر شدن را اعلام کنید زیرا خطر سقط جنین بعد از سه ماهه اول کاهش می یابد. البته ناگفته نماند که اینکه چه زمانی می خواهید این خبر را اعلام کنید کاملا به شما بستگی دارد.

اگر شما یک مادر شاغل هستید، بهترین زمان برای درخواست مرخصی زایمان و اطلاع دادن به رئیستان در هفته سیزدهم بارداری است. بنابراین، می‌توانید برای انتشار اخبار و افرادی که باید با وضعیت جدید خود به‌روزرسانی شوند، برنامه‌ریزی کنید.

با اطلاع دادن به نزدیک ترین همکاران خود می توانید از آنها بخواهید در غیاب شما برخی از وظایف شما را بر عهده بگیرند. بنابراین در هفته سیزدهم بارداری پس از اطلاع از خبر مادر شدن باید منتظر شادی جمعی باشید!

منبع: نوازش، تربیت فرزندان

دیدگاهتان را بنویسید