واشنگتن در اختلافات انعطاف نشان داد/ اروپا و آمریکا برای دستیابی به توافق با ایران ثانیه شماری می کنند/ احتمال توافق در دور جدید مذاکرات در وین


واشنگتن در اختلافات انعطاف نشان داد/ اروپا و آمریکا برای دستیابی به توافق با ایران ثانیه شماری می کنند/ احتمال توافق در دور جدید مذاکرات در وین

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: هم اروپایی‌ها و هم آمریکایی‌ها ثانیه شماری می‌کنند تا با ما به توافق برسند تا نگرانی‌های انرژی خود را با حضور ما حل کنند. نظرات ایران در مورد آنها بالا می رود، پیشنهادها در حال حاضر به دست آمریکایی ها می رسد.


جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، درباره آغاز دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای عضو برجام و به طور غیرمستقیم آمریکا گفت: در راستای احیای توافق برجام، گفت: محور همه امور در این چند دور مذاکرات در دولت سیزدهم، برای منافع اقتصادی ملت ایران برنامه ریزی شده بود و اجازه ورود به حوزه سیاسی و امنیتی داده نشد. به طوری که بعد از یکی دو جلسه که در حاشیه رفت، طرف های ما این بحث ها را برای همیشه کنار گذاشتند و متوجه شدند که جمهوری اسلامی چهره خوبی نسبت به این مسائل منطقه ای و امنیتی نشان نخواهد داد. بنابراین همه بر موضوع اقتصاد و 3 موضوع لغو تحریم‌ها، راستی‌آزمایی و تضمین تمرکز داشتند.


وی ادامه داد: مردم ایران حتماً از این دولت انتظار دارند که اگر توافق کردند مانند توافق قبلی نباشد که رئیس جمهور آمریکا بیاید و همه چیز را نابود کند و چیزی به دست مردم ایران نباشد، بنابراین ، این خواسته یکی از خطوط قرمزی است که این کار را انجام داده است.


کریمی قدوسی همچنین بر تمایل اروپا و آمریکا برای بازگرداندن ایران به بازار جهانی انرژی تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه تحولات زیادی در منطقه رخ داده و آمریکایی ها نیز در وضعیت بسیار ضعیفی قرار دارند، به ویژه در حوزه انرژی بسیار نگران هستند. بخش انرژی بسیاری در تلاش هستند تا به سرعت وارد بازار نفت ایران شوند، زیرا هر چه به دنبال آن بودند، جایگزینی برای نفت ایران پیدا نکردند. به ویژه سفر چالش برانگیز بایدن به ریاض و اتفاقاتی که در آنجا افتاد که حتی میز کنفرانس مطبوعاتی بایدن را از آمریکا آورد و پرچم عربستان را حذف کرد و چالشی که در مصاحبه بایدن به وجود آمد برای بن سلمان و دیگران بسیار سنگین بود. او منطقه را به ویژه در حوزه انرژی با دست خالی ترک کرد.


وی افزود: در نتیجه هم اروپایی ها و هم آمریکایی ها اکنون ثانیه شماری می کنند تا با ما به توافق برسند تا با حضور ما مشکلات انرژی خود را حل کنند، پیشنهادهای اخیری که داده اند امتیازات اولیه خوبی است که هنوز روی آن کار می شود و نظرات ایران با مطرح کردن آنها، این پیشنهادها هم اکنون به دست آمریکایی ها می رسد.


نماینده مشهد با اشاره به تحریم‌های روزهای اخیر و واکنش ایران گفت: اخیراً کاری کردند و عده‌ای و برخی کشتی‌ها را تحریم کردند، اما پاسخ آنها عملی بود، یعنی نصب سانتریفیوژهای جدید و تزریق گاز، البته این هم همین است. کمترین کاری که باید انجام داد.” و بدانند که دست ایران پر از این گونه مشکلات است. هر چند پیغام هم دادند که “نه این چیزی نیست و قبول داریم که به زودی حل می شود”.


کریمی قدوسی با اشاره به مطالبات و خواسته های ایران در مذاکرات گفت: نکته دیگری که ما روی آن بسیار متمرکز هستیم این است که قبل از توافق، آقای گروسی به تهران بیاید و همین جا اعلام کند که همه پرونده های ادعایی ما در مورد ایران بسته شده است. . تا زمانی که آنها انجام ندهند، توافقی حاصل نمی شود، این اقدام به بعد از توافق موکول نمی شود. با اینکه در زمان برجام این اتفاق افتاد و آمانو قبل از امضای برجام به اینجا آمد، با وجود اینکه اجازه دسترسی به اینجا برای دیدن شهید فخری زاده را پیدا کرد، اما موضوع را بست و رفت. آمریکایی ها می گویند امکان ندارد، بعد از توافق اعلام می کنیم اما این یکی از خطوط قرمز ماست.


وی تصریح کرد: در مجموع 2-3 دعوا بیشتر نیست، سنگین نیست و در همه اینها آمریکایی ها نرمش نشان داده اند.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص امکان توافق در این دور از مذاکرات گفت: با توجه به زمانی که مطرح شد و مسائل روشن است، مسائل منطقه و حوزه امنیتی کاملاً مطرح شد. جدا شد، گام به گام جزئیات لغو تحریم ها را نوشت و مشخص شد، راستی آزمایی ها دیده شد و همه اینها انجام شد. یعنی آمریکایی ها باید وصیت کنند و این 2 تا 3 پاسخ ما را بگیرند و یادداشت کنند. فکر می کنم خیلی سریع به نتیجه می رسند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید