پیش بینی 18 میلیارد دلار ارز پتروشیمی در سال جاری


پیش بینی 18 میلیارد دلار ارز پتروشیمی در سال جاری

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: برای تامین پروپیلن که 70 درصد واردات را شامل می شود، سالانه 5 میلیارد دلار ارز از کشور خارج می کنیم، به همین منظور و با هدف کاهش واردات، با تمرکز بر پروژه ها و برنامه های زنجیره ارزش ما در نظر داریم تا چالش های موجود در این زمینه را حل کنیم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مرتضی شهمیرزایی در مراسم آغاز فاز دوم توسعه اردوگاه مشترک یاران، آغاز عملیات اجرایی توسعه قرارگاه نرگسی، آغاز اجرای طرح بیدبلند. پروژه PDH و افتتاح پروژه های مسئولیت اجتماعی با بیان اینکه زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی در حال حاضر بالغ و پیشرو است، گفت: ظرفیت تولید هم اکنون 90 میلیون تن در سال است و ارزش فروش محصول در سال گذشته به 25 میلیارد دلار رسیده است. و پیش بینی می شود امسال 18 میلیارد دلار از محل صادرات پتروشیمی درآمد داشته باشیم.


وی افزود: برای تامین پروپیلن که 70 درصد واردات را شامل می شود، سالانه 5 میلیارد دلار ارز از کشور خارج می کنیم که برای این منظور و با هدف کاهش واردات، روی پروژه های زنجیره ای با ارزش متمرکز شده ایم. و برنامه ریزی برای غلبه بر چالش ها در ما این مشکل را حل می کنیم.


مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه بر لزوم تامین پروپیلن به عنوان خاویار صنعت پتروشیمی برای تامین خوراک این زنجیره تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید پروپیلن یک میلیون تن در سال است و نیاز کشور بیشتر است. از این مقدار 95 درصد پروپیلن تولیدی در کشور برای تولید پلی پروپیلن و 5 درصد در سایر بخش ها مصرف می شود.


وی ادامه داد: در مقیاس جهانی در سال گذشته 68 درصد پلی پروپیلن و 32 درصد در سایر بخش ها بوده، بنابراین الگوی مصرف ایران با چاهانی متفاوت است.


شهمیرزایی خاطرنشان کرد: در برنامه راهبردی در افق 10 ساله صنعت پتروشیمی 35 پروژه با ظرفیت اسمی 13 میلیون تن در سال برای تولید پروپیلن پیش بینی شده است که به 14 میلیون تن و در نتیجه مصرف خواهد رسید. میلیون تن پلی پروپیلن و 3 میلیون تن دیگر بخش ها خواهد بود.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید