هفته ششم بارداری و تمام نکاتی که باید بدانید


در هفته ششم بارداری، طول جنین حدود 3-6 میلی متر است. در این هفته اندام های جنین مانند دست ها، گوش ها و پاها در حال شکل گیری هستند و مغز، ریه ها و سایر اندام های جنین نیز در حال رشد هستند. لایه نازکی از پوست در نوزاد ایجاد شده و ضربان قلب او قابل تشخیص است.

وارد اپلیکیشن شوید

با اپلیکیشن نعنا تا هفته ششم بارداری سفر کنید

با اپلیکیشن نعنا تا هفته ششم بارداری سفر کنید

در این دوران ممکن است مادر باردار علائمی مانند حالت تهوع به خصوص در هنگام صبح، تکرر ادرار، خستگی، احساساتی بودن و تحریک پذیری بیش از حد، یبوست و … را تجربه کند. بنابراین لازم است خانم های باردار به نکات خاصی از هفته ششم بارداری توجه کنند تا بتوانند بارداری سالمی را تجربه کنند و نوزادی سالم به دنیا بیاورند. در این مقاله نکاتی را که خانم های باردار در هفته ششم بارداری باید به آن ها توجه کنند را ارائه می دهیم.

مراقبت های بارداری آغاز می شود

اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، باید در اسرع وقت با یک ماما معاینه شوید. ماما موارد زیر را برای شما ارزیابی خواهد کرد:

  • تنظیم برخی آزمایشات روتین، از جمله آزمایش خون، برای تایید بارداری
  • زمان تقریبی تحویل را آماده کنید
  • معاینات عمومی سلامت
  • در مورد گزینه های مراقبت از بارداری با شما صحبت کنید
  • گزینه های مراقبت بیشتری را در سایر مراکز درمانی بررسی کنید و همچنین محلی که می خواهید زایمان کنید را انتخاب کنید
  • بر اساس سن، سابقه و حاملگی های قبلی، آزمایش های اضافی یا اسکن سونوگرافی اولیه را تجویز کنید

زنان باردار می خواهند دوران بارداری خود را با افرادی بگذرانند که تجربیات مشابهی دارند. ماماها می توانند چنین انجمن ها یا گروه هایی را به آنها معرفی کنند تا در مورد مراقبت های بارداری و سایر مسائل بیشتر بدانند.

قرار ملاقات با پزشک متخصص قبل از تولد نوزاد

یکی از نکات مهم و قابل توجه در دوران بارداری، مراقبت های پزشکی و بهداشتی مربوط به این دوران است. به طوری که در صورت وجود هر گونه مشکل در وضعیت جسمانی مادر یا نوزاد، سریعاً قابل تشخیص و رفع آن باشد. بنابراین لازم است خانم های باردار قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت کنند. برخی از پزشکان اولین نوبت قبل از بارداری را در هفته ششم بارداری می گذارند و برخی دیگر آن را به هفته هشتم منتقل می کنند.

مصرف مولتی ویتامین در هفته ششم بارداری

برخی از زنان باردار در چند هفته اول پس از تشکیل جنین و شروع علائم بارداری هنوز مصرف ویتامین ها را شروع نکرده اند. بنابراین لازم است مصرف ویتامین های دوران بارداری زیر نظر پزشک در هفته ششم بارداری آغاز شود. همچنین پزشک متخصص حتما مکمل هایی را توصیه می کند که دارای ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز شما در این هفته باشند. بنابراین مکمل های توصیه شده توسط پزشک را جدی بگیرید تا خود و فرزندتان دچار مشکل نشوید.

از سیگار کشیدن اکیدا خودداری کنید

یکی از موادی که بر سلامت جنین تاثیر می گذارد سیگار است. سیگار کشیدن نیز خطر سقط جنین را افزایش می دهد. سیگار کشیدن همچنین بسیاری از عوارض بارداری را افزایش می دهد و با خطراتی مانند سلامت نامناسب نوزاد در بدو تولد یا وزن کم هنگام تولد همراه است. بنابراین، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قبلاً سیگار می کشیدید، با پزشک خود صحبت کنید و به خاطر سلامتی فرزندتان آن را ترک کنید.

هیچ مقدار الکل ننوشید

نوشیدن الکل اثرات زیادی بر بدن دارد. عوارض این نوشیدنی برای زنان باردار بسیار مهمتر و خطرناکتر است. از عوارض این نوشیدنی برای زنان باردار می توان به اختلال طیف الکل جنینی یا FASD اشاره کرد. این عامل باعث می شود تا برخی از ویژگی های غیرعادی در صورت کودک شکل بگیرد و یا با بزرگ شدن با ناتوانی یادگیری او همراه باشد یا سلامت نوزاد را به خطر بیندازد. بنابراین در دوران بارداری و به خصوص در هفته های اول مانند هفته ششم بارداری باید از مصرف الکل خودداری کرد. در این هفته نباید مقداری الکل مصرف کرد.

رعایت رژیم غذایی مناسب در هفته ششم بارداری ضروری است

رعایت رژیم غذایی در هفته ششم بارداری

رعایت رژیم غذایی در هفته ششم بارداری

در دوران بارداری به خصوص در هفته های اول، زنان باردار باید به تغذیه و مواد غذایی مصرفی خود توجه ویژه ای داشته باشند. در این زمان زنان باردار باید از مواد غذایی مغذی و سالم، خوب پخته و برای سلامت و رشد جنین و سلامت خود استفاده کنند.

نوشیدن آب کافی در هفته ششم بارداری ضروری است

در دوران بارداری، زنان باید مراقب باشند تا بدن خود را هیدراته نگه دارند. بنابراین باید بین 8 تا 12 لیوان آب در روز بنوشند. کمبود آب در بدن با عوارضی همراه است که در زنان باردار به طور فزاینده ای خطرناک است. برخی از زنان پس از نوشیدن آب در هفته ششم بارداری احساس تهوع می کنند. بنابراین برای رهایی از این حالت می توانند از آبلیمو استفاده کرده و مقداری از آن را در لیوان آب خود بچکانند. بوی لیمو در کاهش حالت تهوع آنها موثر است.

در هفته ششم بارداری و زمانی که خسته هستید ورزش نکنید

برای خانم های باردار ورزش طبق توصیه پزشک بسیار مناسب است و می توانند ورزش های ملایم و کم شدت زیادی انجام دهند. اما اگر در حال حاضر احساس خستگی می کنید، نیازی به ورزش نیست. بدن زنان باردار برای آماده سازی و رشد کودک سخت کار می کند و برای بهبودی نیاز به زمان دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله بدنسازی در بارداری را بخوانید.

رشد اندام های کودک

رویان خیلی شبیه بچه نیست، اما در همان زندگی کوچک ماجراهای زیادی در حال رخ دادن است! ناگفته نماند که قلب نوزاد هنوز در حال رشد است و این اولین عضوی است که باید به خوبی کار کند. در هفته ششم بارداری، ضربان قلب کودک شروع می شود. لوله عصبی این هفته بسته می شود. این لوله برای تشکیل مغز و نخاع نوزاد ساخته شده است.

علائم شایع این هفته

ظاهراً هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما داستان های مختلفی در درون شما جریان دارد! هورمون های بارداری در این هفته بیشتر نشان داده می شوند.

فراموش نکنید که علائم بارداری غیرقابل پیش بینی هستند. برخی ممکن است بیشتر از این علائم را تجربه کنند، اما برخی دیگر ممکن است علائم خفیف یا نه چندان قابل توجهی داشته باشند. آنها می توانند در طول روز ظاهر شوند یا می توانند بیایند و بروند. در هر صورت، مطمئناً شما را نگران می کنند. بنابراین، اگر سوال یا ابهامی دارید، حتما با ماما در میان بگذارید.

خیلی خستم

خستگی یک اتفاق طبیعی در اوایل بارداری است. هورمون های بارداری، به خصوص پروژسترون، شما را خسته می کند. بدن شما بیش از حد تلاش می کند و این تلاش برای تنظیم و نظارت بر تمام تغییرات فیزیکی و احساسی شما باعث کاهش انرژی در طول روز می شود.

بیماری صبحگاهی

تقریبا 80 درصد از مادران باردار در سه ماهه اول بارداری دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند. این حالت ناخوشایند معده در واقع همان حالت تهوع صبحگاهی است. اما باید اضافه کرد که برای بسیاری از زنان باردار هر روز در ساعات مختلف یک ناراحتی است.

باید اضافه کنیم که علت تهوع صبحگاهی نامشخص است، اما افزایش هورمون های بارداری HCG ممکن است دلیل اصلی باشد.

2-3 هفته پس از لقاح، حدود شش هفته پس از شروع بارداری، زمانی است که حالت تهوع بارداری شروع می شود. / یک ماما

تکرر ادرار

زیاد خوشحال نباش زیرا فقط حالت تهوع و استفراغ نیست که شما را بیمار می کند و شما را به دستشویی می فرستد! این هفته هفته سفرهای مداوم به دستشویی و تکرر ادرار است.

در طول رگبار، میزان پمپاژ خون از قلب 30-50٪ در دقیقه افزایش می یابد. با افزایش میزان گردش خون در بدن، کلیه ها بازده بیشتری پیدا می کنند و این وضعیت باعث ادرار می شود.

منبع: verywellfamily

دیدگاهتان را بنویسید