پیام سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به آذربایجان برای ایروان و تهران / ابعاد فعالیت مثلثی تل آویو، آنکارا و باکو


پیام سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به آذربایجان برای ایروان و تهران / ابعاد فعالیت مثلثی تل آویو، آنکارا و باکو

کارشناس مسائل قفقاز گفت: نقش آذربایجان در عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل بسیار مهم بوده و اکنون این روابط بین دو طرف در حال تعمیق است.


«علی قائم مقامی» کارشناس مسائل قفقاز در گفت و گو با خبرنگار ایلانا ضمن تشریح دلایل سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به جمهوری آذربایجان گفت: قبل از هر چیز باید توجه داشت که روابط بین اسرائیل و آذربایجان تاریخ و ریشه خاصی دارند. تل آویو پس از ترکیه دومین رژیمی بود که استقلال آذربایجان را در 25 دسامبر 1991 به رسمیت شناخت. از آن زمان، اسرائیل روابطی جهانی با باکو برقرار کرده است. به گونه ای که تجارت، سرمایه گذاری های اقتصادی، فروش تسلیحات و انتقال فناوری از تل آویو در بالاترین سطح انجام شده و طی این دهه ها روابط مذکور بیش از پیش تقویت شده است. توجه داشته باشید که 30 درصد تسلیحات مورد استفاده جمهوری آذربایجان توسط اسرائیل تامین می شود. در همین حال، الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد که روابط باکو و تل آویو مانند کوه یخی است که تنها بخش کوچکی از آن قابل رویت است و برخلاف تصور عموم، بیشتر آن قابل مشاهده نخواهد بود. .


وی ادامه داد: برای درک میزان نفوذ اسرائیل در آذربایجان باید به گزارشی از ساختار حفاظتی الهام علی اف اشاره کنم. چندین سال پیش، مرکز تحقیقات ارتش ترکیه گزارشی منتشر کرد که در آن اشاره کرد که محافظان شخصی الهام علی اف و مربیان آنها یا به طور قابل توجهی توسط موساد آموزش دیده اند یا یک طرح امنیتی از سرویس های اطلاعاتی اسرائیل دریافت کرده اند. این موضوع به ظاهر کوچک میزان نفوذ اسرائیل را نشان می دهد و از سوی دیگر باید توجه داشت که رابطه الهام علی اف با اسرائیل نه تنها دولتی است، بلکه رابطه شخصی بین او و تل آویو نیز وجود دارد. به موازات این مشکلات، اگر به بحث ریشه های حضور یهودیان در قفقاز و آذربایجان توجه کنیم، می بینیم که بین 15 تا 30 هزار یهودی در این کشور زندگی می کنند.


این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: یهودیان حاضر در آذربایجان عموماً از دو گروه متمایز یعنی «یهودیان اشکنازی» و «یهودیان کوهستانی» تشکیل شده اند. یهودیان کوهستانی قرن ها در قفقاز حضور داشته اند، اما یهودیان اشکنازی از سال 1832 در این منطقه حضور داشته اند و ریشه ای کهن در قفقاز دارند. این ریشه ها اکنون در حال تقویت هستند. به گونه ای که اسرائیل نه تنها در باکو حضور نظامی دارد، بلکه در دهه های گذشته مهدکودک ها، کنیسه ها و حتی مدارس زیادی توسط تل آویو در آذربایجان تأسیس شده است. از سوی دیگر باید توجه داشت که یهودیان قفقاز و به ویژه یهودیان آذربایجان پس از آمریکا و ترکیه سومین جمعیت یهودی در جهان را تشکیل می دهند و همه این عوامل باعث شده تا اسرائیل نفوذ خود را افزایش دهد. در قفقاز. این در حالی است که یک اتحاد سه جانبه بین اسرائیل، ترکیه و جمهوری آذربایجان در قفقاز ایجاد شده است.


قائم مقامی افزود: حضور ترکیه در این اتحاد به تل آویو این امکان را داده است که از توانمندی های آنکارا استفاده کند و در نهایت بتواند نفوذ خود را در کشورهای آسیای میانه از جمله قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و … چند برابر کند که اتفاقاً روسیه هم چشمش به این است.مشکلات بسته است. این در حالی است که ارمنستان از چنین حمایت هایی بسیار ناراحت است و معتقد است که حمایت بیش از حد اسرائیل از باکو ممکن است برای آنها مشکل ایجاد کند. اکنون با همه این موارد، سفر وزیر جنگ اسرائیل به باکو به وضوح اقدامی مهم تلقی می شود. این سفر نه تنها نشان می دهد که روابط اسرائیل و آذربایجان چقدر عمیق است، بلکه بحث اینجاست که سلاح های بیشتری از تل آویو به باکو تحویل داده شده است. توجه داشته باشید که نقش آذربایجان در عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل بسیار مهم است و همان پیچیدگی های سه جانبه را نشان می دهد.


این پژوهشگر مسائل بین الملل گفت: چون سفر بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو و دیدار وی با رئیس جمهور این کشور بود و مقاماتی مانند وزیر دفاع و وزیر گارد مرز آذربایجان اعلام کردند. اسرائیلی‌ها نگران تشریفات امنیتی و سیاسی هستند. با توجه به اینکه تا قبل از ورود وی به آذربایجان و ورود وی به تل آویو خبر این سفر منتشر نشد، خبر این سفر در رسانه ها منتشر شد. توجه داشته باشید که سفر وزیر جنگ اسرائیل می تواند به نوعی علیه ایران مورد استفاده قرار گیرد و همچنین می تواند به عنوان یک سناریوی تحریک آمیز علیه ارمنستان تلقی شود. از سوی دیگر موضوع صادرات انرژی و گاز آذربایجان به اروپا نیز یکی از موضوعات مهم محسوب می شود و برای این امر باید گفت که اسرائیل در حال تقویت نفوذ و موقعیت خود در قفقاز به ویژه در پشت مرزهای ایران است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم اسرائیل با این اقدام به ایران پیام می دهد. به این ترتیب که آنها این پیام را به تهران می دهند که اگر شما تل آویو را در سوریه و عراق محاصره کرده اید، ما (اسرائیل) نیز بر اساس منافع و استراتژی خود این کار را در قفقاز و به ویژه در خاک آذربایجان انجام خواهیم داد. بر این اساس باید گفت که اسرائیل در قفقاز به ویژه در باکو نوعی تقابل و تعادل برقرار کرده است. از سوی دیگر، همکاری اطلاعاتی ترکیه و اسرائیل در قالب ناتو نیز باید مهم تلقی شود. زیرا دو طرف قراردادهای امنیتی و نظامی خود را بین خود دارند اما به نظر من ایران و روسیه اجازه تغییر مرزهای قفقاز را نخواهند داد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید