وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری


که در هفته پانزدهم بارداری، جنین رشد قابل توجهی داشته است و به راحتی می توان ویژگی های صورتش را تشخیص داد. شما در حال حاضر در هفته دوم سه ماهه دوم بارداری هستید. در هفته 15 بارداری، کودک شما در حال رشد و بلوغ است و احتمالاً در چند هفته یا ماه اول انرژی بیشتری دارید و حالت تهوع شدید تری ندارید. تغییرات ظاهری و علائم بارداری را به خوبی خواهید دید. شکم، سینه ها و نوک سینه ها بزرگتر می شوند و در عین حال زمان پوشیدن لباس های راحت بارداری فرا رسیده است. در حال حاضر جنین در حال حرکت است، اما شما هنوز آن را به وضوح احساس نخواهید کرد. در هفته های 17 تا 20 اولین حرکات او را به خوبی احساس خواهید کرد.

چهره جنین در هفته پانزدهم بارداری چه تغییراتی می کند؟

در این زمان اجزا و اندام های جنین با یکدیگر همخوانی بیشتری دارد و ظاهرش بیش از هر زمان دیگری شبیه انسان است. از تغییرات آن می توان به حرکت چشم ها اشاره کرد که از سر به سمت جلوی صورت حرکت می کنند و در حالت اولیه قرار دارند. گوشه ها نیز شکل گرفته و در دو طرف سر به خوبی دیده می شوند. جالب است بدانید در این زمان چشم های جنین به نور محیط اطراف حساس است، اگرچه به نظر می رسد چشمان خود را بسته نگه می دارد، اما قادر به تشخیص نور است.

شکل جنین در هفته پانزدهم بارداری

شکل جنین در هفته پانزدهم بارداری

در هفته پانزدهم بارداری با جنین خود صحبت کنید، برای او شعر بخوانید و به او بگویید که چقدر برای شما ارزشمند است. او هر چه شما بگویید خواهد شنید. صدای قلب شما و حتی دستگاه گوارش شما او را آرام می کند، اما از هفته بیستم به بعد جنین بیشتر به صداها پاسخ می دهد، به طوری که نوع و شدت صدا بر ضربان قلب و حرکات اندام او تأثیر می گذارد.

چه تغییراتی در بدن جنین رخ می دهد؟

در هفته پانزدهم بارداری، گردن جنین رشد می کند، غده تیروئید در قاعده زبان تشکیل می شود و در دوران بارداری با رشد کودک، در امتداد گردن حرکت می کند تا در موقعیت اصلی خود قرار گیرد. در این زمان، کودک شما می تواند چانه را از قفسه سینه جدا کند. اکنون برای احساس این حرکات کمی زود است. سیستم ستون فقرات کودک شما در این مرحله کاملاً رشد کرده است. بازوهای کوچک آن برای نگه داشتن آنها در جلوی صورت شکل گرفته است.

کلیه ها عضو دیگری هستند که در این زمان کاملاً رشد کرده اند و جنین اکنون می تواند ادرار کند.

جالب اینجاست که جنین تا پایان این هفته از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده خواهد کرد. تا پایان این هفته، او 70 گرم وزن و حدود 10 سانتی متر قد خواهد داشت.

آیا جنین در هفته پانزدهم بارداری نفس می کشد؟

در هفته پانزدهم بارداری، جنین شما قادر به دم و بازدم و همچنین مکیدن و قورت دادن خواهد بود. تمرین تنفس ریه های او را تقویت می کند، بنابراین کیسه های هوا به خوبی شکل می گیرند.

در این مدت غضروف شروع به تغییر شکل، رشد و استخوان می کند. اولین استخوانی که در جنین سفت می شود و به استخوان تبدیل می شود، استخوان گوش میانی است. برای این، گفته می شود، در این لحظه قادر به تشخیص صداها است. البته ساختار و دستگاه شنوایی به طور کامل شکل نگرفته است، اما در حدی است که جنین متوجه باس و صدای اطراف می شود. اما می توان گفت مهم ترین تغییری که جنین در این زمان دارد، تشکیل سه استخوان در گوش داخلی جنین است. به همین دلیل است که گفته می شود در این هفته کلسیم کافی برای حمایت از رشد استخوان کودک شما دریافت می شود.

موهای کرکی تمام بدن جنین را پوشانده و هنوز نمی توانید تشخیص دهید که فرشته کوچک شما چشمان بلوند و رنگی است یا مو و چشم و ابرو مشکی. در این زمان هنوز خبری از رنگدانه های مو نیست، اما ابروها و مژه های او شکل گرفته است. از آنجایی که در بدن او چربی وجود ندارد، رگ های خونی او قابل مشاهده است.

در این زمان پاهای نوزاد بیشتر از بازوهایش کشیده می شود و باید گفت که رشد بدن بیشتر از سر است.

نکاتی که باید در این هفته رعایت کرد

در اینجا برخی از تغییراتی است که باید از آنها آگاه باشید:

تغییر وزن

در این هفته تغییرات وزن قابل توجهی را مشاهده خواهید کرد. البته هر زن باردار متفاوت است، اما به طور کلی از حدود 500 گرم تا 2.5 کیلوگرم در سه ماهه اول و از حدود 500 گرم در هر هفته پس از آن، افزایش وزن رخ می دهد. توجه داشته باشید که اگر تغییرات وزن شما به طور چشمگیری زیاد یا کم است، باید با ماما صحبت کنید.

خونریزی لثه

تغییرات هورمونی در بارداری بر سلامت دندان و دهان تاثیر می گذارد. در این مدت لثه های متورم، قرمز و دردناک خواهید داشت. این آلرژی همچنین می تواند خطر خونریزی لثه را افزایش دهد. این امر به ویژه در هنگام مسواک زدن صادق است. با ادامه بارداری، خونریزی و التهاب لثه افزایش می یابد. این وضعیت از سه ماهه اول بارداری شروع می شود و در سه ماهه دوم و سوم بارداری بدتر می شود. خبر خوب این است که با تولد نوزاد، دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت.

خون دماغ

از یک طرف تغییرات هورمونی و از طرف دیگر گردش خون بالا در بدن مادر باعث افزایش جریان خون در رگ ها از جمله مویرگ های بینی می شود. این رگ های خونی گاهی می شکند و خونریزی می کنند.

این وضعیت می تواند گیج کننده باشد، اما توجه داشته باشید که خونریزی بینی یکی از شایع ترین علائم بارداری است که از هر پنج زن باردار یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. باید اضافه کنیم که این مشکل به طور کلی خفیف و قابل کنترل است. معمولاً پس از زایمان نیز ناپدید می شود.

در دوران بارداری ورزش کنید

این هفته بهترین فرصت برای بهبود عضلات کف لگن است. ورزش سبک به کنترل ترشحات هنگام خندیدن، عطسه، سرفه یا پریدن کمک می کند. ماهیچه های کف لگن خود را طوری جمع کنید که انگار می خواهید ادرار کنید و سپس ادرار را متوقف کنید.

◄ توصیه می کنیم در مورد شرکت در دوره های بارداری با ماما صحبت کنید. او می تواند بهترین گزینه ها را به شما ارائه دهد. حتی اگر در حال حاضر باردار هستید و این دومین یا بیشتر تجربه شماست، شرکت در این دوره ها همچنان برای شما مفید است، به خصوص که بهتر می توانید با مادران باردار دیگر ارتباط برقرار کنید و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.

خوشبختانه دوره های آموزشی به قدری متنوع است که می توانید با توجه به شرایط خود (آنلاین یا حضوری) کلاس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سعی کنید از سیگار و الکل دوری کنید. مصرف بیشتر چای و نوشیدنی های گیاهی توصیه می شود. نوشیدن کافئین در این مدت برای شما مناسب نیست و باعث افزایش حجم ادرار شما می شود.

فراموش نکنید که ویتامین های بارداری تاثیر بسزایی در سلامت استخوان ها و ماهیچه ها دارند. به همین دلیل است که ویتامین D برای زنان باردار مفید است. توجه داشته باشید که از اواخر زمستان تا اواخر پاییز، افراد ویتامین D کافی را از نور خورشید دریافت می کنند. اما از ابتدای زمستان باید با مصرف مکمل های حاوی ویتامین D، این کمبود را با کاهش میزان نور خورشید جبران کرد.

البته برخی افراد باید همیشه مکمل ویتامین D مصرف کنند، اگر شما هم به همین بیماری مبتلا هستید، قبل از مصرف باید با ماما مشورت کنید. مقدار مصرف (برای بزرگسالان و کودکان) تنها 10 میکروگرم در روز است.

پایان بخش

به طور کلی می گویند در سه ماهه دوم بارداری انرژی بیشتری دارید و در عین حال از سختی های ماه های اول بارداری مانند علائم هفته هشتم بارداری اطلاعی ندارید. به طور کلی در هفته پانزدهم بارداری باید مراقب تغذیه خود باشید.

  • تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید و با هر وعده غذای کمتری دریافت کنید.
  • سراغ غذاهای چرب، شور، فرآوری شده و باقی مانده نروید.
  • از فیبر و آب بیشتری استفاده کنید.
  • مکمل های تجویز شده را مصرف کنید و بهداشت شخصی خود را رعایت کنید.
  • با یک متخصص سکس مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله رابطه در بارداری را مطالعه کنید.

منبع: nhs

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید