وقفه در رابطه یا جدایی موقت چه زمانی مفید است؟ + بایدها و نبایدها


جدایی موقت در نگاه اول بی معنی به نظر می رسد و خیلی ها فکر می کنند که این یک نوع خیانت به رابطه است. نظرات مختلفی در مورد قطع رابطه با شریک عاشقانه وجود دارد که برخی از آنها بر اساس علم روانشناسی است و برخی از آنها کلمات زرد رنگی هستند که فقط برای تحریک احساسات شما مطرح می شوند. ایجاد گسست در رابطه گاهی به دلیل انتخاب زوجین و گاهی به دلیل شرایط اجتناب ناپذیر است. این وقفه های کوتاه مدت به معنای پایان رابطه عاطفی نیست. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چه زمانی شرکای عاطفی نیاز به استراحت و فاصله گرفتن از رابطه برای حفظ بقا و سلامت آن دارند.

قطع رابطه یا جدایی موقت چیست؟

ما 2 سناریو برای قطع رابطه تعریف می کنیم. در سناریوی اول زوج تصمیم می گیرند برای مدتی از رابطه فاصله بگیرند بدون اینکه مشکل خاصی داشته باشند. این فاصله ممکن است توسط هر دو نفر انتخاب شود یا شرایط آنها آنها را مجبور کند برای مدت کوتاهی از هم دور باشند. به عنوان مثال، یکی از شرکای عاطفی ممکن است به دلیل مسائل کاری یا خانوادگی نتواند برای مدتی زمان کافی را با همسرش سپری کند. در این صورت زوجین به یکدیگر اعتماد می کنند و می دانند که پس از پایان زمان مقرر به یکدیگر باز می گردند و رابطه خود را از سر می گیرند. به همین دلیل هیچ یک از آنها آسیب نمی بینند و احساس امنیت می کنند.

در سناریوی دوم، رابطه عاطفی به مشکل می خورد و زوجین اختلافات زیادی دارند و حتی نمی دانند که آیا می توانند به زندگی مشترک ادامه دهند یا خیر. در این حالت، یکی از آنها یا شریک زندگی آنها ممکن است به دلیل مسائلی مانند خیانت، یک رابطه سمی یا آسیب عاطفی دور شوند. این کناره گیری می تواند یک وقفه موقت در رابطه باشد، اما اگر ادامه پیدا کند به قطع کامل می انجامد.

اگر در طول جدایی طرفین کارهای لازم برای اصلاح و بازگشت به یک رابطه سالم را انجام ندهند، جدایی دائمی می شود.

چه زمانی جدایی در یک رابطه خوب است؟

در قسمت قبل به این سوال پاسخ کلی دادیم اما احتمالا هنوز نمی دانید که باید از همسرتان فاصله بگیرید یا نه. پس بیایید کمی بیشتر در این مورد صحبت کنیم. همه روابط طولانی مدت دارای فراز و نشیب هستند. روابط رویایی و بدون دردسر فقط در افسانه ها وجود دارد و روابط واقعی هرگز به این سادگی نیست. در دنیای واقعی، سیندرلای روستایی که تمام عمر خود را خدمتکار کرده است، همسر خوبی برای پسر ولخرج پادشاه نخواهد بود. بنابراین، اگر در یک رابطه عاطفی هستید، باید از رویاهای شیرین بیدار شوید و بررسی کنید که آیا می توانید با وجود فراز و نشیب هایی که در این مسیر وجود دارد، با هم زندگی کنید. گاهی اوقات برای یافتن پاسخ این سوال به جدایی موقت نیاز خواهید داشت.

جدایی موقت برای کشف تفاهم ها و تفاوت ها

آیا این ضرب المثل را شنیده اید که “ازدواج (یا رابطه) مانند هندوانه بسته است”؟ هیچ کس از همان روزهای اول نمی داند که آیا رابطه ای که وارد کرده اند موفق و طولانی مدت خواهد بود یا خیر. به عبارت دیگر هیچکس به قصد قطع رابطه وارد رابطه نمی شود. اگر هر دو نفر بتوانند فضایی از امنیت نسبی را برای یکدیگر فراهم کنند، پتانسیل یک رابطه موفق وجود دارد.

گاهی اوقات هشدارهایی در مورد این ایمنی نسبی وجود دارد. ممکن است اکنون خوشحال باشید و از همراهی یکدیگر لذت ببرید، اما با گذشت زمان، با هم بودن عادی می شود و اختلافات بیشتر از قبل به نظر می رسد. اختلافات بزرگ در طول زمان سلامت رابطه را به خطر می اندازد. چند نمونه از این تفاوت ها عبارتند از:

 • تفاوت سنی زیاد؛
 • نابرابری درآمدی زیاد؛
 • اهداف مختلف رابطه؛
 • تفاوت بین مرزها و خطوط قرمز؛
 • تفاوت بزرگ در فرهنگ و سبک زندگی.

در روابطی که این اختلافات جدی وجود دارد، جدایی موقت فرصتی را برای طرفین فراهم می کند تا خود و طرف مقابل را بهتر بشناسند و تصمیم بهتری برای ادامه رابطه بگیرند. حتی ممکن است برای کاهش میزان تفاوت دست به کارهایی بزنند، مثلاً یکی از طرفین با تبلیغ شغلش اختلاف درآمد با شریک عاشقانه اش را کاهش می دهد.

روابط سمی را از بین ببرید

گاهی اوقات یک رابطه عاطفی بیشتر از اینکه به نفع هر دو طرف باشد ضرر دارد. اگر در چنین رابطه ای هستید، ممکن است به دلیل اعتیاد از هم جدا نشوید و در یک چرخه همیشگی غم باقی بمانید. در این مورد، بهتر است قبل از اینکه رابطه شما به جایی برسد که هیچ راهی برای جبران وجود نداشته باشد، جدایی موقت را در نظر بگیرید.

اگر فکر می کنید مشکلات رابطه یا نیازهای برآورده نشده شما بر احساسات شما نسبت به شریک زندگی تان تأثیر گذاشته است، بهتر است به جدایی موقت فکر کنید. در این صورت می توانید ریشه مشکلات و نحوه رفع آنها را پیدا کنید. اگر مسائل حل شود، به رابطه ای باز می گردید که دیگر سمی نیست و نیازهای شما را برآورده می کند. اگر متوجه شوید که مشکلات قابل حل نیستند، جدایی را به جدایی دائمی تبدیل کرده و از آسیب رابطه سمی رهایی خواهید یافت.

رابطه بلاتکلیف برای زوجین برزخ است. جدایی موقت می تواند تکلیف رابطه را مشخص کند و راه برون رفت از این برزخ باشد.

موقعیت های دیگری که نیاز به جدایی موقت دارند

در این شرایط، قطع رابطه می تواند به شما کمک کند:

 • شما احساس می کنید که باید زمان بیشتری را صرف نیازهای خود کنید و باید از خود مراقبت کنید.
 • با وجود داشتن فرزند، قصد طلاق دارید.
 • شما قصد جدایی دارید، اما فکر می کنید همسرتان سزاوار یک فرصت دوباره است.

جدایی موقت چه زمانی خطرناک است؟

مزایای جدایی موقت در یک رابطه

یک تصمیم اشتباه برای پایان دادن به یک رابطه می تواند منجر به جدایی دائمی شود. جدایی موقت گاهی فوایدی دارد و می تواند رابطه را بهبود بخشد، اما این بدان معنا نیست که می توان خطرات آن را نادیده گرفت. در دوران جدایی موقت هیچ قراردادی با همسرتان منعقد نمی کنید و هیچ تضمینی برای تعهد نمی دهید. بنابراین اگر شرایط رابطه خوب نباشد، احتمالاً جدایی موقت مقدمه ای برای جدایی قطعی خواهد بود.

در زیر موقعیت هایی را ارائه می دهیم که اگر رابطه عاطفی شما شبیه آنهاست، بهتر است به جدایی فکر نکنید و راه دیگری برای حل مسائل پیدا کنید.

1. زمانی که اعتماد بین طرفین شکسته شود

اعتماد یکی از مهمترین ارکان هر رابطه ای است که در صورت فروپاشی آن احتمال بقای آن رابطه تا حد امکان کمتر خواهد شد. اعتماد شکسته قابل اصلاح است، اما زمان می برد و با کوچکترین ضربه ای دوباره شکسته می شود. اگر همسرتان اعتماد شما را از بین برده است، بهتر است دلیل آن را بیابید. اگر فکر می کنید برای بازیابی اعتماد به نفس باید کمی استراحت کنید، باید خطر را در نظر بگیرید. این فاصله می تواند آنقدر زیاد باشد که جدایی دائمی حاصل شود.

2. زمانی که نیازهای شما برآورده نمی شود

اشتیاق و احساس متقابل به اندازه اعتماد مهم است. وقتی طرفین عاشق یکدیگر باشند و نسبت به یکدیگر علاقه داشته باشند، این رابطه زنده می ماند. اما وقتی چنین علاقه ای وجود نداشته باشد، نیازهای زوج ها برآورده نمی شود و از این رو عوامل بیرونی می تواند آنها را از رابطه منصرف کند. اگر از رابطه ناامید هستید و احساس می کنید که شریک زندگی تان نمی تواند آنطور که باید نیازهای شما را برآورده کند، جدایی موقت راه حلی نیست، زیرا ممکن است در طول جدایی تحت تاثیر طرف مقابل قرار بگیرید.

3. وقتی می خواهید برای همیشه از هم جدا شوید

در ذهن ما ایرانی ها جدایی یک عمل ناخوشایند است. تفکر سنتی به ما یاد داده که خودت را فدا کنیم، اما طلاق نگیریم! این یک اشتباه بزرگ است. گاهی اوقات آرزوی واقعی شما این است که از هم جدا شوید، اما به دلیل تصورات اشتباه یا همدردی نابجا با طرف مقابل، رابطه را قطع نمی کنید. اگر چنین است، ممکن است یک جدایی موقت را در نظر بگیرید تا یک قدم به هدف نهایی خود نزدیک شوید.

قبل از جدایی موقت، احتمالاً به شریک زندگی خود خواهید گفت: “بیا برای مدتی دور شویم تا خودمان را پیدا کنیم و دوباره دور هم جمع شویم.” این در حالی است که خودت می دانی که راه برگشتی نیست. در نهایت، وقتی آرزوی واقعی خود را انجام می دهید، تبدیل به شخصیتی می شوید که با وجود وعده بازگشت پس از جدایی موقت، خیانت کرده و همسرش را ترک کرده است.

اگر تصمیم گرفته اید برای همیشه از شریک عاشقانه خود جدا شوید، یک جدایی موقت فقط یک استخوان در زخم است.

4. موقعیت های دیگری که جدایی موقت راه حل نیست

اگر رابطه شما در شرایطی است که در زیر توضیح داده شده است، قطع رابطه نمی تواند مشکلات شما را حل کند.

 • آیا قصد دارید از همسرتان فاصله بگیرید تا او را تنبیه کنید؟
 • شما می خواهید شرایط رابطه عاطفی با افراد دیگر را بسنجید.
 • شما می خواهید حتی برای مدت کوتاهی از شرایط فعلی و مشکلات روابط فرار کنید.

9 اصل جدایی موقت

جدایی در یک رابطه به این معنی نیست که شما ناگهان تصمیم می گیرید برای مدت زمان نامعلومی از یکدیگر دور شوید و دوباره دور هم جمع شوید. شما و همسرتان باید چارچوب و اصولی را تعیین کنید و متعهد به رعایت آنها باشید، مانند:

 1. جدایی موقت چقدر طول می کشد؟
 2. آیا مهمانی ها می توانند در این مدت با افراد جدید ملاقات کنند؟
 3. زوج ها در هنگام جدایی از یکدیگر چه انتظاری دارند؟ (محدودیت ها و بایدها و نبایدهایی که باید رعایت شوند.)
 4. دلیل جدایی موقت چیست؟
 5. مشکلات رابطه ای که باید در این دوره حل شود چیست؟
 6. قبل از جدایی، تخصیص مسائل و مشکلات ناشناخته را روشن کنید. با کینه، رنجش و زخم های التیام نیافته وارد یک جدایی موقت نشوید.
 7. آیا دیگران (کودکان یا خانواده) باید از این جدایی موقت اطلاع داشته باشند؟
 8. آیا در این مدت ملاقات خواهید کرد؟ (مثلا در جلسات زوج درمانی یا جلسات دوستانه)
 9. در طول یک جدایی موقت، نباید از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید.

به طور کلی، شما و همسرتان باید عمداً از یکدیگر فاصله بگیرید و هر دوی شما باید برنامه ها و مرزهای مشخصی برای مدت دوری خود داشته باشید.

جدایی در یک رابطه نباید به معنای جدایی کامل باشد

جدایی موقت می تواند کمک کند و سلامتی را به رابطه شما بازگرداند، اما خطر بزرگی است. ممکن است فکر کنید که دور شدن از همسرتان نشانه بی میلی و بی مهری نسبت به اوست و ممکن است در این مورد احساس گناه کنید، اما واقعیت این است که فاصله گرفتن و احترام به مرزها نقش مهمی در پویایی روابط دارد. اگر زمان و هدفی را برای جدایی موقت تعیین کرده اید، می توانید از بیرون به موقعیت نگاه کنید، خودتان را پیدا کنید و بفهمید که از رابطه چه می خواهید. بنابراین یا به رابطه عاشقانه‌تر و پویاتر از قبل برمی‌گردید و می‌توانید به زندگی ادامه دهید یا با یک تصمیم منطقی از شریک عاشقانه‌تان جدا می‌شوید و دنبال چیزی می‌روید که واقعاً می‌خواهید.


کتاب الکترونیکی پیوست شده است

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه خود یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید