هفته نهم بارداری + راهنمای علائم و وضعیت مادر و جنین


زنان باردار در هفته نهم بارداری با تغییرات جدیدی در بدن خود مواجه می شوند و برخی از تغییرات هفته های قبل تشدید می شود. از جمله این تغییرات می توان به هوس غذایی یا بیزاری از غذا اشاره کرد. از سوی دیگر، زنان باردار در هفته نهم بارداری، خلق و خوی نوسانی را تجربه می کنند و در بسیاری از موارد غیرقابل پیش بینی می شوند.

وارد اپلیکیشن شوید

اپلیکیشن فوق العاده سلامت زنان نعناع با هدف حل بخشی مهم از نگرانی های مادران باردار در قسمت بارداری با نمایش چرخه بارداری هفته به هفته طراحی شده است.

چه تجربیاتی در هفته نهم بارداری خواهید داشت!

چه تجربیاتی در هفته نهم بارداری خواهید داشت!

در این هفته نوزاد در حال رشد است و قسمت های اصلی بدن او مانند بازوها، انگشتان پا، پلک ها و گوش ها در حال رشد هستند. جنین در هفته نهم بارداری به اندازه یک انگور یا یک زیتون است. از طرفی در این هفته نوزاد بیشتر از قبل فعال است، با وجود اینکه مادر هنوز حرکات او را حس نمی کند. ضربان قلب نوزاد در هفته نهم بارداری از طریق سونوگرافی نیز قابل تشخیص است.

در هفته نهم بارداری نیز لازم است به نکاتی توجه شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

بدن کودک شما

او اکنون تمام اعضای مهم بدنش از جمله آرنج و زانو را دارد. در مورد صورت نوزاد باید اضافه کنیم که لب بالا، بینی و پلک ها شکل گرفته اند. می توانید نوک انگشتان را ببینید!

رشد جنین در هفته نهم بارداری

در این هفته چه تغییراتی در رشد کودک خود خواهید دید؟ با هم بخوانیم:

دندان و جوانه زدن آن

ده دندان ریز در هر ردیف از لثه های کودک شروع به رشد می کنند (این 10 دندان به نام دندان شیری شناخته می شوند و همان 20 دندانی هستند که در نهایت در کودکی می ریزند).

تا زمانی که کودک شما به 4 یا 7 ماهگی برسد، این دانه های مروارید شکل مانند دندان های اول رشد کرده و منفجر می شوند.

قلب کودک

چهار دهلیز قلب او تشکیل شده است. اگر انتظار دارید در سونوگرافی یک صدای ممتد و ممتد از قلب انسان بشنوید، شگفتی در انتظار شماست!

بسیاری از والدینی که تجربه شنیدن ضربان قلب جنین را داشته اند، آن را با تاختن گله اسب مقایسه کرده اند. دلیل این قدرت و سرعت این است که ضربان قلب جنین نزدیک به دو برابر ضربان قلب است.

زن و شوهر وارد میدان می شوند!

بدن مادر آینده نه تنها مسئول مراقبت از جنین است، بلکه عضو دیگری نیز ظاهر می شود. جفت جنینی این عضو به رحم می چسبد و از طریق بند ناف به جنین متصل می شود.

جفت در این هفته به اندازه کافی رشد کرده است و می تواند مسئولیت مهم تولید هورمون هایی را که به رشد کودک کمک می کنند را بر عهده بگیرد. در اواخر بارداری طول جفت حدود 22 سانتی متر با ضخامت دو سانتی متر است که خیلی شبیه کلوچه نیست!

جفت جنین در هفته نهم بارداری وارد میدان می شود!

جفت جنین در هفته نهم بارداری وارد میدان می شود!

برخی از مادران بعد از زایمان جفت نوزاد را می خورند. اگرچه وجود مزیت جفتی اثبات نشده است.

هفته نهم بارداری چند ماه است؟

تبریک ما را بپذیرید! شما سه ماهه باردار هستید.

علائم بارداری در سه ماهه اول

برای تجربه علائم زیر در این هفته آماده شوید:

اشتهای زیاد

آیا در این هفته چنین تجربه ای داشته اید؟ تغییرات هورمونی در دوران بارداری تاثیر زیادی بر طعم و بو دارد. به گفته برخی کارشناسان، اشتهای مادر برای خوردن برخی غذاها با نیاز بدن او به این مواد مرتبط است. اما برخی دیگر معتقدند که این اشتها را نمی توان به سادگی توضیح داد.

اگر اشتهای زیادی برای خوردن دارید، به خودتان رحم نکنید، بلکه تعادل را نیز رعایت کنید. اما توجه داشته باشید که اگر تمایل به خوردن چیزهای غیرقابل خوردن (گل و هر ماده غیر طبیعی دیگر) دارید، باید به ماما اطلاع دهید.

سوء تغذیه

ممکن است ناگهان به خود بیایید و متوجه شوید که از خوردن غذاهایی که دوست داشتید متنفر هستید. چنین بی میلی می تواند نتیجه افزایش سریع سطح استروژن در خون باشد. بی میلی به خوردن غذاهایی مانند گوشت، تخم مرغ، لبنیات، غذاهای تند، غذاهای تند و قهوه شایع تر است.

مراقبت های بارداری را انجام دهید

برخی از زنان باردار تا این هفته مراقبت های پزشکی و بهداشتی لازم را دریافت نکرده اند، بنابراین انجام این کار ضروری است. زنان باردار هنگام ملاقات با پزشک باید گزارش کاملی از وضعیت جسمانی خود به پزشک متخصص ارائه دهند و وضعیت نوزاد را بررسی کنند. همچنین پزشک مراقبت های بارداری در هفته نهم بارداری، رژیم غذایی صحیح و انجام فعالیت های بدنی و ورزشی لازم را توصیه می کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله بدنسازی در بارداری را بخوانید.

خیلی احساس خستگی میکنم!

این خستگی زیاد نه تنها به دلیل صرف انرژی زیاد برای رشد جنین است، بلکه روند بارداری باعث بد خوابی مادر و ایجاد حالت تهوع، گرگرفتگی و تکرر ادرار می شود. بنابراین هر زمان که می توانید چرت بزنید. همچنین خرید بالش بارداری مناسب این روزهای خسته را فراموش نکنید.

استفاده از پروتئین ها و کربوهیدرات ها را در هفته نهم بارداری فراموش نکنید

در هفته های اول بارداری و به خصوص در هفته نهم بارداری، بسیاری از زنان باردار دچار حالت تهوع به خصوص حالت تهوع صبحگاهی می شوند و این امر توجه به رژیم غذایی و خوردن غذاهای مقوی را برای آنها سخت و دردناک می کند، اما همچنان این مشکل وجود دارد. رژیم غذایی صحیح آنها ضروری است. در این هفته، آنها باید سعی کنند وعده های غذایی و میان وعده های خود را سرشار از پروتئین و کربوهیدرات کنند تا انرژی بدنشان تامین شود. آنها همچنین باید آب بیشتری بنوشند تا بدن خود را هیدراته نگه دارند. نوشیدن آب مخصوصا برای خانم هایی که حالت تهوع صبحگاهی دارند و آب زیادی از بدن خود از دست می دهند ضروری است.

ترک سیگار در هفته نهم بارداری ضروری است

در دوران بارداری سیگار را ترک کنید

در دوران بارداری سیگار را ترک کنید

برخی از زنان باردار عادت به کشیدن سیگار دارند و ترک سیگار در هفته نهم بارداری ضروری است. همچنین در صورت استفاده از مواد حاوی نیکوتین، مصرف آن را قطع کنند. مصرف دخانیات در دوران بارداری به خصوص در هفته های اول بسیار خطرناک بوده و آسیب های جبران ناپذیری به جنین وارد می کند. از جمله آسیب هایی که سیگار می تواند برای جنین ایجاد کند می توان به سقط جنین، مشکلات جفت، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، خطر لخته شدن خون، نقص قلبی، شکاف لب و سایر ناهنجاری های تولد اشاره کرد.

در هفته نهم بارداری غذای خام نخورید

زنان باردار باید از خوردن غذای خام یا خام در دوران بارداری خودداری کنند. در این زمینه باید از خوردن گوشت، تخم مرغ و ماهی نیم پز پرهیز کرد.

از مصرف ماهی با جیوه در هفته نهم بارداری خودداری کنید

خانم های باردار باید مراقب باشند از مصرف ماهی های حاوی جیوه زیاد خودداری کنند. در این دوره مصرف ماهی هایی مانند اره ماهی، کوسه ماهی، ماهی خال مخالی نیز باید ممنوع شود. زنان باردار می توانند به جای این نوع ماهی از ماهی های کم جیوه استفاده کنند.

مصرف میوه و سبزیجات و مکمل ها طبق دستور پزشک

خانم های باردار باید به اندازه کافی از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنند اما حتما قبل از مصرف این مواد را به خوبی بشویید. از سوی دیگر، انواع مکمل های غذایی و دارویی می تواند برای زنان باردار موثر باشد، اما زنان باردار نباید این مکمل ها را به تنهایی و بدون نسخه استفاده کنند. برای استفاده از مکمل ها از جمله اسید فولیک باید به پزشک مراجعه کرده و سپس آن را مصرف کنید.

در هفته نهم بارداری اما حتما مصرف نوشیدنی های کافئین دار خود را محدود کنید و بیش از یک یا دو لیوان از این نوشیدنی ها را در طول روز مصرف نکنید.

مصرف مولتی ویتامین ها طبق دستور پزشک

یکی از مکمل های دارویی که برای زنان باردار توصیه می شود، مولتی ویتامین دوران بارداری است که حاوی موادی مانند DHA و EPA است. اما مصرف این مولتی ویتامین حتما باید با نظر پزشک انجام شود.

نوشیدن الکل را متوقف کنید.

در دوران بارداری و به خصوص در هفته های اول باید از مصرف هر گونه ماده مضر برای جنین از جمله الکل و مشتقات آن خودداری شود. نوشیدن الکل در این دوران منجر به سقط جنین، مرده زایی، اختلالات طیف الکل و … می شود. منجر می شود

در هفته نهم بارداری ورزش باید با نظر پزشک یا مربی انجام شود.

ورزش های سبک را می توان در این مدت انجام داد، اما برای جلوگیری از هرگونه فشار به جنین، ابتدا باید با پزشک یا مربی مشورت کنید.

پایان بخش: برخی از علائم هشدار دهنده که باید جدی گرفته شوند

کمردرد، خونریزی یا لکه بینی واژینال و خارش مداوم از جمله علائم بارداری هستند که نباید آنها را نادیده بگیرید. فراموش نکنید که به محض مشاهده یا بروز علائم نگران کننده به ماما اطلاع دهید.

منبع: babycenter

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید