هوشنگ ابتهاج; بیوگرافی و آثار ماندگار


در مرداد 1401 کشورمان یکی از شاعران برجسته خود به نام هوشنگ ابتهاج ملقب به سایه را از دست داد، شاعری که غزلیات نو و لطیفش سال ها دل بسیاری از مردم شعر دوست را به دست آورده بود، شاعری که در دوران خود ده ها دفتر شعر از خود به جای گذاشت. زندگی پربار . در این مقاله نگاهی می اندازیم به زندگی هوشنگ ابتهاج و به معرفی آثار برجسته ای که از او بر جای مانده و یا درباره او نوشته شده است می پردازیم.


سالهای جوانی

امیرهوشنگ ابطحاج ملقب به سایه در سال 1306 در رشت به دنیا آمد، پدرش از چهره های شناخته شده و مدتی رئیس بیمارستان پورسینای رشت بود. ابتهاج تحصیلات ابتدایی خود را در رشت گذراند اما برای تحصیل در دبیرستان به تهران اعزام شد. نوجوان ابتهاج اگرچه چندان اهل مطالعه نبود اما ذوق هنری و علاقه زیادی به فراگیری مهارت داشت. به عنوان مثال اولین شعرهایش را با عنوان «اولین ترانه ها» در همین دوران و زمانی که تنها 19 سال داشت منتشر کرد. او همچنین نقاشی، مجسمه سازی، گلدوزی، گلدوزی و نواختن ویولن را آموخت.

سایه در اوایل جوانی عاشق دختری ارمنی به نام گالیا بود. این عشق همراه با حال و هوای سیاسی آن زمان، زمینه ساز سرودن اشعار عاشقانه از جمله شعر «آهو است گالیا» شد.

هوشنگ ابتهاج پس از تحصیل به حلقه شاعران پیوست و با افرادی چون شهریار، سیاوش کسرایی، احمد شاملو، سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد و اخوان ثالث آشنا و معاشرت کرد. وی علاوه بر عضویت در کانون نویسندگان ایران، در سال 1330 به همراه برخی از شاعران معاصر خود انجمن ادبی «شمع سوخته» را تأسیس کرد. او در کنار فعالیت های ادبی، دغدغه های سیاسی و اجتماعی نیز داشت و با برخی از اعضای حزب توده می نشست و می نشست.

شعرها را به یادگار بخوانید

یکی از نقاط عطف زندگی سایه، شعرخوانی او در حافظه در سال 1346 در جشن هنر شیراز بود. در این جشن مردم از شنیدن غزل های عاشقانه او چنان به وجد آمدند که باستانی با تعجب در کتاب «پاریس تا پاریس» از او یاد کرد و نوشت: «تا به حال مردم را از شنیدن اشعار جدید تا این حد هیجان زده ندیده بودم». “

هوشنگ ابتهاج و سرپرستی برنامه گل

هوشنگ ابتهاج
از راست به چپ: هوشنگ ابتهاج، محمدرضا لطفی، محمدرضا شجریان

از دیگر فعالیت های مهم سایه، سرپرستی برنامه معروف گلها رادیو ملی ایران از سال 50 تا 57 بود. این برنامه رادیویی که توسط داوود پیرنیا آغاز شد از سال 1334 تا 57 پخش شد و در مجموع 850 ساعت پخش شد. قرائت اشعار مختلف فارسی قدیم و جدید همراه با تکثیر موسیقی و تحلیل و تفسیر اشعار. برنامه گل که گل های جاودانه، گل های رنگارنگ و گل های صحرایی نیز نامیده می شود، تأثیر بسزایی در ذائقه موسیقایی ایرانیان داشت که از آن جمله می توان به گرایش مردم به شعر و موسیقی اصیل و تقاضای انتشار مبل شعرای کهن قدیم اشاره کرد. مدتی دور از لطف نیست

ابتهاج در کنار مدیریت گل، برنامه هفتگی گلچین را نیز پایه گذاری کرد که همان مسیر برنامه گل را دنبال می کرد. مدیریت سایه بدون مرز نبود. برخی از افراد مشهوری که با این برنامه همکاری می کنند سایه را به تعصب نسبت به حزب توده، نداشتن سواد موسیقی و تبعیض بین همکاران و شرکت کنندگان در برنامه متهم کرده اند. شخصیت هایی چون فرهنگ شریف بداهه نواز تار و چهره ماندگار موسیقی، محمد حیدری آهنگساز و آهنگساز برجسته و اکبر گلپایگانی معروف به گلپا از منتقدان ابتهاج در این دوره بودند. با این حال سایه این اتهامات را رد کرد.

استعفا از رادیو ملی و اخراج از کانون نویسندگان

پس از حادثه میدان ژاله در 17 شهریور 57، سایه به همراه زنده‌ایاد محمدرضا شجریان و حسین علیزاده در اعتراض به کشتار در آن میدان از رادیو ملی استعفا داد. ابتهاج مانند بسیاری از شاعران و روشنفکران با انقلاب همراه بود. اما در سال 58 او و بسیاری دیگر از شاعران چپ به دلیل عضویت در حزب توده از کانون نویسندگان اخراج شدند. سایه اگرچه همواره در مصاحبه ها و خاطرات خود عضویت رسمی در این حزب را رد کرده است، اما همواره خود را علاقه مند و وفادار به مکتب سوسیالیسم می دانسته است. سایه نیز به دلیل همین تمایلات مدت کوتاهی را در زندان گذراند، اما با وساطت شهریار که دوستی قدیمی با وی داشت و از شاعران مورد اعتماد و نزدیک به حکومت بود، آزاد شد.

مهاجرت به آلمان

سایه در سال 1366 به همراه خانواده به آلمان مهاجرت کرد و در شهر کلن ساکن شد. خود او درباره این رفتن می گوید: علت خروج من از ایران مهاجرت تدریجی خانواده ام بود، ابتدا تعدادی از فرزندانم رفتند، سپس همسرم رفت تا بچه ها تنها نباشند و در نهایت من رفتم. با این حال، ارتباط من با ایران قطع نشد، من بین دو کشور رفت و آمد داشتم.»

جوایز ادبی

ابتهاج در طول عمر خود برنده 2 جایزه معتبر شده است. یکی جایزه ادبی و تاریخی محمود افشار بود که در بیست و سومین دوره (10 مهر 1396) با حضور نویسندگان ممتاز کشور به وی اعطا شد و دیگری جایزه هنر برای صلح که به بین المللی تعلق گرفت. جشنواره هنر برای صلح (12 اکتبر 2017).

سالهای آخر و مرگ

ابتهاج واپسین سالهای عمر خود را به تحقیق و مطالعه، تصحیح برخی آثار، مصاحبه و جمع آوری خاطرات گذراند و سرانجام در 28 مرداد 1401 درگذشت و پیکرش را به رشت منتقل کردند و در باغ محتشم این شهر به خاک سپردند.

فعالیت شعری هوشنگ ابتهاج

کتاب ها و اشعار هوشنگ ابتهاج

ابتهاج در ابتدا سعی کرد راه و روش نیما یوشیج را دنبال کند، اما سبک شعری نوین نیما با روح و حال لطیف او سازگاری نداشت. پس سایه به سراغ علاقه اصلی خود که غزل است رفت. اشعار اولیه ابتهاج در قالب اشعار قدیمی بود، اما به تدریج به غزل سرایی در قالب شعر نو پرداخت. در واقع اشعار سایه را می توان به 2 دسته تقسیم کرد: یکی رباعیات و رباعیات و دیگری غزل و به طور خاص غزل نو.

این سبک غزل نویسی که از ابزار شعر نو برای سرودن غزل استفاده می کند با اشعار حسین منزوی و سیمین بهبانی در دهه 40 رونق گرفت. البته به جرأت می توان گفت که سایه این قالب شعر را به کمال رساند. در غزل نو سایه، ویژگی های شعر قدیم و جدید در هم آمیخته است. او در اشعارش به زیبایی و ظرافت لطیف ترین احساسات انسانی را توصیف می کند. غزلیات سایه نو نمونه بارز شعر عاشقانه است و دل هر انسانی را می لرزاند و اشک هر عاشقی را جاری می کند.

ابتهاج اگرچه در خانواده ای متمول به دنیا آمد، اما به لطف حافظ نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی زمان خود بی تفاوت نبود. به همین دلیل از شعرهای عاشقانه او می توان به اوضاع سیاسی و اجتماعی آن زمان پی برد. مثلاً در شعر معروف «کوچسر شب» خفقان دهه 30 را شرح داده است.

کتاب های هوشنگ ابتهاج

هوشنگ ابتهاج در طول زندگی پرفراز و نشیب خود آثار زیادی خلق کرد که تقریباً همه آنها کتاب شعر هستند. سایه نخستین اشعار خود را در سال 1325 با عنوان «نخستین ترانه ها» منتشر کرد. این کتاب مجموعه ای از اشعار قدیمی بود که به تقلید از سبک حافظ سروده شده بود. بیشتر کتاب ها و دفترهای شعر این شاعر در دهه های 1930 و 1940 منتشر شده است و بعید است که امروز آنها را در بازار پیدا کنیم. طبیعتاً خود ابتهاج با همکاری انتشارات کارنامه تمامی کتاب های شعر خود را در 2 دفتر «سیامشق» و «تاسیان» تجدید چاپ کرد. در زیر تعدادی از آثار این شاعر نامدار را ارائه می کنیم.

1. ورزش سیاه

کتاب های هوشنگ ابتهاج

ناشران: گزارش مدرسه
تعدادی از صفحات: ۳۶۳

این کتاب شامل اشعار قدیمی مانند غزل، مثنوی، رباعی، دوبیتی و قطعه است. این کتاب در سال 1376 با تصحیح برخی از اشعار این شاعر با نظر خودش منتشر شد.

2. تاسیانو

کتاب سایه ها

ناشران: گزارش مدرسه
تعدادی از صفحات: ۰۸

کتاب «تاسیان» شامل تمامی اشعار نیمایی و نو سایه است که از سال 1325 تا 1380 سروده شده اند.کلمه تاسیان واژه ای در گویش گیلکی است که معنای خاص و جالبی دارد. تاسیان به حالتی گفته می شود که روح از بدن جدا می شود و پس از رها شدن روح از بدن نوعی سکون را برمی انگیزد.

3. حافظ از سایه

دیوان حافظ، تصحیح سایه

ناشران: گزارش مدرسه
تعدادی از صفحات: ۷۱۶

کتاب دیوان حافظ به تصحیح هوشنگ ابتهاج یکی از کامل ترین و دقیق ترین نسخه های دیوان حافظ است. ابتهاج در این کتاب گزیده هایی از سال ها مطالعه و تحقیق در تصحیح و تنقیح اشعار حافظ را گردآوری کرده و در نگارش آن از راهنمایی های شفیعی کدکنی نیز بهره برده است.

این کتاب در کنار اشعار جذاب و لطیف سایه، میراث گرانبهای او به شمار می رود.

4. آینه در آینه

آینه در کتاب آینه

ناشران: نشر بهار
تعدادی از صفحات: ۲۰

این کتاب توسط خود ابتهاج سروده نشده است، اما گزیده ای از بهترین اشعار اوست که به کوشش محمدرضا شفیعی کدکنی گردآوری و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. کدکنی با گردآوری بهترین اشعار شاعر از سبک های مختلف در طول سالیان عمرش سعی کرد روند خلاقانه هنر سایه در دنیای شاعر را به خواننده نشان دهد.

5. یک هدیه

کتاب هدیه از هوشنگ ابتهاج

ناشران: سخن، گفتار
تعدادی از صفحات: ۱۰۸

«هدیه» نام اثری است که ابتهاج در سال 1348 نوشت و آن را به خانم هما اعلم همسر عمویش تقدیم کرد. این کتاب مجموعه ای از اشعار سایه است که به عنوان هدیه به خانم علم انتخاب کرده است. کتاب «هدیه» با خط خوش عبدالله فرادی نوشته شده است. این کتاب علاوه بر ارزش ادبی، از لحاظ خوشنویسی نیز ارزشمند است، زیرا تنها کتابی است که اشعار لطیف سایه در آن به صورت خوشنویسی یافت می شود.

این کتاب با حمایت مالی بنیاد دکتر محمود افشار در سال 1401 منتشر شده است.

6. بنگ نی

کتب ابتهاج

ناشران: گزارش مدرسه
تعدادی از صفحات: ۱۳۶

«بنگ نی» نیز یکی از کتاب های الهام بخش هوشنگ ابتهاج است که برای دومین بار در سال 1395 منتشر شد.چرا بار دوم؟ زیرا این کتاب یک بار در سال 1385 منتشر و سپس توقیف شد. کتاب «بنگ نی» مجموعه ای از مثنوی هایی است که سایه در سال های 1340 تا 1360 نوشته است که بخش هایی از این مثنوی ها با صدای محمدرضا شجریان و شهرام ناظری خوانده شده است.

7. پیرمردی دلسوز

بیوگرافی هوشنگ ابتهاج

ناشران: سخن، گفتار
تعدادی از صفحات: ۱۴۸۲

این کتاب حاصل گفتگوی میلاد عظیمی و همسرش عاطفه طیه با ابتهاج است. در این اثر دو جلدی، علاوه بر آشنایی با زندگی شاعر، می توانید با تاریخ ادبیات ایران و هنر معاصر نیز آشنا شوید. زیرا سایه با بسیاری از شاعران، فرهیختگان و هنرمندان معاصر بوده و خاطرات بسیاری را نقل کرده است.

جلد اول بیشتر درباره زندگی و خاطرات هوشنگ ابتهاج است، اما جلد دوم بیشتر به شعر و دیگر مطالب پراکنده می پردازد. در پایان جلد دوم عکس هایی از دوره های مختلف زندگی شاعر آمده است که همین سایه در اختیار مصاحبه کنندگان قرار داده است.

می بینم
آن شکوفه شادی
پرواز طولانی بشریت
آن جشن بزرگ روز استقلال.

کیوان
خندان در سایه می گوید:
دیده ای
بهت گفتم!
آره
همیشه حق با تو بود
می بینم.
می بینم.

دیدگاهتان را بنویسید