وام سپرده مسکن فرزند سوم نیازی به ثبت در هیچ سامانه ای ندارد


وام سپرده مسکن فرزند سوم نیازی به ثبت در هیچ سامانه ای ندارد

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ثبت نام وام و سپرده متقاضیان دارای فرزند سوم بدون مسکن نیاز به ثبت نام در هیچ سامانه ای ندارد و در شش بانک به صورت حضوری انجام می شود.


به گزارش ایلنا، مهدی سحابی درباره شرایط پرداخت ودیعه 200 میلیون تومانی برای افرادی که فرزند سوم دارند، گفت: این ابزار در قانون بودجه سال 1401 دیده شده و تنها برای خانواده هایی است که فرزند سوم آنها از سال 1398 به بعد متولد شده است. و بدیهی است که هیچ اقامتگاهی ندارند.


وی ادامه داد: بانک مرکزی این بخشنامه را تنها به 6 بانک املاک، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات، تجارت و پست ابلاغ کرد.

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه متقاضیان ابتدا باید به شعبه بانک مراجعه کنند، گفت: این بانک تحقیقات اولیه را از سامانه سمت بانک مرکزی از سر می گیرد، زیرا طبق نص صریح قانون، تسهیلات مذکور باید به خانواده های بدون اسکان پرداخت شود.

به گفته سحابی، ظرف یک تا دو هفته آینده امکان استیضاح از سامانه وزارت راه و شهرسازی برای تعیین تکلیف متقاضیان 200 میلیون تومانی ودیعه مسکن که از سال 1398 صاحب فرزند سوم شده اند، فراهم می شود.

وی افزود: در حال حاضر تنها گزینه پیش روی سیستم بانکی این است که از طریق سامانه سمت بانک مرکزی استعلام کند تا متقاضی فاقد تسهیلات قرض الحسنه یا سپرده مسکن فعال باشد.

قائم مقام معاونت اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه این سوال کامل نیست و نشان نمی دهد که فردی خانه دارد یا نه، تصریح کرد: اگر می خواهید نص صریح قانون را اجرا کنید و خانواده ندارد. یک خانه، این درخواست باید از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

وی افزود: جلساتی با همکاران وزارت راه و شهرسازی برگزار شد و طی یکی دو هفته آینده این امکان وجود دارد که شعب این شش بانک عملیاتی بتوانند با سامانه وزارتخانه گفت و گو کنند. راه و شهرسازی تا زمان بررسی کامل املاک متقاضیان.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید