پرونده خاشقجی در سفر بایدن به ریاض اهرم فشار است/ درگیری از «منطقه احتمالی» به «منطقه احتمالی» تبدیل شده است.


پرونده خاشقجی در سفر بایدن به ریاض اهرم فشار است/ درگیری از

این کارشناس آمریکایی گفت: ارسال سیگنال‌های هشداردهنده به تهران توسط فرماندهان سنتکام از مرحله سیاسی به مرحله نظامی می‌رود که همگی از تونل امنیتی اسرائیل عبور می‌کنند.


مهدی مطهرنیا، کارشناس ارشد آمریکایی در گفت و گو با ایلنا در تشریح دلایل و ابعاد سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان گفت: نکته ای که در سفر بعدی رئیس جمهور آمریکا به عربستان مطرح خواهد شد، قتل جمال خاشقجی است. روزنامه نگار سعودی “. همه بر این باورند که آمریکا و خود بایدن با رفتن به عربستان به نوعی چشم خود را بر روی این پرونده بسته اند، اما باید توجه داشت که این پرونده به جای چالش ریاض، در بخشی جا افتاده است که همه تبعات آن را دارد. محمد بن سلمان ولیعهد این کشور خواهد بود. به عبارت دیگر، بن سلمان یک اشتباه شخصی بزرگ در جنگ قدرت برای آینده عربستان سعودی مرتکب شد. به همین دلیل است که این یک پرونده خطرناک برای ایالات متحده است. موردی که نه چالش عربستان، بلکه چالش خود ولیعهد خواهد بود.


وی ادامه داد: به همین دلیل آمریکایی ها سعی دارند لبه های این چالش را برای محمد بن سلمان تیز کنند و اساسا از این پرونده در رابطه با عربستان به نفع خود استفاده می کنند. این تهدیدی برای عربستان سعودی یا اختلال قابل توجهی در سیاست آمریکا در قبال سعودی ها نیست. بنابراین پرونده خاشقجی از این جهت حائز اهمیت است که آمریکایی ها هر زمان که بتوانند از این پرونده به نفع خود استفاده می کنند و هر زمان که عربستان بخواهد از آن چشم پوشی کند، دوباره انگشت خود را روی این پرونده فشار می دهد. در مجموع این مورد تاثیر راهبردی بر روابط کلی آمریکا و عربستان نخواهد داشت. بارها این موضوع را مطرح کرده اند، اما خودشان چندان به این قضیه توجهی ندارند. زیرا نتیجه اساساً مهم است و نتیجه در رابطه با حالتی به حالت دیگر معنا می یابد.


وی گفت: از سوی دیگر، سفر بایدن به عربستان سعودی که گفته می شود در ماه ژوئیه انجام می شود، بر حل مناقشه اعراب و اسرائیل از طریق کانال های معنادار و استراتژیک متمرکز خواهد بود. تاثیرگذارترین عامل در این زمینه ریاض است، بنابراین سفر بایدن به عربستان و تلاش او برای نزدیک کردن سعودی ها به اسرائیل موضوعی جدی تلقی می شود. از سوی دیگر، پیامدهای این سفرها و تأثیر عملیاتی آن بر تهران خواهد بود که رهبری آمریکا در آن کاملا مشهود است. بحث دیگر این است که رهبری تل آویو و حمایت عربستان از محاصره تهران و کاهش همکاری های بین المللی با ایران در کنار رهبری آمریکا قرار می گیرند و گروهی ضد ایرانی تشکیل می دهند. از سوی دیگر گفته می شود در سفر بعدی بایدن به عربستان، نشست شورای همکاری خلیج فارس برگزار می شود و در صورت تحقق آن، رسماً شاهد تشکیل نظام منطقه ای علیه تهران خواهیم بود.


مطهرنیا افزود: در این میان تهدیدات فرماندهان سنتکام علیه تهران از مرحله سیاسی به مرحله نظامی می رود که همگی از تونل امنیتی اسرائیل می گذرد. تحرکات در تل آویو روز به روز آشکارتر می شود و همانطور که مشخص است در مورد مسائل منطقه ای می تواند منجر به تقابل شود. اما در این میان بحث انرژی نیز مطرح می شود و به طور کلی سیگنال های ارسالی حاکی از وقوع درگیری نظامی از «منطقه احتمال» به «منطقه احتمال» است. در زمینه انرژی، از سال 1995، آمریکایی ها سعی کردند سوخت های فسیلی را بر اساس تجربیات گذشته جایگزین کنند. از این رو، آنها سعی کردند نیاز خود به نفت خاورمیانه را کاهش دهند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: شاید آمریکایی ها نتوانند نیاز خود به نفت عربی را کاهش دهند، اما همواره در تلاش هستند تا بر منطقه تمرکز کنند و دولت های آن را علیه رقبای خود هدایت کنند. در این میان باید توجه داشت که هزینه تولید نفت در آمریکا و همچنین افزایش قیمت بنزین در این کشور که به بالاترین میزان در 50 سال اخیر رسیده است، آمریکا را به تغییر سیاست های انرژی برانگیخته است. اندکی، اما در نهایت باید توجه داشت که ایالات متحده کشوری است که ریسک های بزرگی می کند و برای آینده آماده می شود. بنابراین از منظر منطق گذار، همکاری کشورهای عربی تولیدکننده نفت با واشنگتن حائز اهمیت است و بخشی از سفر بعدی به عربستان نیز باید در این زمینه معنا پیدا کند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید