ونزوئلا قرارداد یک میلیون هکتاری زمین را با ایران و روسیه امضا کرده است که امکان کشت فراسرزمینی را باز کرده است.


ونزوئلا قرارداد یک میلیون هکتاری زمین را با ایران و روسیه امضا کرده است که امکان کشت فراسرزمینی را باز کرده است.

نایب رئیس انجمن کشت فراسرزمینی خاطرنشان کرد: ونزوئلا یک میلیون هکتار زمین کشاورزی را به منظور کشت فراسرزمینی در اختیار ایرانیان قرار داده است.


علی رضوانی زاده در گفت وگو با خبرنگار بازرگانی ایلنا، با بیان اینکه ونزوئلا می تواند به انبار محصولات کشاورزی جهان تبدیل شود، گفت: ونزوئلا یک میلیون هکتار زمین کشاورزی را به منظور کشت فراسرزمینی در اختیار ایرانیان قرار داده است.


وی ونزوئلا را بیش از برزیل و روسیه مستعد کشت فراسرزمینی دانست و افزود: به نظر می رسد این کشور بتواند خلاء اوکراین را در جهان پر کند. ما باید از روابط خوب سیاسی ایران و ونزوئلا برای ایجاد امنیت غذایی برای کشور و جهان استفاده کنیم. متأسفانه ما در خط مقدم اپورتونیسم در جهان هستیم.


این فعال عرصه کشت فراسرزمینی با بیان اینکه آب و هوای ونزوئلا برای کشت گندم مناسب نیست، افزود: در فرهنگ بومی ونزوئلا مصرف نان گندم چندان رایج نیست و عمدتاً از نان ذرت استفاده می شود. زیرا این کشور برای کشت محصولات استراتژیک مانند ذرت و سویا مناسب است. ارزش اقتصادی سویا بسیار بالاتر از گندم است.


رضوانی زاده سویا را استراتژیک ترین محصول دنیا معرفی کرد و افزود: کنجاله سویا در تولید طیور و دام بسیار مفید است. کشت سویا در هکتار 150 درصد حاشیه سود دارد در حالی که حاشیه سود گندم در هکتار کمتر از 30 درصد است. می توانید در ونزوئلا سویا و ذرت بکارید و درآمد قابل توجهی کسب کنید و با این پول از کانادا، استرالیا و هر کشور دیگری گندم بخرید. به عبارت دیگر، کشاورزی فراسرزمینی فرصت ایجاد ثروت را برای فعالان این حوزه فراهم می کند.


وی با بیان اینکه چینی ها در آفریقا تنباکو می کارند، افزود: مصرف دخانیات در چین جرمی جدی است. اما تولیدکنندگان خارج از سرزمین چینی تنباکو را می کشند و به بازارهای کشورهای دیگر می فروشند و از آن پول برای واردات طلا به کشور استفاده می کنند. بر اساس قانون نانوشته، دولت چین تجار این کشور را ملزم کرد که درآمد حاصل از صادرات محصولات را به صورت طلا به کشور بیاورند تا حمایت ارزی مناسبی برای خود ایجاد کنند.


به گفته نایب رئیس انجمن کشت فراسرزمینی؛ گوشت گاو ونزوئلا از گوشت گاو برزیلی با ارزش تر و ارزان تر است.


رضوانی زاده با اشاره به همجواری با روسیه، تحقق محصولات فراسرزمینی را در این کشور تسهیل کرد و افزود: اگر کشاورزان فراسرزمینی 2000 هکتار زمین در روسیه داشته باشند، امکان انتقال کالاهای خود از طریق شبکه حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی وجود دارد. اما وقتی برای کشت دورتر می رویم، برای حمل محموله به یک کشتی پاناماکس 150 هزار تنی نیاز است، بنابراین اگر خواهان موفقیت در کشت فرازمینی در دوردست هستیم، باید حداقل 50 هزار هکتار زمین به دست آوریم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید