پیامدهای منطقه ای و فرامنطقه ای بازگشت احتمالی «نتانیاهو» به قدرت/ تأثیر نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا بر رفتار اسرائیل علیه تهران


پیامدهای منطقه ای و فرامنطقه ای بازگشت احتمالی به قدرت


«مهدی مطهرنیا» کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به احتمال نخست وزیر شدن بنیامین نتانیاهو پس از انتخابات اخیر کنست و پیامدهای منطقه ای و فرامنطقه ای آن، گفت: آخرین نتایج اسرائیل دولت انتخابات کنست نشان دهنده برتری شبح منتسب به بنیامین نتانیاهو است، اما واضح است که آیا او قادر به کسب اکثریت مطلق خواهد بود یا خیر. بر اساس اسناد و گزارش های منتشر شده، مشارکت عمومی رای دهندگان در انتخابات کنست حدود 72 درصد خواهد بود. در این میان باید توجه داشت که در صورت انتخاب وی به عنوان نخست وزیر اسرائیل، قطعا بر اوضاع منطقه تاثیر خواهد داشت.


وی ادامه داد: اگر به سخنان نتانیاهو قبل از انتخابات اخیر اسرائیل دقت کنیم، می بینیم که وی دو محور اصلی را در بحث سیاست خارجی ذکر کرد. اولی بحث کمک به اوکراین در جنگ با روسیه و دومی بحث عادی سازی روابط با عربستان بود. رابطه اسرائیل با ریاض را باید دانست، اگرچه دو طرف بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک هستند، اما این اقدام در مورد نخست وزیری نتانیاهو می تواند اتحاد تل آویو و ریاض را قوی تر و موثرتر کند که بدون شک در مورد آن خواهد بود. عواقب آن برای تهران و متحدانش. باید روشن شود که در شرایط کنونی نظام بین الملل، اسرائیل نه تنها دیگر به عنوان دشمن یا دشمن واقعی مورد توجه بسیاری از کشورهای منطقه نیست، بلکه پایتخت های عربی یا در حال برقراری رابطه با اسرائیل هستند یا در حال تعمیق روابط هستند. ، خود اقتصادی، سیاسی و امنیتی.


این تحلیلگر سیاسی گفت: اسناد و داده ها نشان می دهد که برخی رژیم های منطقه به وضوح با اسرائیل تفاهم و همکاری دارند و بر این اساس نمی توان مراسم تحلیف احتمالی نتانیاهو در تل آویو را از چشم کشورهای منطقه و برون مرزی پنهان کرد. منطقه که از این مشکل از جمله تعداد آرای کسب شده توسط بلوک سیاسی تحت رهبری آن بی اطلاع هستند. آنچه در این میان مهم است، مدل نگاه ما به تحولات سیاسی اسرائیل از داخل تهران است. همه می دانند که در صورت روی کار آمدن نتانیاهو، بدون شک و بر اساس دیدگاه خود، ایران را بار دیگر در رأس تهدیدات تل آویو قرار خواهد داد و با توجه به نگاه ضد ایرانی خود، آنچه باید در نظر گرفته شود آمادگی برای مقابله با امنیت و امنیت آن است. سناریوهای سیاسی همزمان هفته آینده شاهد برگزاری انتخابات میان دوره ای در آمریکا خواهیم بود.


مطهرنیا با اشاره به حمایت هر دو حزب سیاسی آمریکایی از جان و منافع اسرائیل افزود: توجه داشته باشید که احتمال پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات آتی کنگره آمریکا و در صورت تحقق این امر و در عین حال نتانیاهو وجود دارد. قدرت را در تل آویو پس خواهد گرفت و ایران نیز بدون شک تحت فشار جدیدی قرار خواهد گرفت. باید روشن باشد که هم جمهوری خواهان و هم دموکرات های آمریکا دیدگاه یکسانی در مورد نحوه برخورد با اسرائیل دارند. اگر جمهوری‌خواهان در آمریکا پیروز شوند، بدون شک دولت بایدن چاره‌ای جز رفتار محافظه‌کارانه‌تر نخواهد داشت که در شرایط کنونی به نفع تهران نخواهد بود. واقعیت این است که تغییرات و تحولات تل آویو بدون شک بر ایران تأثیر خواهد گذاشت. زیرا نتانیاهو می تواند بر تصمیمات واشنگتن تاثیر بگذارد و جمهوری خواهان از او حمایت خواهند کرد.


وی در پایان به تغییر لحن آمریکایی ها در برخورد با تهران ابراز امیدواری کرد و تاکید کرد: از چند روز پیش سبک گفت و گوی آمریکا و ایران تغییر کرده و بحث استفاده از پاسخ های نظامی نیز مطرح شده است. واقعیت این است که اگر دولت جو بایدن در شرایط کنونی بخواهد با ایران قرارداد خاصی منعقد کند و بدون شک آن را امضا کند، به جای اینکه چنین اقدامی از سوی او و تامیش به نفع دموکرات ها پیش برود، بدون شک به نفع خود خواهد بود. جمهوریخواهان اگر دموکرات ها این کار را انجام دهند به هیچ نتیجه ای نخواهند رسید و از سوی دیگر در انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ای آمریکا در سال 2024 به ضرر آنها تمام می شود و اینجاست که جمهوری خواهان افکار عمومی را در ایالات متحده بسیج می کنند. دولت ها و حتی اسرائیل علیه بایدن. . در همان زمان پای ایران در ماجرای جنگ اوکراین باز شد و اتفاقا نتانیاهو هم تاکید کرد که به کی یف کمک می کند. اکنون در این شرایط، تشدید تنش‌های منطقه‌ای می‌تواند پیامدهای ناکافی داشته باشد. البته در داخل سرزمین های اشغالی درگیری های سیاسی وجود دارد و در صورت بازگشت نتانیاهو به نخست وزیری، مخالفانش علیه او دست به کار خواهند شد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید