واگذاری تجارت به شوراها دولت را تقویت می کند/دولت به دنبال ریشه کنی فقر شدید در کشور است


    واگذاری تجارت به شوراها دولت را تقویت می کند/دولت به دنبال ریشه کنی فقر شدید در کشور است


به گزارش خبرنگار ایلنا، سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر امروز (جمعه) در نشست همفکری اعضای شورای عالی استان ها با اشاره به اتفاقات رخ داده در کشور گفت: متأسفانه در غیاب شهدای عزیزمان در جغرافیای جهان شاهد جنگ ترکیبی سنگینی هستیم.» اسلام و ام القرایی عالم اسلام است. یاد و خاطره شهدای شاهچراغ، یاد و خاطره شهدای ایذه و اصفهان، بسیجیان عزیزمان در مشهد را گرامی می داریم.

وی افزود: من در تمامی مسئولیت های خود به ارتقای شوراهای اسلامی اعتقاد داشته ام. من مدتهاست بر این باور بودم که ارتقاء شوراها منجر به بهبود کمی و کیفی عملکرد دولت می شود.

مرتضوی ادامه داد: واگذاری امور به شوراها نه تنها باعث تضعیف دولت نمی شود بلکه در راستای تقویت دولت است. بنابراین باید بار دیگر شهرداری را به طور کامل احیا کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس اصل 44 قانون اساسی اقتصاد بر سه محور استوار است. بخش اول تعاونی هاست که طبق قانون باید 25 درصد اقتصاد کشور را تشکیل دهد. موضوع همکاری در اقتصاد هم به شفافیت و هم به مبارزه با فساد منجر می شود. بنابراین اقتصاد تعاونی در فرهنگ دینی ما اولویت دارد و اجتناب ناپذیر است.

وی تصریح کرد: بخش دوم اقتصاد دولتی است که اساسا باید به امور دولتی محدود شود. مواردی که قابل اثبات است که امکان خصوصی سازی در آن بخش وجود ندارد. اسلام نیز اقتصاد خصوصی را به رسمیت شناخته است.

مرتضوی گفت: مشکل بعدی اشتغال است. در این زمینه هم قانون اساسی و هم قوانین مربوطه ایجاد شغل را از وظایف دولت می دانند.

وزیر تعاون، کار و تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری که در هفته دولت حضور یافتند، ضمن تایید اجرای صحیح دولت در حوزه اقتصاد؛ دو ماموریت اصلی را در حوزه اقتصاد اعلام کردند، گفت: اولین ماموریت در اقتصاد معطوف به معدن بود. متأسفانه بخش قابل توجهی از معادن ما یا مطالعه نشده و یا اگر مطالعاتی انجام شده است به مرحله اکتشاف نرسیده اند. در حوزه مس نیز طبق برخی گزارش ها با این میزان 7 درصد از معادن مس سالانه حدود 12 میلیارد دلار می توانیم صادرات داشته باشیم.

وی افزود: ایران اسلامی بهشت ​​معدنی جهان است و ما باید در این زمینه سرمایه گذاری کنیم که جز با جذب سرمایه گذاری خصوصی و خارجی نمی توان این کار را انجام داد.

مرتضوی ادامه داد: نکته دوم اقتصاد دریامحور و دریا محور است. بانک های بزرگ و بانک های پشتی ما می توانند اقتصاد ایران را متحول کنند.

وزیر تعاون، کار و تامین اجتماعی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی نقش مسئولانه ای در اشتغال در کشور دارد، گفت: اما این وزارتخانه تسبیح اشتغال است. بنابراین همه نهادها به ویژه تعاونی ها باید به کمک دولت بیایند تا مشکل اقتصادی حل شود.

وی با بیان اینکه کارهای خوبی انجام شده است، تصریح کرد: بر اساس آمار مرکز آمار ایران در 8 ماهه نخست سال 750 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. برای راستی آزمایی این آمار به سراغ آمار سازمان تامین اجتماعی رفتم و بر اساس داده های موجود در 8 ماهه اول سال یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار نفر تازه بیمه شده اند و این همپوشانی آمار موید این کار بزرگ است. اما مشکل اشتغال حل نشده است.

مرتضوی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری ما در تحصیلات تکمیلی بالاست، گفت: در آمارهای موجود 300 تا 400 هزار فرصت شغلی ناخواسته وجود دارد که یا متخصص ندارند یا علاقه ای به گرفتن آن مشاغل ندارند.

وزیر تعاون، کار و تامین اجتماعی اعلام کرد: تربیت نیروی انسانی نکته مهمی است. ما سیستم کارآموزی معلم را تعطیل کرده ایم و معتقدیم دانش آموزان در کنار آموزش باید مهارت ها و مهارت ها را بیاموزند تا نیروی انسانی متخصص تربیت شود و علاوه بر تامین نیاز کشور، نیروی کار ماهر صادر کنیم.

وی افزود: بر اساس قانون اساسی موظف به اجرای عدالت هستیم و تاکید دولت بر ریشه کنی فقر مطلق است. این وزارتخانه نیز با برنامه مدون به دنبال رفع فقر مطلق و کاهش فقر نسبی است.

مرتضوی یادآور شد: حتی اگر مشکلات جدی وجود داشته باشد. از جمله این مشکلات بهره وری پایین است که دولت در این زمینه رسالت دارد. بهره وری به معنای افزایش درآمد همراه با کاهش هزینه ها و برای برون رفت از این معضل، دولت نیاز به رهایی از کارآفرینی دارد. بنابراین سعی می کنیم بهره وری را افزایش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خوشبختانه در حوزه تامین اجتماعی هم در حوزه توزیع خدمات و هم در حوزه تولید مواد مخدر فعالیت های خوبی انجام شده است.

وی افزود: هرچند مشکلاتی وجود دارد که با خرید سرویس سعی در رفع آنها داریم. ما سعی می کنیم این کار را به ویژه در شهرستان ها انجام دهیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید