واکنش کنعانی به یادداشت رئیس جمهور آمریکا در مجله واشنگتن پست.


واکنش کنعانی به یادداشت رئیس جمهور آمریکا در مجله

سخنگوی وزارت امور خارجه به یادداشت رئیس جمهور آمریکا در نشریه «واشنگتن پست» واکنش نشان داد.


به گزارش ایلنا، ناصر کنعانی در واکنش به برخی از مطالب مندرج در مقاله اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن پست که در آستانه سفر وی به منطقه منتشر شده است، گفت: تاکید جو بایدن در پیگیری سیاست فشار اقتصادی و دیپلماتیک علیه ایران با ادامه تمایل آمریکا برای احیای توافقنامه 2015 مغایرت دارد و سیاست شکست حداکثری فشار حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را دنبال می کند.


سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دولت سابق آمریکا با خروج یکجانبه از برجام، علیرغم شعارها و ادعاهای خود مبنی بر بازگشت به توافق و جبران اشتباهات آمریکای قبلی، به راهبرد دیپلماسی چندجانبه برای حل اختلافات و دولت فعلی آمریکا آسیب جدی وارد کرده است. دولت متاسفانه در عمل با ادامه تحریم ها و فشارهای اقتصادی همین رویکرد را دنبال می کند.


کنعانی به عنوان سازنده ترین فعال منطقه، توسل به چنین سیاست شکست خورده ای علیه جمهوری اسلامی ایران را با ادعای آقای بایدن در همان مقاله مبنی بر تلاش برای ایجاد یک خاورمیانه باثبات و امن در تضاد دانسته و تاکید کرده است: امن تر و امن تر. خاورمیانه با ثبات تر، تنها با اقدام آمریکا در پایان دادن به سیاست تفرقه بین کشورهای منطقه، توقف جریان تسلیحات در منطقه، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، کنار گذاشتن سیاست بی قید و شرط. حمایت از رژیم صهیونیستی و همچنین پایان دادن به سیاست هراسی ایران و تا زمانی که این سیاست‌های بد و بحران‌زا اصلاح نشود، آمریکا مسئول اصلی بی‌ثباتی در منطقه غرب آسیا خواهد بود.


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان رجزخوانی کنایه‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر نابودی داعش و مهار تروریسم در منطقه را مورد تاکید قرار داد و افزود: اظهارات رئیس‌جمهور سابق و وزیر امور خارجه پیشین آمریکا درباره منشأ. داعش در تناقض با اظهارات بایدن اقدام دولت آمریکا در قتل شرورانه شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با داعش و تروریسم تکفیری، بزرگترین کمک آمریکا به داعش و تروریست های تکفیری بود.


کنعانی همچنین سیاست عملی دولت آمریکا در قبال مسئله فلسطین را برخلاف ادعای بایدن مبنی بر تلاش آمریکا برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا دانست و افزود: رژیم صهیونیستی بزرگترین منبع بی ثباتی و گسترش تروریسم سازمان یافته است. در منطقه غرب آسیا و از حمایت کامل برخوردار است، ایالات متحده از این رژیم روشن‌ترین دلیل برای بی‌اعتبار کردن ادعای صلح‌طلبی دولت آمریکا است.


سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: نکات مندرج در مقاله بایدن روایتی یک جانبه و غیرواقعی از سیاست های دولت آمریکا در منطقه غرب آسیا است و اینکه آیا دولتمردان آمریکا واقعاً خواهان ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا هستند یا خیر. در نتیجه، دنیایی که برای خود و دیگران امن است، بهتر است واقعیت های جدید جهان را درک کرده و از تلاش برای تحمیل ارزش های آمریکایی و یکجانبه گرایی خودداری کرده و به کشورهای منطقه اجازه دهیم تا بر اساس ارزش ها، منافع خود عمل کنند. و واقعیت ها و در چارچوب همکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و منافع جمعی خودانتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید