واشنگتن از الحاق 4 استان اوکراین به روسیه ناراحت نیست / دیدگاه اروپا در مورد الحاق با آمریکا متفاوت است


واشنگتن از الحاق 4 استان اوکراین به روسیه ناراحت نیست / دیدگاه اروپا در مورد الحاق با آمریکا متفاوت است

کارشناس ارشد مسائل روسیه گفت: الحاق چهار استان اوکراین باعث ایجاد نفرت عمومی از روس ها در اوکراین و برخی کشورهای دیگر شده است.


حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل روسیه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در تشریح ابعاد و پیامدهای الحاق چهار منطقه اوکراین به خاک روسیه گفت: اخیراً رئیس جمهور روسیه سندی را امضا کرد که به طور رسمی مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا در قلمرو فدراسیون روسیه را به فینال رساندند که با واکنش غرب مواجه شد. در همین حال، فرض بر این است که پوتین ممکن است در نهایت به سمتی برود که مذاکرات با اوکراین را برای پایان دادن به جنگ آغاز کند. در این مورد، من معتقدم که از دیدگاه روسیه، آنها تلاش خواهند کرد تا به جنگ در اوکراین پایان دهند و مذاکره کنند. زیرا اهداف آنها به نوعی محقق شده است. خیلی ها معتقدند که جنگ در اوکراین تمام شده و روسیه از این وضعیت خوشحال است، اما بحث این است که یک نفرت عمومی نسبت به روس ها در اوکراین و سایر کشورها شکل گرفته است که به نظر من نکته بسیار مهمی است.


وی ادامه داد: در این میان باید توجه داشت که دستور بسیج عمومی پوتین به یک ضد تبلیغات علیه کرملین تبدیل شده است. تعداد زیادی از دست اندرکاران این بسیج مردمی از روسیه به مقاصدی مانند قزاقستان، ترکیه و … گریختند و حتی در آن روزها پروازهای متعددی توسط نهادهای نظارتی بین المللی ثبت شد که نشان از ترس و نارضایتی مردم از تصمیم گیری مسکو دارد. از سوی دیگر باید توجه داشت که نمی توان این چهار استان الحاق شده به خاک روسیه را با جزیره کریمه مقایسه کرد. در این راستا سخنان «زبیگنیو برژینسکی» که در سال 1997 توسط وی مطرح شد را باید به خاطر داشت که گفت با همکاری روسیه و اوکراین امپراتوری اوراسیا ایجاد می شود که باید با ایجاد ضدیت جلوی چنین امپراتوری را گرفت.


این تحلیلگر سیاسی گفت: با نگاهی به اظهارات برژینسکی به این نتیجه می رسیم که بحث اوکراین و جدایی آن از روسیه در گذشته مطرح بوده است و به همین دلیل معتقدم آمریکایی ها از این وضعیت خیلی عصبانی نیستند. از این چهار استان به روسیه. اما در جای دیگر برژینسکی نظریه دیگری را مطرح می کند. او گفته بود که روسیه با مساحت 17 کیلومتر باید به سرزمین های کوچک تری تقسیم شود و فکر می کنم این نظریه اکنون در کاخ سفید و ساختار بالادستی آمریکا در حال بررسی است. در هر صورت، من معتقدم که نباید این اقدام مکرر روسیه علیه گرجستان و اوکراین را تایید کنیم. این اقدام نوعی رویه حقوقی غلط خواهد بود و حتی نظام بین الملل را نیز تهدید خواهد کرد. توجه داشته باشید که روسیه نیز روزی می تواند از این رویه علیه کشور ما استفاده کند و اگر احساس قدرت کنند این کار را در مناطق دیگر نیز اعمال خواهند کرد.


بهشتی پور در پایان خاطرنشان کرد: نگاه اروپا به این الحاق و اقدام روسیه با آمریکا و سایر دولت ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال کشورهای اروپای شرقی از این اقدام روسیه بسیار نگران هستند که می توان از لهستان، مولداوی و … خبر داد. از طرفی قزاقستان که در محیط روسیه قرار دارد ترس خاصی را تجربه می کند. دولت هایی که در اروپای غربی زندگی می کنند نیز به هر طریق ممکن سعی در پایان دادن به جنگ و کنترل بحران انرژی دارند. این وضعیت به این صورت است که روس ها چند سالی است که مانع استقلال کوزوو شده اند و این مشکل نشان از موضع مضاعف روسیه دارد. همزمان تحریم های غرب علیه روسیه افزایش خواهد یافت. حتی اگر زلنسکی مرتکب اشتباه شده باشد، این بهانه ای برای اشغال چهار استان توسط روسیه نیست.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید