هفته هشتم بارداری و تمام نکاتی که باید بدانید


وقتی صحبت از آن می شود هفته هشتم بارداری یعنی دو ماه از بارداری شما گذشته و وارد ماه سوم می شوید. در این لحظه تغییراتی را در خود خواهید دید و احساس خواهید کرد. این به دلیل تغییرات هورمونی و رشد جنین رخ می دهد.

وارد اپلیکیشن شوید

چقدر این هفته را می شناسید؟ اگر علاقه مند به سفر به دنیای شگفت انگیز بارداری هستید، می توانید با دانلود رایگان اپلیکیشن نعنا، در چرخه بارداری خود سفری داشته باشید و هفته به هفته بارداری خود را پیگیری کنید.

پایش هفته هشتم بارداری با استفاده از نعناع

پایش هفته هشتم بارداری با استفاده از نعناع

رشد نوزاد در هفته هشتم بارداری

در این هفته، دست ها و پاهای او به صورت انگشتان دست و پا در آمده اند و بازوهای او قادر به واکنش در ناحیه آرنج و مچ هستند.

در این زمان رنگدانه های چشم شروع به تشکیل می کنند و اندام تناسلی کاملتر می شوند. البته ناگفته نماند که هنوز برای تعیین جنسیت نوزاد زود است.

البته این ویژگی های بیرونی تنها چیزهایی نیستند که رشد می کنند، اندام های داخلی نیز شکل می گیرند. با تشکیل دستگاه گوارش و روده ها، این اندام های داخلی به بند ناف فشار وارد می کنند و به همین دلیل فضای کافی در ناحیه شکم نوزاد وجود ندارد. در این مرحله اول، روده مسئول انتقال مدفوع از بدن نوزاد پس از تولد است.

یک ماه دیگر که فضای کافی در شکم نوزاد وجود دارد، روده ها از بند ناف خارج شده و به ناحیه شکم باز می گردند.

اندازه جنین در سه ماهه اول بارداری

جنین راه زیادی را طی کرده است و به زودی رشدش تسریع خواهد شد. جنین به اندازه یک تمشک است که از سر تا پا کمتر از یک اینچ است.

مادر در هفته هشتم بارداری با چه تغییراتی مواجه می شود؟

اکثر زنان باردار در هفته هشتم بارداری دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند. این همچنین می تواند باعث بی حالی و ضعف بدن شود. به همین دلیل توصیه می شود در طول روز از مایعات کافی استفاده کنید. این به طور موثر از کم آبی جلوگیری می کند. البته باید سعی کنید به تدریج از مایعات استفاده کنید. نوشیدن مایعات زیاد در مدت زمان کوتاه نه تنها کمکی به شما نمی کند، بلکه وضعیت را بدتر می کند.

برای جلوگیری از حالت تهوع، بهتر است تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و در هر وعده غذای کمتری مصرف کنید. این مشکل معمولا در پایان ماه سوم برطرف می شود.

در این هفته مادر بیش از هر زمان دیگری به بو و طعم غذایی که ویار نام دارد حساس می شود. شاید تا به حال این مشکل را به طور جدی نداشته باشید، اما دوباره متوجه آن می شوید یا شدت آن بیشتر می شود. این طبیعی است و برای رفع آن نباید هیچ دارویی مصرف کنید، فقط باید صبر کنید تا زمان بگذرد. البته باید بدانید که Viar در برخی موارد می تواند غیر طبیعی باشد. در این صورت احتمالاً نشان دهنده کمبود مواد معدنی و ویتامین ها در بدن است.

درباره سایر علائم بیشتر بدانید:

اسهالسیستم گوارش شما ممکن است حساس تر از همیشه شود. توصیه می کنیم عادات غذایی سالم داشته باشید و آب کافی بنوشید. اگر اسهال بیش از 24 ساعت طول کشید، حتما به ماما اطلاع دهید. یا اگر با علائم دیگری همراه است از داروهای ضد اسهال یا هر داروی دیگری که ماما هنوز از آن مطلع نیست استفاده نکنید.

در هفته هشتم بارداری با اسهال و حالت تهوع مبارزه کنید!

در هفته هشتم بارداری با اسهال و حالت تهوع مبارزه کنید!

تکرر ادرار– آره! سفرهای حمام شما ادامه دارد. در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه آخر باید زندگی کنید و این وضعیت را تحمل کنید. با رشد جنین و بزرگتر شدن رحم، فشار روی مثانه چند برابر می شود و سفرهای شما به توالت بیشتر می شود.

گرفتگی شکماین علامت به رشد مداوم رحم شما مربوط می شود. اگر گرفتگی شدید است، بهتر است ماما را در جریان بگذارید تا بتواند به شما راهنمایی کند تا به وضعیت شما کمک کند.

لکه بینی نورلکه بینی (چند قطره خون در هر زمان معین) یک اتفاق طبیعی است. با این حال، اگر در این مورد نگران هستید، با ماما صحبت کنید، به خصوص اگر خونریزی شما شدید است.

خیلی خستم– فراموش نکنید که سطح هورمون پروژسترون شما در حال افزایش است، به این معنی که در بیشتر مواقع بیشتر از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد. پس به خودتان سخت نگیرید و هر وقت فرصت کردید برای یک چرت کوتاه آماده شوید. مهم نیست کجاست. شما به فضایی آرام و آرام نیاز دارید تا بدن و ذهن خود را آرام کنید.

با این خستگی باید به بدن خود گوش دهید و به خود سخت نگیرید.

اختلال خواب– تغییرات در سطوح هورمونی، ناراحتی و تکرر ادرار در اغلب موارد باعث اختلال در روال خواب شما می شود. پس بهتر است کمی موسیقی سبک گوش کنید یا کتاب بخوانید. البته باید این دومی را انجام دهید به شرطی که هوشیار باشید و احساس خواب آلودگی نکنید.

همچنین نباید گفت که می توانید قبل از خواب یک لیوان شیر گرم بنوشید یا از حمام آب گرم لذت ببرید. باید اضافه کنیم که برخی از خانم ها با دراز کشیدن به پهلوی چپ احساس خوبی دارند زیرا گردش خون را بهبود می بخشد.

آیا در هفته هشتم بارداری از درد شکم رنج می برید؟

در هفته هشتم بارداری نیز احساس بی خوابی خواهید کرد. این باعث می شود در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی کنید. در موارد شدید، پزشک معمولا سعی می کند به مادر کمک کند.

همچنین ممکن است درد شکمی مشابه دردهای قاعدگی را تجربه کنید. این به دلیل رشد جنین اتفاق خواهد افتاد. این دردها به اندازه و اندازه رحم مربوط می شود. نگران نباشید و سعی کنید بدون استرس استراحت کنید. برخی از زنان نیز از درد پهلو شکایت دارند. البته با کمترین درد به پزشک خود اطلاع دهید.

با تغییر اندازه رحم، احساس خواهید کرد که کمر شما بزرگ شده است. به همین دلیل بهتر است هنگام نشستن از کوسن های کوچک برای پر کردن گودی پشت استفاده کنید. هنگام خواب بالش های کوچک زیر زانوهای خود قرار دهید.

آیا خونریزی در این هفته خطرناک است؟

در سه ماهه اول بارداری، خطر سقط جنین بیشتر است.

در سه ماهه اول بارداری، خطر سقط جنین بیشتر است.

دردهای خفیف در هفته هشتم بارداری نباید مشکل ساز باشد، اما در صورت تشدید درد، لکه بینی و خونریزی باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرد. بروز درد و خونریزی در چنین شرایطی ممکن است به دلیل بروز مشکلات زیر باشد:

خطر عفونت ادراری از هفته 6 تا 24 بارداری بسیار زیاد است. بنابراین، در صورت مشاهده علائم کوچکتر در این ناحیه، حتما آن را دنبال کنید. عفونت به طور قابل توجهی برای مادر و جنین خطرناک خواهد بود.

علائم سقط جنین چیست؟

اول از همه باید بدانید که هر نوع خونریزی سقط جنین محسوب نمی شود. به طور کلی سقط جنین می تواند با علائم زیر همراه باشد:

  • کمردرد که می تواند خفیف یا شدید باشد.
  • دید شدید
  • انقباضات شکمی
  • درد شدید شکم
  • خونریزی شدید از واژن
  • تخلیه مایعات و بافت ها از واژن

در هفته هشتم بارداری چه غذاهایی بخوریم؟

سعی کنید به اندازه کافی از میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این مواد دارای فیبر کافی هستند و علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد مغذی بدن، تاثیر مثبتی بر سیستم گوارش خواهند داشت. بسیاری از زنان در ماه های اولیه بارداری یبوست را تجربه می کنند، بنابراین سیستم گوارشی بهتر کار می کند. علاوه بر این، مصرف فیبر از ابتلای کودک به آسم جلوگیری می کند.

برای تهیه غذاهای گوشتی حتماً آنها را کامل بپزید، از مصرف گوشت های آبدار و نیمه پخته خودداری کنید، زیرا مصرف آنها احتمال عفونت را افزایش می دهد.

در هفته هشتم بعد از خوردن مقداری غذا احساس سیری خواهید کرد. برای حفظ سلامتی خود و جنین حتما تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید.

غذاهای فرآوری شده، فوری، کنسرو شده و پرچرب را انتخاب نکنید. نوشیدنی های مصنوعی را فراموش کنید، آنها به میزان قابل توجهی قند بالایی دارند.

پایان بخش: تعیین جنسیت در سه ماهه اول

که در هفته هشتم بارداریباید منتظر شنیدن صدای قلب فرزندتان باشید. در این هفته جنین خیلی کوچکتر از آن است که بتواند جنسیتش را تشخیص دهد. در این زمان، جنین حدود 16 میلی متر است. زنده و متحرک است، اما شما آن را احساس نخواهید کرد. برای این منظور باید تا هفته شانزدهم بارداری صبر کرد.

منبع: نوازش

دیدگاهتان را بنویسید