واگذاری پنج هزار معدن دولتی به صورت مزایده / اختصاص 15 درصد حقوق معادن دولتی به جمعیت منطقه


واگذاری پنج هزار معدن دولتی به صورت مزایده / اختصاص 15 درصد حقوق معادن دولتی به جمعیت منطقه

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: برای اولین بار پنج هزار معدن دولتی از طریق مزایده در اختیار مردم قرار می گیرد.


به گزارش ایلنا، سید رضا فاطمی امین امروز در حاشیه بازدید از معدن زاغاسنگ رازی شهرستان رامیاران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برای اولین بار 5 هزار معدن دولتی با هدف به صورت مزایده به مردم عرضه می شود. استفاده در ظرفیت های بهینه در راستای تولید و اشتغال.


وی افزود: در سال های اخیر اکتشاف کافی انجام نداده ایم اما از اواخر سال گذشته کار ویژه ای انجام شده است، بنابراین مقرر شد تا پایان سال 1403 در بسیاری از مناطق کار اکتشاف با جدیت انجام شود. در استان خراسان جنوبی آغاز و تکمیل شده و در حال حاضر پروژه های اکتشافی در کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی فعال است و به سرعت کار را توسعه خواهیم داد.


وزیر اکتشاف را مهمترین کار و مقدمه معدن دانست و گفت: اگر ندانیم چه ذخایری داریم، البته نمی توانیم برنامه ریزی دقیقی در این زمینه انجام دهیم.


وزیر صامت از برگزاری 5000 مزایده طی سه ماه آینده در خصوص اکتشاف و انتقال معادن در کشور خبر داد و گفت: این اقدام در نوع خود کار بی نظیری است که به رونق معادن کمک می کند و پیگیری و به پیش می رود. .


وی همچنین به قانون اخذ حقوق دولتی برای معادن اشاره کرد و اظهار داشت: هر جا معدنی به دلیل تردد خودروها و آلاینده ها فعال شود، مردم آن منطقه در خطر هستند و بر اساس این قانون 15 درصد دولت حقوق دارند. از آن معدن باید در اختیار مردم قرار گیرد. در منطقه قرار گیرد.


فاطمی امین افزود: متأسفانه در سال های گذشته با عدم ذکر صریح در قانون بودجه، تنها 2 یا 3 درصد از حقوق دولت به منطقه تعلق می گرفت، دولت فعلی که سال گذشته لایحه لایحه بودجه را در مجلس ارائه کرد، در سال 2018 نیز در سال 2018 به این منطقه پرداخت. در مجلس به این موضوع اشاره نکرد.» این لایحه تصویب شد و نمایندگان آن را تصویب کردند و امسال این 15 درصد تخصیص یافته و در اختیار فرمانداری ها قرار گرفته است که در منطقه رامیان نیز بررسی می شود.


وی همچنین به نحوه دریافت این حقوق اشاره کرد و گفت: در برخی معادن این چالش داریم که میزان وصول و حقوق دولتی به درستی محاسبه نمی شود و از ابتدای مهرماه اعلام کرده ایم که معادن باید ماهانه به ما اطلاع دهند. آمار تولید و کلیه برداشت ها و فروش ها در سامانه کامل معاملات ثبت شده است. همچنین با بخش راه برای کنترل تردد مواد معدنی هماهنگی هایی انجام داده ایم.


وزیر صامت، تولید ماشین آلات معدنی را یکی دیگر از چالش های این حوزه خواند و گفت: در سال های اخیر ماشین آلات کافی در حوزه معدن تولید نشده است که باعث کاهش تولید ما شده است و به دلیل این مشکل شرکت At Special Works از ابتدای سال جاری آغاز شده است.


فاطمی امین همچنین بر تمرکز بر فرآوری محصولات معدنی تاکید کرد و گفت: دفتری با عنوان دفتر صنایع پیشرفته در وزارت حراست ایجاد شده است که به دنبال گسترش کار در حوزه معدن فراتر از تولید، مواد اولیه و مواد اولیه است. پردازش تا آخرین زنجیره تامین.” ادامه می دهیم و به سمت تولید محصولات پیشرفته پیش می رویم.


وی آمار تقریبی فروش نفت خام معدنی در کشور را کمتر از یک درصد عنوان کرد و گفت: در این حوزه فروش هسکس کرده ایم. مثلاً شمش فولاد یک محصول نیمه قیمتی است که ما صادر می کنیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید