پشیمانی پس از طلاق، دلایل و راهکارهای درمانی موثر


پشیمانی پس از طلاق یکی از احساساتی است که بسیاری از زنان و مردان احساس می کنند. تصمیم به طلاق یکی از مهمترین مسائلی است که ممکن است در زندگی با آن روبرو شوید. بنابراین احتمال اینکه از کار خود پشیمان شوید بسیار زیاد است. بسیاری از زنان یا مردانی که پس از مدتی طلاق را تجربه کرده اند، فکر می کنند کار اشتباهی انجام داده اند. و این مشکل می تواند اضطراب و نگرانی زیادی را به همراه داشته باشد یا شاید به طور کلی شما را از مسیری که در آن قرار دارید منصرف کند. به همین دلیل دانستن پشیمانی طلاق، اهمیت این مشکل و راه های مقابله با آن بسیار مهم است. همچنین به خاطر داشته باشید که کمک گرفتن از یک مشاور خانواده ممکن است بهترین راه حل در این شرایط باشد. شما می توانید از خدمات مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره روانشناسی مندا نو بهره مند شوید.

پشیمانی بعد از طلاق


تصمیمات حساس معمولاً نگرانی و استرس زیادی را به همراه دارند. ما معمولا می ترسیم که انتخاب اشتباه زندگی آینده ما را نابود کند. انتخاب رشته تحصیلی، محل سکونت، ازدواج و بالاتر از همه طلاق تصمیمات مهم و حساسی هستند. در این میان طلاق به دلیل اثرات منفی روانی آن اهمیت ویژه ای پیدا می کند. این تا حدی است که بسیاری از زنان و مردان پس از مدتی دچار مشکلی به نام پشیمانی پس از طلاق می شوند. در این شرایط فرد با خود فکر می کند که شاید کار اشتباهی انجام داده و طلاق بهترین تصمیمی نبوده است. این ایده می تواند فشار روانی زیادی برای شما ایجاد کند. به همین دلیل توجه به آن و یافتن راه حل مناسب برای رفع آن بسیار مهم است. برای دانستن بیشتر علائم استرس کلیک.

نشانه های پشیمانی بعد از طلاق

از بارزترین نشانه های پشیمانی پس از طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس می کنید برای بهبود رابطه به اندازه کافی تلاش نکرده اید.
  • شما در مورد وضعیت و زندگی همسر سابق خود تعجب می کنید.
  • دلت برای زندگی و همسر سابقت تنگ شده است.
  • احتمالا خاطرات بد و دلایل طلاق را به خاطر نمی آورید.
  • شما امیدوارید که همسر سابقتان از شما بشنود.

اهمیت پشیمانی بعد از طلاق

چرا صحبت از پشیمانی بعد از طلاق است؟ این به این دلیل است که احساس شما پس از طلاق واقعاً مهم است. احساس و درک شما از آنچه اتفاق افتاده می تواند بر برنامه های شما برای ادامه زندگی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، احساس پشیمانی می تواند آنقدر رشد کند که به طور کلی گم شوید و احساساتی مانند افسردگی را تجربه کنید. یا شاید مانند بسیاری از خانم ها و آقایان، شما به زندگی خود بازگردید در حالی که تصمیم بدی است. بنابراین بسیار مهم است که در مورد پشیمانی پس از طلاق، ریشه های آن و راه های صحیح مقابله با آن صحبت کنیم. همانطور که قبلا گفتیم بهترین راه حل این بحران کمک گرفتن از مشاور خانواده است.

دلایل پشیمانی بعد از طلاق

اگر می خواهید پشیمانی پس از طلاق را به درستی بررسی کنید و راه درستی برای مبارزه با آن بیابید، اولین قدم این است که بفهمید چرا در وهله اول آن را احساس می کنید. از مهمترین دلایل پشیمانی پس از طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شما یک تصمیم مبتنی بر احساسات گرفتید

همانطور که همیشه گفته ایم، احساسات منبع قوی برای تصمیم گیری های جدی نیستند. اگر به این نتیجه رسیده اید که باید به دلیل احساساتی مانند عصبانیت طلاق بگیرید، احتمالاً وقتی این احساسات از بین رفت، از خود می پرسید که چرا من طلاق گرفتم؟ و شاید شما دلایلی به اندازه لحظه عصبانیت خود پیدا نکنید.

احساس تنهایی ناشی از پشیمانی پس از طلاق

یکی از احساساتی که بسیاری از زنان و مردان پس از طلاق تجربه می کنند، احساس تنهایی است. به گفته روانشناسان، تنهایی یکی از سخت ترین احساساتی است که هر یک از ما تجربه می کنیم. و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند افسردگی را به شدت افزایش می دهد. همچنین به طور کلی تحمل تنهایی آسان نیست. این مشکل اغلب باعث می شود احساس کنید که اگر طلاق نمی گرفتید، اکنون زندگی خود و همسرتان را داشتید.

شرایط زندگی نامطمئن

بسیاری از ما فکر می کنیم زندگی پس از طلاق باید برای ما بهشت ​​باشد. تصور بسیاری از زنان و مردان این است که به محض خواندن صیغه طلاق، همه مشکلات برای همیشه حل می شود. اما واقعیت این نیست. به همین دلیل است که بسیاری از زنان و مردان وقتی از سختی های زندگی پس از طلاق مطلع می شوند، فکر می کنند کار اشتباهی انجام داده اند.

فشارهای اجتماعی

فشارهای اجتماعی پس از طلاق برای هر دو جنس وجود دارد. اما بیشتر زنان را شامل می شود. گاهی اوقات نظرات و قضاوت های منفی دیگران، کاهش شانس ازدواج مجدد، آزار و اذیت و بسیاری از مشکلات مشابه، فرد را درگیر پشیمانی پس از طلاق می کند.

نگرانی برای کودکان

اگر از ازدواج خود فرزندانی دارید، نگرانی در مورد آنها یکی از بزرگترین مشکلاتی است که با آن مواجه خواهید شد. بسیاری از مواقع وقتی بچه های دیگر را در کنار والدینشان می بینید یا احساس می کنید نمی توانید همه نیازهای فرزندتان را تامین کنید، ممکن است شک کنید که طلاق کار درستی بوده است.

راهکارهایی برای رفع پشیمانی پس از طلاق

همانطور که گفتیم پشیمانی بعد از طلاق بسیار مهم است. و شما باید بتوانید این احساس را به خوبی مدیریت کنید. از جمله راه حل هایی که برای این مشکل وجود دارد عبارتند از:

به خود اجازه احساسات منفی بدهید

اول از همه، به خودتان اجازه دهید احساساتتان را بپذیرد. همانطور که گفتیم تصمیم بسیار مهمی گرفته اید. و کاملا طبیعی است که فکر کنید اشتباه کرده اید. بنابراین، بدون اینکه مضطرب شوید و فکر کنید که احساساتتان خیلی جدی است، به خودتان زمان بدهید تا از این موقعیت ها عبور کنید.

در اوج احساسات هیچ کاری نکنید

گاهی اوقات احساسات ما آنقدر شدید است که فکر می کنیم باید کاری برای آن انجام دهیم. مهمترین کاری که باید در این شرایط انجام دهید این است که هیچ کاری انجام ندهید. تصمیم گیری را به تعویق بیندازید تا زمانی که احساسات و استرس شما فروکش کند و بتوانید تصمیم منطقی بگیرید. برای دانستن بیشتر درمان استرس کلیک.

برای درمان پشیمانی پس از طلاق، باید گذشته را رها کنید

شما باید بپذیرید که ازدواج شما خوب یا بد به پایان رسیده است. و اکنون در آغاز راه جدیدی هستید. اگر هنوز درگیر گذشته هستید، نمی توانید در این مسیر جدید حرکت کنید. پس بهترین کار این است که گذشته را با همه خوب و بد یا درست و غلطش رها کنی و به زندگیت فکر کنی.

دیدگاه خود را تغییر دهید

یکی از مهم ترین دلایل پشیمانی بعد از طلاق، شرایط سختی است که در آن قرار داریم. این وضعیت گاهی آنقدر به فرد فشار می آورد که احساس می کند بهترین تصمیم این است که همه چیز را به حالت قبل برگرداند. برای جلوگیری از این مشکل، بهترین راه حل این است که دیدگاه خود را تغییر دهید. یادتان باشد روزهای سخت ماندن سخت نیست. و شرایط شما دیر یا زود تغییر خواهد کرد.

دلایل طلاق خود را بررسی کنید

یک مکانیسم دفاعی در زمان پشیمانی پس از طلاق وجود دارد. این مکانیسم تمام رویدادهای منفی را سرکوب می کند. و در نتیجه یادت نمی آید که چرا می خواستی همسرت را طلاق بدهی. به عبارت ساده تر، تمام خاطرات تلخ از ذهن شما پاک می شود. و شما فقط چیزهای خوب در مورد همسر سابق خود را به یاد می آورید. در چنین شرایطی بهتر است با خود خلوت کنید. و دلایلی که برای جدایی از خود داشتید را یک بار دیگر مرور کنید.

از مشاور کمک بگیرید

روانشناس خانواده یکی از بهترین افرادی است که می توان در مورد پشیمانی های بعد از طلاق با او صحبت کرد. مشاور شما را مانند اطرافیانتان قضاوت نمی کند و احساسات شما را درک می کند. از طرفی موقعیت شما را به دقت بررسی می کند و به شما کمک می کند تا تصمیم بهتری بگیرید. با کمک یک مشاور متوجه خواهید شد که کدام مسیر را در زندگی خود شروع کنید و چگونه در این مسیر حرکت کنید.

برای دریافت مشاوره در تمامی رشته های روانشناسی می توانید در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو با شماره تلفن 02191002360 تماس حاصل فرمایید..

هشدار! این مقاله صرفا جهت آشنایی با کسب و کار مهمان منتشر شده است و سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید