وبا؛ از علائم گرفته تا روش های پیشگیری و درمان


وبا یک بیماری باکتریایی است که معمولاً از طریق آب آلوده منتقل می شود. وبا باعث اسهال شدید و کم آبی بدن می شود و در صورت عدم درمان حتی می تواند کشنده باشد. خطر شیوع وبا زمانی بیشتر است که فقر، جنگ یا بلایای طبیعی مردم را مجبور به زندگی بدون بهداشت کافی کند. در این مقاله درباره علائم، علل، عوامل زمینه‌ای، عوارض و راه‌های پیشگیری از وبا صحبت می‌کنیم. با ما بمان.

علائم وبا چیست؟

اکثر افرادی که در معرض باکتری وبا (Vibrio cholerae) قرار دارند، بیمار نمی شوند و نمی دانند که آلوده هستند. افرادی که ناقل باکتری وبا هستند آن را به مدت 7 تا 14 روز در مدفوع خود دفع می کنند و می توانند دیگران را از طریق آب آلوده آلوده کنند. اکثر افراد مبتلا به وبا اسهال خفیف تا متوسط ​​دارند که تشخیص آن از اسهال ناشی از بیماری های دیگر دشوار است. برخی از افراد چند روز پس از آلوده شدن علائم شدیدتر وبا را دارند.

1. اسهال

اسهال ناشی از وبا به طور ناگهانی شروع می شود. این نوع اسهال می تواند باعث از دست دادن سریع آب بدن (حدود 1 لیتر در ساعت) و ایجاد شرایط خطرناک شود. اسهال ناشی از وبا معمولا شیری رنگ است و شبیه آبی است که برنج در آن شسته شده است.

2. کم آبی بدن

کم آبی بدن می تواند در عرض چند ساعت پس از شروع علائم وبا رخ دهد و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کاهش 10 درصد یا بیشتر وزن بدن نشان دهنده کم آبی شدید بدن است.

علائم کم آبی ناشی از وبا عبارتند از:

کم آبی می تواند منجر به از دست رفتن سریع مواد معدنی در خون شود که تعادل مایعات را در بدن حفظ می کند. به این وضعیت عدم تعادل الکترولیت می گویند که می تواند علائم جدی داشته باشد، مانند:

 • گرفتگی عضلات: این علامت به دلیل از دست دادن سریع املاح مانند سدیم، کلرید و پتاسیم ایجاد می شود.
 • شوکه شدن: یکی از جدی ترین عوارض کم آبی بدن است و زمانی اتفاق می افتد که حجم کم خون باعث افت فشار خون و کاهش میزان اکسیژن در بدن شود. اگر بیمار درمان نشود، شوک هیپوولمیک شدید می تواند در عرض چند دقیقه منجر به مرگ شود.

3. حالت تهوع و استفراغ

استفراغ عمدتاً در مراحل اولیه وبا رخ می دهد و می تواند ساعت ها ادامه یابد.

علل وبا

علل وبا

این ویروس باعث ایجاد وبا نمی شود، اما باکتری ویبریو کلرا باعث عفونت وبا می شود. اثرات مرگبار وبا نتیجه سم تولید شده توسط این باکتری در روده کوچک است. وجود این سم در بدن منجر به اسهال و از دست دادن سریع مایعات و املاح (الکترولیت ها) می شود. باکتری وبا ممکن است همه افرادی را که در معرض آن قرار گرفته اند بیمار نکند، اما دفع باکتری از طریق مدفوع آنها می تواند غذا و آب را آلوده کند.

یکی از راه های اصلی انتقال وبا آب آلوده است. در عین حال، باکتری ویبریو وبا را می توان در این مکان ها یافت:

 • آب سطحی یا چاه: چاه های عمومی آلوده مهم ترین مسیرهای انتقال وبا در مقیاس بزرگ هستند. افرادی که در مکان های شلوغ و بدون سرویس بهداشتی کافی زندگی می کنند بیش از دیگران در معرض خطر هستند.
 • غذای دریایی: خوردن غذاهای دریایی خام یا نیم پز، به ویژه صدف، شما را در معرض باکتری وبا قرار می دهد. بیشتر موارد اخیر وبا در ایالات متحده به مصرف غذاهای دریایی خلیج مکزیک نسبت داده شده است.
 • میوه ها و سبزیجات خام: میوه ها و سبزیجات خام منبع عفونت وبا در مناطق آندمیک وبا هستند. در کشورهای در حال توسعه، کود دامی غیر کمپوست شده یا آبیاری با فاضلاب خام می تواند محصولات را آلوده کند.
 • غلات: در مناطق مستعد ابتلا به وبا، غلاتی مانند برنج و ارزن که پس از پختن آلوده شده و برای چند ساعت در دمای اتاق نگهداری می شوند، می توانند باکتری وبا را گسترش دهند.

عوامل زمینه ساز بیماری وبا

همه افراد مستعد ابتلا به وبا هستند، به استثنای نوزادانی که توسط مادری که قبلاً مبتلا به وبا بوده از شیر مادر تغذیه می‌کنند. با این حال، برخی از عوامل می توانند شما را در برابر بیماری آسیب پذیرتر کنند یا احتمال بروز علائم شدید را افزایش دهند، از جمله:

 • شرایط بد سلامتی: باکتری وبا بیشتر در شرایطی رشد می کند که بهداشت به خوبی رعایت نمی شود و تامین آب سالم دشوار است. چنین شرایطی عموماً در کمپ های پناهندگان، کشورهای فقیر و مناطقی که تحت تأثیر قحطی، جنگ یا بلایای طبیعی قرار گرفته اند، رایج است.
 • کاهش اسید معده: باکتری وبا نمی تواند در محیط اسیدی زنده بماند و اسید معده به عنوان یک سد دفاعی در برابر عفونت عمل می کند. افرادی که سطح اسید معده پایینی دارند، مانند کودکان، افراد مسن، و کسانی که از آنتی اسیدها، مسدودکننده های H2 یا مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) استفاده می کنند، فاقد این سد دفاعی هستند، بنابراین بیشتر در معرض خطر ابتلا به وبا هستند.
 • نزدیکی به فرد مورد نظر: اگر با فردی که مبتلا به وبا است زندگی می کنید، در خطر ابتلا به آن هستید.
 • گروه خونی O: به دلایلی که هنوز به طور کامل شناخته نشده است، افراد با گروه خونی O دو برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به وبا هستند.
 • مصرف صدف خام یا نیمه پخته: اگرچه کشورهای صنعتی دیگر از شیوع وبا در مقیاس بزرگ رنج نمی برند، اما خوردن صدف های صید شده در آب های آلوده به این باکتری، خطر ابتلا به این بیماری را به شدت افزایش می دهد.

عوارض وبا

وبا یک بیماری است که می تواند به سرعت کشنده شود. در موارد شدید، از دست دادن سریع مقادیر زیادی از مایعات و الکترولیت های بدن می تواند در عرض چند ساعت منجر به مرگ شود. در موارد خفیف‌تر، در صورت عدم درمان، افراد ممکن است طی چند ساعت یا چند روز پس از ظاهر شدن اولین علائم وبا بر اثر کم‌آبی بدن و شوک بمیرند.

اگرچه شوک و کم آبی شدید بدترین عوارض وبا هستند، مشکلات دیگری نیز ممکن است رخ دهد، مانند:

 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی): کودکان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند که می تواند باعث تشنج، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود.
 • کمبود پتاسیم: افراد مبتلا به وبا مقادیر زیادی مواد معدنی از جمله پتاسیم را از طریق مدفوع از دست می دهند. کمبود شدید پتاسیم در عملکرد قلب و اعصاب اختلال ایجاد می کند و تهدید کننده زندگی است.
 • نارسایی کلیه: کلیه های ما مسئول تصفیه مواد زائد بدن هستند. هنگامی که کلیه ها از کار می افتند، مایعات اضافی، برخی الکترولیت ها و مواد زائد در بدن تجمع می یابند که یک وضعیت خطرناک و تهدید کننده زندگی است. نارسایی کلیه در افراد مبتلا به وبا معمولاً با شوک همراه است.

پیشگیری از وبا

اگر به مناطقی سفر می کنید که افراد مبتلا به وبا هستند، رعایت این اقدامات احتیاطی تا حد زیادی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد:

 • پس از استفاده از حمام و قبل از دست زدن به غذا، دستان خود را به مدت 15 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.
 • فقط آب تمیز بنوشید. آب سالم یعنی آب معدنی یا آبی که خودتان آن را جوشانده یا ضدعفونی کرده اید. از آب معدنی برای مسواک زدن نیز استفاده کنید.
 • نوشیدنی های گرم، مانند نوشیدنی های کنسرو شده، به طور کلی بی خطر هستند. یخ را به نوشیدنی خود اضافه نکنید مگر اینکه خودتان آن را با آب خالص درست کرده باشید.
 • غذاهای کاملاً پخته و گرم مصرف کنید و در صورت امکان از خرید غذا از دستفروشان خیابانی خودداری کنید. اگر قصد دارید از یک فروشنده خیابانی غذا بخرید، مطمئن شوید که غذا جلوی شما پخته شده و گرم سرو می شود.
 • سوشی، ماهی خام یا نیم پز و سایر غذاهای دریایی نخورید.
 • میوه ها و سبزیجاتی را که می توانید به تنهایی پوست آنها را جدا کنید مانند موز، پرتقال و آووکادو بخورید. از خوردن سالاد و میوه هایی مانند انگور و انواع توت هایی که پوست آن ها پاک نمی شود خودداری کنید.

درمان وبا

این بیماری نیاز به درمان فوری دارد، زیرا می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ شود. در زیر راه های درمان این بیماری را توضیح خواهیم داد.

1. بازیافت آب

هدف از آبرسانی مجدد، جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته با استفاده از یک محلول آبرسانی ساده است. برای تهیه این محلول، نمک های آبرسانی خوراکی (ORS) را با آب جوشیده یا آب معدنی ترکیب می کنند. بدون آبرسانی مجدد، تقریبا نیمی از مبتلایان به وبا می میرند. اگر با درمان، مرگ و میر به کمتر از 1٪ کاهش یابد.

2. مایعات داخل وریدی (تزریق سرم)

اکثر افراد مبتلا به وبا تنها از هیدراتاسیون خوراکی بهبود می یابند، اما حتی افرادی که به شدت کم آب هستند ممکن است نیاز به مایعات داخل وریدی داشته باشند.

3. آنتی بیوتیک ها

اگرچه مصرف آنتی بیوتیک ها جزء ضروری درمان وبا نیست، برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند مدت اسهال ناشی از وبا را کوتاه و کوتاه کنند.

4. مکمل های روی

طبق تحقیقات، روی می تواند اسهال را در کودکان مبتلا به وبا کاهش داده و مدت آن را کوتاه کند.

واکسن وبا

واکسن وبا

در حال حاضر، 3 واکسن خوراکی وبا (OCVs) توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده است:

 • دوکورال;
 • شانچول
 • Euvichol-Plus.

Dukoral با یک محلول بافر تجویز می شود که برای بزرگسالان به 150 میلی لیتر آب تمیز نیاز دارد. همه افراد بالای 2 سال می توانند از این واکسن استفاده کنند. بین هر دوز باید حداقل 7 روز و حداکثر 6 هفته فاصله باشد. کودکان بین 2 تا 5 سال به نوبت سوم نیاز دارند. Dukoral عمدتا برای مسافران استفاده می شود. دو دوز دوکورال به مدت 2 سال در برابر وبا محافظت می کند.

Shanchol و Euvichol-Plus فرمول یکسانی دارند و توسط دو شرکت مختلف تولید می شوند. این 2 واکسن نیازی به محلول بافر ندارند و همه افراد بالای 1 سال می توانند از آن استفاده کنند. بین دوزهای این دو واکسن باید حداقل دو هفته فاصله باشد. دو دوز Shanchol و Euvichol-Plus از افراد در برابر وبا حداقل به مدت 3 سال محافظت می کند.

وبا در ایران

بیماری وبا در حال سرایت به بسیاری از کشورهای همسایه ما است که مشکل نگران کننده ای است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، از ابتدای سال جاری تاکنون 63 مورد ابتلا به وبا در 4 استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و بوشهر شناسایی شده که 95 درصد موارد ابتلا به وبا مربوط به 2 استان بوده است. کردستان و کرمانشاه.

آخرین کلمه

با توجه به گزارشات هموطنان مبتلا به وبا، رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش برای در امان ماندن از این بیماری ضروری است. اگر توصیه های ایمنی حتی در مناطقی که خطر ابتلا به این بیماری وجود دارد رعایت شود، احتمال ابتلا به عفونت کاهش می یابد. اگر پس از سفر به منطقه ای مبتلا به وبا فعال دچار اسهال شدید، با پزشک خود مشورت کنید.


چگونه در مورد یک فروشگاه - مجموعه ای از ارتباطات موثر

گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید