پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون انتقال آب از دریای عمان ارائه شد


پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون انتقال آب از دریای عمان ارائه شد

وزارت نیرو در راستای وظایف خود در قانون انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان (مصوب بهمن ماه 1300) آیین نامه اجرایی قانون مذکور را تهیه و تنظیم و به دولت تقدیم کرد. برای بررسی و تصویب هیأت وزیران.


به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای دولت، با توجه به کاهش منابع آب دریافتی از رودخانه هیرمند و به تبع آن کاهش منابع آبی ورودی به چاه نیمها (که بر روی آن تامین آب شرب بزرگ بخشی از سیستان و استان بلوچستان وابسته است) و همچنین با توجه به وقوع خشکسالی های متوالی در کشور از جمله استان های سیستان و بلوچستان، استفاده از منابع آب دریا و نمک زدایی آن برای تامین آب شرب در دستور کار قرار گرفت. .


در همین راستا قانون «انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان» به پیشنهاد اعضای شورای اسلامی و حمایت دولت در بهمن ماه 1300 به عنوان بند «خ» به ماده (13) الحاق شد. 2) قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی کشور تصویب شد (مصوب 1393).


بر اساس قانون فوق الذکر، وزارت نیرو موظف است با استفاده از توان علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه سرمایه گذاری های ملی یا خارجی برای استخراج آب، نمک زدایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری کند. انتقال و استفاده از نمک و فلزات به جا مانده از دریای عمان برای تامین نیاز استان سیستان و بلوچستان. خرید آب شیرین کن و انتقالی برای جبران هزینه های شرب نیز به موجب ماده (20) قانون الحاق برخی مواد به قانون تسویه بخشی از مقررات مالی دولت (2) توسط سرمایه گذار تضمین می شود.


همچنین تنظیم و تصویب آیین نامه اجرایی این بند حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تصویب به عهده وزارت نیرو است.


در همین راستا، وزارت نیرو پیش‌نویس اولیه را تهیه و تنظیم کرد و بر اساس مفاد پیش‌نویس، موضوع در جلسه مشترک با نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور، معاونت برنامه‌ریزی و بودجه کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. – ریاست محترم علم و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور هماهنگی و ایجاد همگرایی لازم بین نهادهای اصلی درگیر در صدور مقررات.


انتظار می رود با تصویب آیین نامه اجرایی قانون و شفاف سازی تکلیف هر یک از دستگاه های اجرایی درگیر در روند اجرای پروژه و همچنین حمایت های لازم از شرکت مجری و سرمایه گذار آب. پروژه انتقال از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان، اجرای این طرح با سرعت بیشتری و با هدف تامین آب شرب سالم و بهداشتی با قابلیت اطمینان استاندارد برای مردم شریف استان سیستان و بلوچستان به بهره برداری می رسد.


همچنین در راستای ایجاد اشتغال پایدار و حفظ مرزهای کشور، تصویب آیین نامه تامین آب صنایع از منابع آب دریا را تسریع می بخشد.


لازم به ذکر است پیشنهاد مذکور در حال حاضر توسط کارشناسان کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت در حال بررسی است.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید