پشت صحنه انتقال احتمالی سفارت انگلیس به بیت المقدس/ ابعاد منافع رسمی و ماهوی لندن در توافق ابراهیم


پشت صحنه انتقال احتمالی سفارت انگلیس به بیت المقدس/ ابعاد منافع رسمی و ماهوی لندن در توافق ابراهیم

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگرچه منافع انگلیس در فلسطین و اسرائیل بیشتر از آمریکا نیست، اما لندن در تلاش است تا منافع خود را از تل آویو بگیرد.


«علی اصغر زرگر» کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به دلایل احتمالی انتقال سفارت انگلیس از تل آویو به بیت المقدس گفت: اخیرا روزنامه دیلی تلگراف فاش کرده است که دولت جدید مستقر در لندن به رهبری لیز تراس در حال بررسی انتقال سفارت این کشور است.از تل آویو به قدس شغلی است که در نگاه اول می توان آن را امری طبیعی دانست. اولاً باید توجه داشت که نخست وزیر انگلیس که اخیراً این تجارت را بر عهده گرفته است، با چالش های داخلی زیادی روبرو است و باید با مشکلات متعددی در حوزه سیاست خارجی دست و پنجه نرم کند. مهمترین مسائلی که او باید به آن بپردازد، مسائل انرژی، تورم و افزایش هزینه های زندگی در کشورش است که همه آنها را باید نتیجه جنگ در اوکراین بدانیم. اکنون نخست وزیر جدید بریتانیا به این مشکلات رسیدگی می کند و به نوعی می خواهد از شر آنها خلاص شود.


وی ادامه داد: در این بین دولت جدید لندن به رهبری لیز تراس تلاش خواهد کرد به هر طریقی چالش ها را کنار بگذارد و بتواند بحران ها را حل کند اما او به خوبی می داند که برخی از مشکلات داخلی باید با تعامل حل شود. با سایر دولت ها، به همین دلیل است که سیاست خارجی دولت تراس که خود وزیر امور خارجه دولت بوریس جانسون بود، می تواند تا حدودی تغییر کند. زیرا بدون شک او روی کمک اسرائیل نیز حساب باز کرده بود که تا حدودی می توانست به موضوع صادرات گاز با محوریت اسرائیل یا میانجیگری این رژیم در صادرات گاز مرتبط باشد. بر این اساس اگر قرار باشد سفارت انگلیس از تل آویو به بیت المقدس منتقل شود، بدون شک باید منافعی را که در این اقدام برای لندن محفوظ خواهد بود، در نظر گرفت.


این تحلیلگر سیاسی گفت: معتقدم این موضوع و این قضیه باید به عنوان یک بحث چندسطحی دیده شود. توجه داشته باشید که در ابتدای مطلب، منابع خبری انگلیسی این موضوع را به عنوان یک فرض قوی با احتمال زیاد مطرح می کنند و اندکی بعد، نخست وزیر این کشور در حاشیه مجمع عمومی با نخست وزیر اسرائیل دیدار خواهد کرد. سازمان ملل متحد در آن جلسه چندی پیش، لیز تراس به این موضوع اشاره کرد و به نوعی اعلام کرد که موضوع در دست بررسی است، اما جالب اینجاست که در همان زمان یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که تل آویو از برجام خارج می شود. طرح دو دولتی، پشتیبانی کامل. شاید این دو موضع به هم ربطی نداشته باشند، اما باید درک کنید که خود انگلیس مسبب تشکیل این رژیم بوده و هر آنچه در سال های اخیر بین فلسطین و اسرائیل رخ داده است به نوعی پروژه لندن بوده است.


زرگر افزود: انگلیس در شرایط کنونی به حمایت یهودیان و اسرائیل نیاز خواهد داشت و از سوی دیگر به نظر می رسد دولت لیز تروس نیز در تلاش است تا سیاست خارجی خود را به گونه ای دیگر دنبال کند. من معتقدم سیاست انگلیس در قبال خاورمیانه در این مقطع و با توجه به شرایط موجود ممکن است اندکی تغییر کند و بنابراین معتقدم موضوع انتقال سفارت انگلیس از تل آویو به بیت المقدس در این زمینه قابل بحث و بررسی است. . انگلیس ممکن است به دنبال نقشی جدید یا حداقل نفوذ بیشتر در مسائل منطقه باشد، اما بدون شک نباید آن را یک اقدام رسمی تلقی کنیم. اما موضوعات دیگری در آن مربوط به سیاست های کلی بریتانیا و همسویی آن با دیگر شرکای خود است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: از منظر رسمی، حرکت سفارت انگلیس را باید تکرار اقدامات کشورهایی دانست که در زمان ترامپ همراه او بودند. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، وی این اقدام را به عنوان یک سناریو در قالب توافقنامه ابراهیم به جامعه ملل ارائه کرد و بسیاری از دولت ها اقدام او را برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس پذیرفتند و حتی به او پیوستند. بر این اساس چنین اقدامی از نظر شکلی برای لندن کاملاً موجه است، اما از نظر ماهوی باید گفت که انگلیس در این مسیر با آمریکا گام برمی دارد. لندن قصد دارد سفارت خود را به شکلی وحشتناک به قدس منتقل کند و بخشی از توافق ابراهیم را تکمیل کند که باید به عنوان اعلام همگرایی این کشور با تل آویو تلقی شود. اگرچه منافع بریتانیا در فلسطین و اسرائیل بیشتر از منافع ایالات متحده نیست، لندن در تلاش است تا منافع خود را از تل آویو بگیرد. بنابراین به نظر من باید این اقدام لندن را در یک طرح بین المللی گسترده تر ببینیم.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید